92-latka za kierownicą tamowała ruch. Interweniowała policja

11 maja 2023
92-latka za kierownicą  tamowała ruch. Interweniowała policja


Każdy kierowca, niezależnie od wieku, powinien ocenić czy jego umiejętności, stan zdrowia, aktualne samopoczucie i przyjmowane leki pozwalają na bezpieczne prowadzenie pojazdu.

Osoby cierpiące na przewlekłe choroby np. cukrzycę powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Należy dokładnie sprawdzać, jak przyjmowane leki wpływają na nas i czy po ich przyjęciu można prowadzić samochód.


Warto tu przypomnieć, że policjanci w przypadku stwierdzenia, że dany kierowca może mieć problemy zdrowotne, które mogą mieć wpływu na prowadzenie przez niego pojazdu, mają prawo złożyć wniosek do starostwa o skierowanie go na dodatkowe badania.


W przypadku kierowców w kategorii "60 plus" dużą rolę odgrywa rodzina, bo to najbliżsi wiedzą, jakie schorzenia ma taka osoba, jak prowadzi. To oni powinni w pierwszej kolejności interweniować i rozmawiać z osobą, co do której zachodzi podejrzenie, że nie jest już w stanie samodzielnie kierować pojazdem.


W opisywanym poniżej przypadku ani refleksja starszej pani, ani jej rodziny nie nastąpiła.


Zdarzenie opisuje rzecznik prasowy komendy policji w Gdańsku.


Kierowca volkswagena golfa nie trzymał się prostego toru ruchu. Ponadto poruszał się z małą prędkością blokując innych. Taki sposób jazdy zdziwił policjantów z wydziału kryminalnego, którzy akurat przejeżdżali al. Armii Krajowej. Postanowili więc zareagować. Zatrzymali samochód aby sprawdzić dlaczego kierowca w ten sposób prowadzi samochód. Nabrali bowiem podejrzeń, że za kierownicą siedzi ktoś pijany.Przy użyciu sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych zatrzymali golfa do kontroli. Okazało się, że za kierownicą siedziała 92-latka z powiatu kartuskiego.

W rozmowie z policjantami kobieta powiedziała, że jechała z miejsca zamieszkania na rynek w Sopocie, lecz nie potrafiła określić, w jakim mieście się znajduje. Na miejscu pojawił się także patrol ruchu drogowego.


W trosce o bezpieczeństwo seniorki policjanci asystowali przejazd kobiety do najbliższego parkingu. Tam patrol ruchu drogowego stwierdził, że mieszkanka powiatu kartuskiego była trzeźwa i od 44 lat miała uprawnienia do kierowania.


Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. Ratownicy zbadali 92-latkę i stwierdzili, że nie wymaga hospitalizacji, ale że jej stan zdrowia wynikający z podeszłego wieku wskazuje na to, że nie powinna siadać już za kierownicą. Dlatego też policjanci zakazali 92-latce dalszej jazdy. Poinformowali ją również, że wystąpią z wnioskiem o skierowanie ją na badania lekarskie, które stwierdzą, czy może ona nadal kierować pojazdami.Z uwagi na fakt, że nikt z rodziny nie był w stanie pomóc seniorce, na miejsce wezwano lawetę, która przewiozła 92-latkę i jej samochód do miejsca zamieszkania.

Przepisy prawa polskiego nie wskazują górnej granicy do kiedy osoba może kierować pojazdami. Jednak w pewnym wieku należy zrezygnować z kierowania pojazdami. Wraz z wiekiem pogarsza się wzrok, obniża się koncentracja i spowalnia się czas reakcji, spada koordynacja ruchowa.

Osoby starsze mają mniej wyostrzone zmysły, co przejawia się pogorszeniem wzroku czy też słuchu, mniejszą sprawnością fizyczną oraz refleksem.


Źródło: pomorska.policja.gov.pl

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]