Abarth 595. To już sześćdziesiąt lat...

5 października 2023
Abarth 595. To już sześćdziesiąt lat...

Sześćdziesiąt lat temu, we wrześniu 1963 roku Carlo Abarth zaprezentował światu Fiata-Abartha 595. Oparty na Fiacie 500 D , modelu, który od 1961 roku cieszył się coraz większym powodzeniem, nowy Fiat-Abarth 595 wziął swoją nazwę od pojemności skokowej, która została zwiększona dzięki przeprojektowaniu cylindrów i tłoków oraz zastosowaniu całkowicie nowych materiałów.

Z zewnątrz samochód różnił się od Fiata 500 D perforowaną przednią osłoną chłodnicy typu 850TC, umieszczonym z tyłu i na masce błyszczącym napisem „Fiat Abarth 595” oraz widniejącym z prawej strony napisem „World Champion”, który nawiązywał do rekordów ustanowionych przez dzieła stworzone przez Officine z Corso Marche.

Wyścigowy charakter modelu został dodatkowo podkreślony przez ponadwymiarową aluminiową miskę olejową, która wystawała spod tylnego pasa, a przede wszystkim sportowy tłumik z podwójnym wylotem typu „Record Monza”. W rezultacie powstał mały, lecz wyjątkowo agresywny, a wręcz hałaśliwy samochód, który miał o 30% więcej mocy w porównaniu do jego oryginalnej wersji, moc 27 KM przy 5000 obr / min i osiągał maksymalną prędkość 120 km. W zasadzie, Abarth wykorzystał odnoszący sukcesy samochód miejski 500D i uczynił z niego udany samochód o wysokich osiągach.

Miesiąc później, 31 października 1963 roku, po raz pierwszy zaprezentowano publiczności model 595 podczas Salonu Motoryzacyjnego w Turynie. Carlo Abarth, wielki ekspert w dziedzinie biznesu i motoryzacji, postanowił wyróżnić się na tle konkurencji, oferując odwiedzającym turyńskie targi kupon na jazdę testową nowym modelem. Inicjatywa okazała się ogromnym sukcesem, a Carlo Abarth ogłosił, że wkrótce zostanie wyprodukowanych 1000 pierwszych samochodów Fiat-Abarth 595 z homologacją wyścigową.

Podczas Salonu Samochodowego w Genewie w marcu 1964 roku, pan Carlo zaprezentował model Fiat-Abarth 695 będący ewolucją 595, zgodnie z koncepcją technicznego „upgrade’u”, która wkrótce stała się jednym z najważniejszych filarów tradycji marki Abarth.

Później, dzięki zestawom tuningowym można było przenieść najważniejsze ulepszenia Abartha również do samochodów Fiata z seryjnej produkcji, zmieniając je zarówno pod względem mechanicznym, jak i estetycznym.

Abarth 500e

Wartości marki, takie jak osiągi i styl, promowane przez pierwsze modele Abartha, są teraz częścią dziedzictwa gamy Abartha, która oprócz nowego Abartha 500e obejmuje Abartha 595 o mocy 165 KM oraz wyróżniającego się jeszcze bardziej niesamowitymi osiągami Abartha 695 o mocy 180 KM.

Oba modele oferują ekscytujące osiągi, charakterystyczny „ryk” silnika i niezwykłe wrażenia z jazdy połączone z taką samą dawką dobrej zabawy.


vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]