Carabo. Najcenniejszy klejnot Alfy Romeo

20 kwietnia 2023
Carabo. Najcenniejszy klejnot Alfy Romeo

Alfa Romeo Carabo to samochód koncepcyjny z 1968 roku zaprojektowany przez  Marca Bertone, znanego włoskiego projektanta samochodów, który pracował z wieloma producentami samochodów, w tym z Ferrari, Lamborghini i Alfa Romeo. Projektanci chcieli stworzyć coś wyjątkowego i futurystycznego, co udało się im z pewnością osiągnąć.Samochód miał charakterystyczny kształt,  ze skośnymi krawędziami i futurystyczną sylwetką, a jego lakier w kolorze metalicznego szmaragdu dodawał mu dodatkowego efektu.

Carab o był napędzany silnikiem V8 o pojemności 2,0 litra, który dawał  230 KM i pozwalał na osiągnięcie prędkości maksymalnej 250 km/h.

Carabo był jednym z pierwszych samochodów koncepcyjnych zaprojektowanych z myślą o aerodynamice. Przepływ powietrza był bardzo ważnym elementem projektu, co widać chociażby po charakterystycznych otworach wentylacyjnych umieszczonych na tylnej części nadwozia.


Niestety, Carabo nigdy nie trafił na produkcję seryjną. Był to samochód tylko prototypowy, którego celem było zaprezentowanie potencjału technologicznego i projektowego Alfy Romeo. Jednak jego futurystyczny design i zaawansowane rozwiązania technologiczne zainspirowały wiele późniejszych projektów samochodów sportowych.


Carabo (swoją nazwę zawdzięcza gatunkowi żuka „Carabus auratus”) czyli jeden z  najcenniejszych klejnotów Alfy Romeo, pojawia teraz w Mediolanie, podczas Milan Design Week, w którym udział bierze wielu producentów samochodu. W jego trakcie otwarto butik Larusmiani. To legendarna marka od ponad wieku kojarzona z mediolańską elegancją i jakością „Made in Italy”. I właśnie przy ulicy Monte Napoleone w Mediolanie można podziwiać Carabo, która do stolicy Lombardii trafiła z muzeum Alfy Romeo w Arese.


vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]