Dlaczego upadł Saab?

27 listopada 2023
Dlaczego upadł Saab?

Saab Automobile AB był szwedzkim producentem samochodów, który został założony w 1945 roku. Saab szybko stał się jednym z czołowych producentów samochodów sportowych i klasy premium w Europie.

 

Przez wiele lat Saab był niezależnym producentem, ale w 1989 roku firma została przejęta przez General Motors. Pomimo początkowego entuzjazmu wokół tej transakcji, szybko okazało się, że Saab nie pasował do strategii GM i był traktowany jako drugorzędna marka.

 

W 2010 roku GM postanowił sprzedać Saaba szwedzkiej firmie Spyker Cars, która stworzyła Saab Automobile AB.

 

Niestety, po przejęciu przez Spykera Saab zaczął mieć problemy finansowe. Firma nie była w stanie utrzymać się na rynku, a sprzedaż samochodów spadła dramatycznie. W 2011 roku Saab złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami, a następnie ogłosił bankructwo.

 

Istnieje wiele przyczyn upadku Saaba, ale jednym z najważniejszych czynników było brak inwestycji w nowe modele samochodów i technologie. Saab był znany ze swojego innowacyjnego podejścia do projektowania i produkcji samochodów, ale w ostatnich latach koncerny motoryzacyjne zaczynały konkurować, oferując nowocześniejsze rozwiązania.

 

Ponadto, Saab miał problemy z zarządzaniem i kosztami produkcji, co skutkowało niską jakością samochodów i wysokimi kosztami napraw. Saab był również zależny od jednego dostawcy części, co prowadziło do problemów z zaopatrzeniem i opóźnień w produkcji.

 

Po bankructwie, marka Saab została przejęta przez National Electric Vehicle Sweden (NEVS), chińsko-szwedzką firmę z branży motoryzacyjnej. NEVS planowało wypuścić na rynek elektryczny samochód pod marką Saab, jednak nie udało im się uzyskać pozwolenia na korzystanie z nazwy od Saab AB, szwedzkiej firmy z branży obronnej, która jest właścicielem marki Saab.

Na zdjęciu poniżej samolot Gripen firmy Saab.


Fot. Saab,comvehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]