Historia motoryzacji. De Tomaso: legenda włoskiej motoryzacji

11 sierpnia 2023
Historia motoryzacji. De Tomaso: legenda włoskiej motoryzacji

Historia motoryzacyjna często jest ukoronowana legendarnymi nazwiskami i firmami, które zostawiły trwały ślad w światowej motoryzacji. Jednym z takich nazwisk jest Alejandro de Tomaso, a firma nosząca jego imię – De Tomaso. Od narodzin do triumfalnego powrotu w postaci modelu P72 (na zdjęciach), ta marka była i jest nieodłączną częścią historii motoryzacji.


Od Maranello do własnej marki


Alejandro de Tomaso, urodzony w Argentynie w 1928 roku, był od młodości pasjonatem motoryzacji. Po przenosinach do Włoch, zdobył wiedzę i doświadczenie pracując w firmie Maserati oraz w Ferrari. W 1959 roku zdecydował się założyć własną firmę – De Tomaso Automobili.

Początkowo firma skupiała się na produkcji małoseryjnych modeli samochodów, w tym na bazie komponentów Fiata. Jednak prawdziwą sławę De Tomaso zdobyło dzięki swoim samochodom sportowym, takim jak Mangusta czy Pantera.


Mangusta, zaprezentowana w 1966 roku, był agresywnie wyglądającą autem, wyposażonym w silnik V8 umieszczony centralnie, znanym w zasadzie tylko na starym kontynencie. Pantera, natomiast, wyprodukowana przy współpracy z Fordem, zdobyła uznanie zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych.


Upadek i reaktywacja


W latach 80. i 90. firma De Tomaso zaczęła borykać się z trudnościami finansowymi co ostatecznie doprowadziło do zawieszenia produkcji. To jednak nie był koniec marki. W 2009 roku firma została przejęta przez chińskiego inwestora i w 2011 roku zaprezentowano prototyp modelu Deauville. To jednak dopiero preludium do prawdziwego powrotu.


De Tomaso P72: kontynuacja dziedzictwa


W 2019 roku, w Goodwood, De Tomaso zaskoczyło świat prezentując swój nowy model – P72. Ten samochód nawiązywał do ducha i stylu klasycznych modeli marki, jednocześnie wprowadzając nowoczesne elementy. P72 to hołd dla legendarnego modelu P70, który zostałby zaprezentowany w latach 60., ale nigdy nie wszedł do produkcji.P72 to ręcznie wykonany samochód, który łączy w sobie piękno retro z nowoczesną inżynierią. Zasilany potężnym silnikiem V8 o pojemności 5 litrów, rozwija łączną moc przekraczającą 700 koni mechanicznych.


Zdjęcia: detomaso_official


De Tomaso i jego powrót


Historia De Tomaso to opowieść o pasji, wytrwałości i miłości do motoryzacji. Od skromnych początków do triumfalnego powrotu z modelem P72, marka ta wciąż inspiruje i zachwyca miłośników samochodów sportowych. P72, będący połączeniem historii i nowoczesności, stanowi dumne odrodzenie ducha De Tomaso i przypomina nam, że prawdziwa motoryzacja to sztuka, innowacja i emocje.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]