Historia motoryzacji. Lamborghini Jarama

31 lipca 2023
Historia motoryzacji. Lamborghini Jarama

Lamborghini Jarama zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 1970 roku na salonie samochodowym w Genewie. Był to kolejny super samochód  sportowy fabryki z Sant'Agata Bolognese,  po sukcesie modelu Espada.Zaprojektowana przez firmę Bertone, Jarama miała charakterystyczny wygląd z kanciastymi kształtami i niskim profilem, co było popularne w tamtych czasach.Model ten był następcą Lamborghini Islero, ale miał bardziej awangardową stylistykę i nowoczesny wygląd. W ciągu swojego cyklu produkcyjnego, który trwał do 1978 roku, powstało około 328 egzemplarzy Lamborghini Jarama, w tym także wersje S i GTS.

Wersja Jarama S miała zwiększoną moc silnika, co pozwalało na jeszcze lepsze osiągi w porównaniu z podstawowym modelem. Jarama GTS była wersją z modyfikacjami, które obejmowały większy rozstaw kół i wyższą moc, a także nieco zmieniony wygląd zewnętrzny.Jarama wyposażona była w silnik V12 o pojemności 3.9 litra, który generował moc w granicach 350 do 365 koni mechanicznych, w zależności od wersji. Prędkość maksymalna to ponad 260 km/h, co w tamtych czasach było bardzo imponującym wynikiem. Jarama potrafiła rozpędzić się od 0 do 100 km/h w około 7 sekund.Niestety, w porównaniu z innymi modelami Lamborghini z tamtego okresu, Jarama nie odniosła tak dużego sukcesu rynkowego. Mimo to, samochód ten jest dziś ceniony przez kolekcjonerów i miłośników marki Lamborghini, jako rzadki i charakterystyczny model z historii producenta luksusowych samochodów.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]