Linia Kármána i Rolls-Royce

2 czerwca 2023
Linia Kármána i Rolls-Royce

Linia Kármána, znana również jako granica Kármána, to pojęcie z dziedziny aerodynamiki, które odnosi się do teoretycznej granicy pomiędzy atmosferą ziemską a przestrzenią kosmiczną. Nazwa linii pochodzi od amerykańskiego inżyniera i naukowca, Theodora von Kármána, który jako jeden z pierwszych badał zależności aerodynamiczne na granicy między atmosferą a próżnią.

To umowny punk, powstały na skutek różnicy w warunkach aerodynamicznych między atmosferą a przestrzenią kosmiczną. Ogólnie przyjmuje się, że linia Kármána znajduje się na wysokości około 100 kilometrów (62 mil)  nad poziomem morza.Linia Kármána ma również znaczenie symboliczne i historyczne. Przekroczenie tej granicy było uważane za duże osiągnięcie technologiczne, a astronauci, którzy to dokonali, zostali uznani za kosmonautów. Czy właściciele nowej serii ekskluzywnych samochodów Rolls-Royce inspirowanych Linią Kármána właśnie będą czuć się jak w kosmosie? My tego niestety nie sprawdzimy, dlatego też musimy zadowolić się opisem, jaki dostaliśmy na naszą skrzynek pocztową, pamiętając przy tym, że wszystkie 62 egzemplarze prezentowanego na zdjęciach samochodu znalazły już swoich nabywców.

W materiale prasowym czytamy, że RR prezentuje nam  model Black Badge Cullinan ”Blue Shadow” Private Collection, który „zgłębia piękno i tajemnicę kosmosu”. Jak?


W tym mistycznym, nieziemskim regionie jakim jest  granica Kármána  błękit nieba, który widzimy na Ziemi, zanika w mrokach przestrzeni kosmicznej, tworząc intensywną ciemnoniebieską strefę, w której ciemność staje się dominująca. Jest to piękny, cichy, tajemniczy świat przeznaczony dla nielicznych. Dlatego też nowa  seria Bespoke Black Badge Cullinan jest ściśle ograniczona do zaledwie 62 egzemplarzy na całym świecie, po jednym na każdą milę od Ziemi do Linii Kármána.Lakier zewnętrzny nowego Rollsa oddaje właśnie niebieski kolor górnych warstw ziemskiej atmosfery. Wykończenie płytek termicznych używanych do ochrony wahadłowców kosmicznych przed intensywnym ciepłem podczas ponownego wejścia w atmosferę przypomina satynowa obwódka grilla i aerodynamiczna wkładki zderzaka.


Dzięki inspiracji materiałami używanymi w statkach kosmicznych, figurka Spirit of Ecstasy została stworzona przy użyciu technik druku 3D z tytanu i wykończona cienką warstwą niebieskiego lakieru, który dodaje perłowego blasku, jednocześnie podkreślając ziarnistą teksturę tytanu. Dopełnieniem zewnętrznej estetyki są  przyciemnione felgi Blue Shadow pokryte półprzezroczystym lakierem.Na linii Kármána widoczna krawędź ziemskiej atmosfery pojawia się jako niebieskie halo. To przejście od błękitnego nieba do ciemności kosmosu zostało uchwycone na malowanej desce rozdzielczej i panelach drzwi modelu Blue Shadow. Zostały one stworzone przy użyciu sześciu warstw farby, łącząc pięć odcieni niebieskiego z głębokim czarnym odcieniem, aby uzyskać hipnotyzujący trójwymiarowy efekt. Ostatnim akcentem jest warstwa bezbarwnego lakieru zawierająca niebieskie i przezroczyste cząsteczki szkła, aby dodać dodatkowej głębi i połyskuW wersji Blue Shadow Rolls-Royce przeniósł słynną podsufitkę Starlight na jeszcze bardziej gwiezdny poziom: misterny haft Księżyca, otoczony wieloma gwiazdami teleportuje pasażerów na krawędź kosmosu. Odzwierciedlający powierzchnię Księżyca z mnóstwem kraterów w trzech wymiarach, haft zawiera pięć różnych kolorów nici, z których każdy jest nakładany inną techniką w celu uzyskania niepowtarzalnej tekstury. W sumie haft jest tworzony z 250 000 oddzielnych przeszyć - proces ten zajmuje całe dwa dni.Wypełniająca kabinę blaskiem podsufitka Starlight zawiera łącznie 1 183 gwiazd: - 799 białych i 384 niebieskich - z których każda jest indywidualnie umieszczana w skórzanym „płótnie” poprzez perforowane otwory, precyzyjnie kredowane i dziurkowane ręcznie.
vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]