Mercedes-Benz Vision EQXX. W środku grzyby, bambus i kaktus

24 lipca 2023
Mercedes-Benz Vision EQXX. W środku grzyby, bambus i kaktus

Mercedes-Benz Vision EQXX to prototyp samochodu elektrycznego, który jednym ładowaniu w normalnym ruchu drogowym może przejechać ponad 1000 kilometrów. Został niemal bezwarunkowo zaprojektowany z myślą o aerodynamice.

Mercedes-Benz Vision EQXX to prototyp samochodu elektrycznego, który jednym ładowaniu w normalnym ruchu drogowym może przejechać ponad 1000 kilometrów.Jego rekordowa wartość Cx - 0,17 - jest niezwykle ważna podczas jazdy w trybie elektrycznym i ma ogromny wpływ na zasięg, bo jak wiadomo pojazdach zasilanych prądem dwie trzecie energii elektrycznej przypada na pokonywanie oporów powietrza. Węższy rozstaw tylnych kół pozwala na bardziej efektywny przepływ powietrza, a przezroczyste osłony zewnętrzne kół niemal w pełni zapobiegają zawirowaniom, odsłaniając efektowne różowo-złote obręcze ze stopów magnezu.Projektując wnętrze, Mercedes-Benz postanowił pójść na nowatorskie rozwiązania. Do wykończenia kabiny użyto włókien z grzybów, bambusa, kaktusów i wegańskiego jedwabiu.
Wydajność energetyczna napędu wynosi 95%. Oznacza to, że 95% energii przechowywanej w akumulatorze jest przenoszone do kół. Dla porównania, wydajność energetyczna samochodu napędzanego silnikiem spalinowym wynosi około 30%, a analogiczna wartość dla przeciętnego biegacza pokonującego długie dystanse to 50%.Projektanci nie zwiększali wymiarów i wagi akumulatora, bo gęstość energetyczna została poprawiona i wynosi obecnie aż do 200 Wh/kg. Akumulator modelu VISION EQXX może przechowywać do 100 kWh, a na dodatek zajmuje 50% mniej miejsca i waży 30% mniej w porównaniu z akumulatorami o analogicznej pojemności.

Oprócz anod krzemowych zastosowano także ultralekkie materiały wykorzystywane m.in. w Formule 1, co pozwoliło zwiększyć pojemność akumulatora.Układ elektryczny, który zasila wiele pomocniczych modułów w modelu VISION EQXX pobiera dodatkową energię z zamontowanych na dachu ogniw fotowoltaicznych, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię układu wysokiego napięcia i przekłada się na większy zasięg. W idealnych warunkach, podczas pokonywania długiej trasy w jeden dzień, można przejechać dodatkowo do 25 kilometrów.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]