Nowy rok – nowe paliwo. E10 zamiast E5

2 stycznia 2024
Nowy rok – nowe paliwo. E10 zamiast E5

Już od wczoraj na stacjach paliwowych wprowadzane jest sukcesywnie nowe paliwo. To benzyna 95-oktanowa z dodatkiem biokomponentów. Nie będzie ich wiele, bo tylko 10 procent (stąd nazwa E10).


Dotychczasowa benzyna o symbolu E5 (miała 5 procent bioetanolu) będzie znikać z dystrybutorów.Ogromna większość samochodów jeżdżących po polskich drogach jest przystosowana do paliwa E10. To auta wyprodukowane po 1 stycznia 2010 r.

Na stronie przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska można sprawdzić kompatybilność z paliwem E10 samochodów danej marki z danego rocznika. Wyszukiwarka jest dostępna na stronie e10.klimat.gov.plJeżeli okaże się, że twój samochód nie może być jeździć na paliwie E10 tankuj E5, bowiem będzie ona nadal  dostępna na stacjach benzynowych, ale jako benzyna 98-oktanowa.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]