Od dzisiaj mandat dostaniesz także od strażnika miejskiego

20 października 2023
Od dzisiaj mandat dostaniesz także od strażnika miejskiego

Od dzisiaj, tj. 20 października strażnik miejski lub gminny może ukarać osobę, która rowerem lub hulajnoga jedzie po chodniku lub po przejściu dla pieszych.


Oczywiście chodzi o takie chodniki i przejścia dla pieszych, które nie mają wytyczonej ścieżki rowerowej, czyli są przeznaczone wyłącznie dla pieszych. Wysokość mandatu to od 50 do 100 zł. Reguluje to rozporządzenie MSWiA (Dz.U. z 2023 r, poz. 2140).


Nie tylko za takie wykroczenie mogą od dzisiaj nakładać mandaty strażnicy miejscy i gminni. Najdziwniejsze jest dla nas to, że aż 200 zł. mandatu może dostać nastolatek (do lat 18), który jeździ rowerem, hulajnogą bądź innym urządzeniem do transportu osobistego bez karty rowerowej! Czyli osób niepełnoletnich, które muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii A1, AM, B1 lub T. Najdziwniejsze, bo jednocześnie młoda osoba, do lat 17, mandatu nie może otrzymać. Zatem przepis ten dotyczy tylko młodych ludzi w przedziale wiekowym od 17 do 18 roku życia.


Kolejne nowe uprawnienia dla strażników (do tej pory mogli to robić tylko policjanci) to możliwość karania mandatami za omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, niezatrzymanie pojazdu, by umożliwić przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej albo osobie o ograniczonej sprawności ruchowej, i za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Wysokość takiego mandatu może opiewać nawet na kwotę 1500 zł.vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]