Rynek nowych samochodów w styczniu. Plus 21 procent

2 lutego 2024
Rynek nowych samochodów w styczniu. Plus 21 procent

Samar przysłał nam podsumowanie sprzedaży nowych samochodów w styczniu br. Rynek urósł, i to sporo, bo aż o 22,1% w stosunku do stycznia 2023 roku. W sumie zarejestrowano 42 794 nowe samochody osobowe.

 

Numerem jeden nadal jest Toyota z wynikiem 9 807 samochodów. To o  23% więcej w stosunku do  analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Na drugiej pozycji znalazła się Skoda, choć  z wynikiem o ponad dwa razy słabszym niż Toyota.

 

W styczniu Skoda zarejestrowała 4006 samochodów o 11,4% więcej niż w styczniu 2023 roku. Trzecie miejsce w rankingu sprzedaży nowych samochodów zajęła Kia, której wynik to 3066 zarejestrowanych aut (wzrost o 16,1%).

 


Kolejne miejsca zajmują: Hyundai z wynikiem 2500 zarejestrowanych aut (plus 44,2%), BMW - 2405 aut (plus 55,7%), Audi - 2345 aut (plus 26,4%), Volkswagen - 1937 aut (4,3% spadku), Mercedes - 1772 auta (plus 37,5%), Renault - 1609 aut (plus 30,4%) oraz Dacia - 1394 auta (minus 18,6%).

 

Warto zauważyć, że rynek samochodów premium zanotował większy wzrost w porównaniu do całego rynku samochodów osobowych - wyniósł on ponad 35,3%. W sumie liczba aut marek premium zarejestrowanych w styczniu zbliżyła się do poziomu 10 tys. sztuk.

Dobry rezultat to m.in. efekt akcji wyprzedażowych wspomaganych agresywną polityką promocyjną, a także duża dostępność aut czekających na klientów. Ostatnie miesiące ograniczyły presję inflacyjną, co przyczyniło się do znacznego ograniczenia wzrostu cen.

 

Na koniec grudnia wskaźnik cenowy SAMAR prezentujący zmianę cen rok do roku osiągnął wartość 3,4% i był o 1 pp. niższy od wskaźnika zanotowanego w listopadzie.

Źródło: Samar

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]