Sprzedaż nowych samochodów w lipcu

3 sierpnia 2023
Sprzedaż nowych samochodów w lipcu

Mamy właśnie najnowsze podsumowanie wyników sprzedaży nowych samochodów w lipcu. Najważniejsza informacja to to, że tempo notowanego wzrostu sprzedaży w porównaniu do poprzedniego roku nieco się zmniejszyło.


Jak nas informuje Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar  w porównaniu do czerwca liczba zarejestrowanych aut osobowych zmniejszyła się o niemal 12,5%, a w porównaniu do lipca ubiegłego roku zanotowano wzrost na poziomie 4,86%. Wynik za 7 miesięcy tego roku jest o 11,3% wyższy w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, a jednocześnie jest o jeden punkt procentowy niższy niż uzyskany na koniec maja tego roku.


Nieco lepsze trendy obserwowane są w przypadku samochodów marek premium – pisze Drzewiecki. W porównaniu do czerwca liczba zarejestrowanych aut marek premium zmniejszyła się o ponad 15%. W stosunku do lipca ubiegłego roku, wzrost był nieco wyższy niż miesiąc wcześniej (19,19%)j i wyniósł 19,38%. Skumulowany wynik za 7 miesięcy przyniósł wzrost na poziomie 15,1% (14,72% wzrostu zanotowano na koniec czerwca).


Na liście TOP 10 najpopularniejszych marek widać niewielkie zmiany. Hyundai pojawił się na pozycji piątej (6 na koniec maja), Audi spadło na pozycję szóstą, wciąż jednak utrzymując przewagę nad zajmujące pozycję siódmą BMW oraz ósmą Mercedesa.


Niestety, wciąż rosną ceny samochodów, co w kontekście rosnących kosztów utrzymania, nie pozostaje bez wpływu na decyzje zakupowe klientów indywidualnych. I chociaż w wynikach sumarycznych za ostanie 7 miesięcy wciąż widzimy wzrost liczby rejestrowanych aut, to jednak trend krótkoterminowy pokazuje już spadek. To pierwsza oznaka problemów, które mogą nadejść.


Nieco lepiej wygląda sytuacja po stronie klientów instytucjonalnych. Zakupy klientów flotowych wciąż rosną na dwucyfrowym poziomie. Na koniec czerwca wzrost wyniósł niemal 13%.


Prognoza IBRM SAMAR na 2023 rok zakłada rejestrację 455 tysięcy samochodów osobowych oraz 63 tysięcy pojazdów dostawczych o DMC do 3,5 tony. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w lipcu 2023 roku zarejestrowano w Polsce 41 723 samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5t, czyli o 5,83% (+2 298 szt.) więcej niż rok wcześniej oraz o 12,38% (-5 894 szt.) mniej niż w czerwcu 2023 roku. Dane skumulowane (311 943 szt.) wykazują wzrost sprzedaży w 2023 roku o 10,07% (+28 546 szt.).


Sześć marek z pierwszych dziesięciu zanotowało więcej zarejestrowanych aut, licząc rok do roku. Największy wzrost odnotowało Audi – o 38,42%. Największy spadek liczby rejestracji zanotował Ford, o 15,62%.


vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]