Volkswagen Caddy. "Jestem z Poznania!".

28 września 2023
Volkswagen Caddy. "Jestem z Poznania!".

Wczesną jesienią 2003 roku, na targach motoryzacyjnych w Amsterdamie, Volkswagen Samochody Dostawcze zorganizował premierę Volkswagena Caddy 3. A już 12 listopada 2003 r., o godz. 20:06 i 45 sek., z taśmy produkcyjnej zakładów Volkswagen Poznań zjechał pierwszy egzemplarz tego modelu, wyprodukowany w 100% w poznańskiej fabryce. Przez 20 lat produkcji w Poznaniu, teren zakładów opuściło ponad 2,6 mln egzemplarzy Caddy generacji 3, 4 i 5.Gdy w roku 1993 powstawała spółka Volkswagen Poznań, nikt nie mógł przypuszczać, że stanie się ona jednym z największych zakładów motoryzacyjnych w Polsce, największym pracodawcą w Poznaniu i jedynym na świecie zakładem produkcji Volkswagena Caddy.

 


W pierwszych latach w fabryce w podpoznańskim Antoninku prowadzono głównie montaż różnych marek i modeli samochodów Grupy Volkswagen. Zakład jednak systematycznie rozbudowywano i wprowadzano kolejne etapy już nie tylko montażu, ale i produkcji.

Premiera Caddy była początkiem prawdopodobnie najważniejszego rozdziału w 30-letniej historii fabryki w Poznaniu: Volkswagen zaplanował produkcję trzeciej generacji Caddy wyłącznie w polskim zakładzie.

 

12 listopada 2003 roku o godzinie 20.06 z linii produkcyjnej rozbudowanego i zmodernizowanego zakładu zjechał pierwszy Caddy "Made in Poland". Na boku samochodu widniał dumny napis: "Jestem z Poznania!".


Przez 20 lat produkcji z Poznania w świat ruszyło ponad 2,6 mln Volkswagenów Caddy. Obecnie, od roku 2020, w Poznaniu produkowana jest piąta generacja modelu. Oprócz wersji standardowej w różnych wariantach nadwozia, w Poznaniu powstaje również wersja wydłużona Caddy MAXI oraz kamper Caddy California. Caddy 5 produkowany jest w Poznaniu w 7 wersjach silnikowych i może być polakierowany na jeden z aż 69 kolorów nadwozia.Historia modelu Volkswagen Caddy sięga roku 1979, kiedy to na potrzeby rynku północnoamerykańskiego, na bazie Volkswagena Golfa zbudowano pick-up’a o nazwie Rabbit Pickup. W roku 1983 rozpoczęto jego produkcję w Europie, dodając zabudowę części ładunkowej – tak oficjalnie narodził się Caddy. Caddy II generacji, bazujący na Volkswagenie Polo, zaprezentowany został w roku 1995. W roku 2003 pojawił się Caddy 3 i od tego momentu, dalsza historia modelu i jego kolejnych generacji, związana jest ściśle z Poznaniem. A związek ten, z ogromnym sukcesem, trwa już 20 lat!


vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]