Policja ostro bierze się za nocnych ścigantów…

2 sierpnia 2023
Policja ostro bierze się za nocnych ścigantów…

Pamiętasz oczywiście straszny wypadek w Krakowie, koło Mostu Dębnickiego? Śmierć poniosło w nim czterech bardzo młodych mężczyzn. Tragedia ta niczego nie nauczyła ich rówieśników, którzy lubią „upalać” nocami po ulicach wielu polskich miast.

Na zdjęciach i filmie prezentujemy akcję policji z Nowego Sącza, która miała miejsce w sobotę, 29 lipca w godzinach późno wieczornych. Funkcjonariusze tamtejszej drogówki kontrolowali kierowców, którzy poprzez brawurową jazdę łamią przepisy ruchu drogowego.

Policjanci wzięli pod lupę m.in. kierowców poruszających się po al. Józefa Piłsudskiego, ul. Władysława Beliny-Prażmowskiego i Królowej Jadwigi, a także kontrolowali kierowców na parkingu przy Rondzie Solidarności (tzw. Jojko).

Podczas sobotnich działań, około godziny 20:00 na al. Józefa Piłsudskiego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę kierującego bmw, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 36 km/h i nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Jak się okazało 30-latek poruszał się samochodem matki, a policjantom podał dane osobowe swojego brata, ponieważ w ten sposób chciał uniknąć konsekwencji prowadzenia pojazdu pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień.

Za popełnione wykroczenia został ukarany mandatami na łączną kwotę 1400 złotych, z kolei za przestępstwo prowadzenia samochodu po cofnięciu uprawnień grozi mu teraz kara do 2 lat więzienia oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat.

Godzinę później, tj. około 21:00, na ulicy Bulwar Narwiku policjanci zauważyli toyotę, która posiadała braki w oświetleniu, w związku z czym zatrzymali kierującą do kontroli. Mundurowi wyczuli od niej woń alkoholu – okazało się, że miała go w organizmie 0,7 promila. 20-latka odpowie teraz za jazdę w stanie nietrzeźwości, za co grozi jej m.in. kara pozbawiania wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat.

Około godziny 21:45 przy Rondzie Solidarności, na parkingu potocznie zwanym „Jojkiem”, policjanci skontrolowali 19-letniego kierowcę seata, który „palił gumy” w czasie gdy, pojazd przytrzymywało kilka innych osób. W związku ze stworzeniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, funkcjonariusze zatrzymali kierującemu prawo jazdy, a sprawą zajmie się Sąd Rejonowy w Nowym Sączu.

Amatorowi mocnych wrażeń grozi teraz kara grzywny do 30 tys. złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Dodatkowo policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny jego pojazdu z uwagi na stan techniczny.

W efekcie 26 kontroli drogowych policjanci ujawnili 32 naruszenia przepisów (2 przestępstwa i 30 wykroczeń), w tym 6 przekroczeń dopuszczalnej prędkości. Na sprawców policjanci nałożyli 24 mandaty karne, a w najbliższym czasie skierują też wniosek do sądu o ukaranie. Funkcjonariusze zatrzymali także dwa prawa jazdy oraz 14 dowodów rejestracyjnych pojazdów, w tym za emisję spalin niezgodną z normami oraz nadmierny hałas silnika. Do przeprowadzenia gruntownych badań technicznych pojazdów wykorzystano nowy radiowóz sądeckiej drogówki wyposażony w specjalistyczny sprzęt służący do eliminowania z dróg pojazdów wpływających negatywnie na środowisko.


Ponadto policjanci Wydziału Prewencji, którzy prowadzili na tzw. Jojku interwencję dotyczącą spożywania alkoholu w miejscu publicznym, nałożyli mandaty na 6 osób, a kolejna, nieletnia, została przekazana pod opiekę wskazanej osobie. Teraz sporządzona przez policjantów dokumentacja zostanie przekazana do sądu rodzinnego, który będzie rozpatrywał sprawę pod kątem demoralizacji. Ponadto osoba, która udostępniła niepełnoletniemu alkohol także zostanie pociągnięta do odpowiedzialności.

Działania kontrolne sądeckiej drogówki mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach Nowego Sącza poprzez ograniczenie liczby zdarzeń drogowych oraz zmniejszenie poczucia bezkarności wśród kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego będą w dalszym ciągu cyklicznie powtarzane.


vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]