Jazda nieodśnieżonym autem to aż 3000 zł i 12 punktów karnych

9 stycznia 2024
Jazda nieodśnieżonym autem to aż 3000 zł i 12 punktów karnych

Zima zawsze zaskakuje, a poranki zasłonięte warstwą śniegu stawiają przed nami wyzwanie – jak sprawnie odśnieżyć samochód, aby szybko ruszyć w drogę? Poniżej kilka praktycznych porad, które pomogą uporać się z zimowym mrozem i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na trasie, np. mandatu i punktów karnych.


A te są wysokie. Za nieodśnieżone światła można dostać 500 zł. mandatu i 8 punktów karnych. Jeżeli tablice rejestracyjne są brudne i nieczytelne zapłacisz 300 zł. i dostaniesz kolejne 8 punktów karnych. Górna granica mandatu za poruszanie się po drogach publicznych nieodśnieżonym samochodem to aż 3000 zł i 12 punktów karnych.
1. Rozpocznij od właściwego wyposażenia: Zanim wyruszysz w zimową podróż, upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia. Skrobaczka do lodu, szczotka śnieżna i płyn do spryskiwaczy z antyzamarzaczem są podstawowym zestawem. Skrobaczka powinna być wytrzymała, a szczotka z długim uchwytem ułatwi dostęp do dachu.


2. Płyn do spryskiwaczy z antyzamarzaczem: Nie zapomnij o odpowiednim płynie do spryskiwaczy. Antyzamarzacz zapobiegnie zamarzaniu dysz, co umożliwi efektywne usuwanie brudu i śniegu z przedniej szyby. Regularne uzupełnianie płynu jest kluczowe, zwłaszcza podczas intensywnych mrozów.3. Zacznij od dachu: Choć szyby są najważniejsze, warto zacząć od odśnieżania dachu. Śnieg z dachu może spadać na przednią szybę podczas jazdy, co stanowi niebezpieczeństwo dla ciebie i innych kierowców. Szczotka z długim uchwytem ułatwi dostęp do trudno dostępnych miejsc.


4. Systematyczne podejście: Nie śpiesz się i nie rzucaj się na szybę samochodu bezładnie. Podejdź do zadania systematycznie, zaczynając od jednej strony pojazdu i stopniowo przemieszczając się na drugą. Unikaj ruchów, które mogą sprawić, że śnieg z dachu zasypie już odśnieżone części.


5. Pracuj z góry na dół: Rozpocznij od górnych obszarów samochodu, aby opadający śnieg nie zasypał już odśnieżonych powierzchni. Skoncentruj się na dachu, masce, bagażniku, a następnie przemieszczaj się w dół, aby oszczędzić sobie zbędnego powtórnego wysiłku.6. Uważaj na lód: W przypadku oblodzenia, użyj odpowiednich narzędzi, takich jak łopatka do lodu, aby delikatnie usunąć warstwę lodu z powierzchni samochodu. Unikaj twardych przedmiotów, które mogą zarysować lakier.


7. Nie zapomnij o lusterkach: Lusterka boczne są często pomijane podczas odśnieżania. Zapewnij sobie pełną widoczność, starannie oczyszczając lusterka z lodu i śniegu. Sprawdź, czy są one skutecznie ustawione przed rozpoczęciem jazdy.


8. Klimatyzacja na pomoc: Włącz ogrzewanie samochodu i skorzystaj z funkcji rozmrażania szyb, aby przyspieszyć proces odśnieżania. Ogrzane powietrze pomaga w rozpuszczaniu śniegu i lodu, co ułatwia usuwanie go z powierzchni samochodu. Tylko pamiętaj – dłużej niż minutę silnik nie może pracować.


Odśnieżanie samochodu może być wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem i narzędziami staje się znacznie łatwiejsze. Bezpiecznej jazdy!vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]