Opony całoroczne. Plusy i minusy

26 października 2023
Opony całoroczne. Plusy i minusy


Opony wielosezonowe nazywane również oponami całorocznym nie są zbytnio popularnym rozwiązaniem wśród kierowców. A przecież  pozwalają na korzystanie z jednego kompletu opon przez cały rok, bez potrzeby zmiany ich wraz ze zmianą pór roku.


Oczywiście jak zawsze w tego typu przypadkach są plusy i minusy. Jakie są zatem zalety opon wielosezonowych, a jakie wady?


Zalety

  • Osobom, które nie przemierzają zbyt dużej liczby kilometrów rocznie, opony wielosezonowe pozwalają zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie trzeba kupować dwóch kompletnych zestawów opon.
  • Opony wielosezonowe oferują dobrą przyczepność zarówno na suchych, jak i mokrych nawierzchniach, dzięki czemu nie ma potrzeby wymiany opon wraz ze zmianą pory roku.
  • Opony wielosezonowe pozwalają zaoszczędzić miejsce w garażu lub piwnicy, ponieważ nie trzeba przechowywać dwóch kompletnych zestawów opon.

Wady

  • Opony wielosezonowe nie są dedykowane do konkretnych warunków pogodowych, co oznacza, że nie są w stanie zagwarantować tak dobrej przyczepności jak opony letnie lub zimowe w odpowiednich warunkach.
  • Ze względu na kompromisowe właściwości opon wielosezonowych, ich żywotność może być krótsza niż opon letnich lub zimowych, co oznacza, że trzeba je wymienić częściej.
  • Opony wielosezonowe są często droższe niż letnie lub zimowe, ponieważ muszą spełniać szersze wymagania techniczne.

Podsumowując, opony wielosezonowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie przemierzają zbyt dużej liczby kilometrów rocznie, lub dla tych, którzy chcą zaoszczędzić miejsce i pieniądze na przechowywanie opon. Jednakże, dla kierowców, którzy swoimi samochodami przemierzają  większe odległości lub mieszkają w regionach górskich, gdzie panują cięższe warunki pogodowe, opony zimowe są bardziej odpowiednim wyborem.


Wśród marek opon wielosezonowych można wymienić między innymi: Michelin CrossClimate, Goodyear Vector 4Seasons Gen-3, Continental AllSeasonContact, Pirelli Cinturato All Season, Bridgestone Weather Control A005, czy Hankook Kinergy 4S2. Każda z tych marek oferuje szeroki wybór opon wielosezonowych w różnych rozmiarach i parametrach technicznych.


Ceny opon całorocznych zależą od wielu czynników, takich jak marka, model, rozmiar i jakość. W zależności od tych czynników, ceny mogą się znacznie różnić. Zaczynają się od około 250 – 300  złotych za sztukę a kończą na 1500 zł w bywa że i więcej.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]