Po tragediach w Megane RS. Kategoria „U” dla takich kierowców?

14 sierpnia 2023
Po tragediach w Megane RS. Kategoria „U” dla takich kierowców?

W Australii, a konkretnie w stanie Australia Południowa wprowadzono nową kategorię prawa jazdy oznaczono literą U. Zdefiniowano  ją jako UHPV (Ultra High-Powered Vehicle). Dotyczy to samochodów o masie całkowitej do 4,5 tony i stosunku mocy do masy 375 KM na tonę. Wprowadzone będzie od 1 grudnia 2024 roku.

 

Aby uzyskać taką kategorię prawa jazdy trzeba będzie przejść specjalny kurs, w którym kierowcy / właściciele takich supersamochodów dowiedzą się m.in czy znają parametry swoich aut, takie jak przyspieszenie, moc, prędkość maksymalna itp.  


Brzmi to trochę dziwacznie, bo nie wyobrażamy sobie, że ktoś kto ma taki sportowy samochód nie wiedział co takie auto „potrafi”.


W obliczu ostatnich tragicznych wypadków może warto zastanowić się, czy takiej kategorii nie powinno wprowadzić się także w Polsce?  


Może gdyby kierowcy tych dwóch Megane RS, w których zgięło aż ośmiu młodych mężczyzn przeszli by taki kurs, nie szarżowali by na drogach?


Znowu śmierć w żółtym Megane. Zginęło trzech młodych mężczyzn. Mieli 17, 21 i 23 lat


W samochodzie Patryka P. nie było tylnej kanapy


Patryk P., tragedia na moście i rola tajemniczego pieszego


vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]