Audi Q5. Oto trzecia generacja bestsellera. Film
Oto już jest. Najnowsza, trzecia już generacja bestsellera Audi – model Q5 - został dzisiaj zaprezentowany w meksykańskim San José Chiapa, gdzie swoją lokalizację ma fabryka koncernu z Ingolstadt. Właśnie tam, od 8 lat samochód ten jest produkowany.
Audi Q5 to samochód, który od momentu swojego debiutu 15 lat temu stał się jednym z najważniejszych i najpopularniejszych SUV-ów klasy premium na rynku. Od 2008 roku, kiedy to zadebiutował przeszedł wiele zmian i ulepszeń, a obecnie dostępny jest w wielu wersjach, od standardowych modeli benzynowych i diesla, przez hybrydy plug-in, aż po sportowe wersje SQ5.
Nowa generacja Q5 bazuje na platformie Premium Platform Combustion (PPC), tak jak poprzednie generacje będzie napędzany silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. W Q5 rocznika 2025 pojawi się nowy system informacyjno-rozrywkowy, a także nowoczesne systemami wspomagania kierowcy. Już w momencie premiery pojawia się wersja Audi SQ5, a w przyszłości producent zapowiada również warianty z hybrydowym napędem plug-in.
Nim szczegółowo poznamy ten samochód podczas jazd testowych kilka ciekawostek o tym samochodzie. Interesującą cechą Audi Q5 jest regulowana trzyosobowa tylna kanapa. Można ją przesuwać wzdłuż i pochylać jej oparcie, zwiększając w ten sposób pojemność bagażnika lub komfort dla pasażerów z tyłu.
Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność bagażnika wzrasta do 1473. Roletę przestrzeni bagażowej można schować w specjalnie zaprojektowanym schowku pod podłogą bagażnika.
Praktyczna funkcja to również większy pojemnik pod środkowym podłokietnikiem oraz wiele mniejszych schowmów na okulary przeciwsłoneczne, klucze i inne przedmioty codziennego użytku, a także indukcyjną i chłodzoną półkę o mocy ładowania 15 watów w konsoli środkowej z przodu oraz dwa porty USB-C z przodu i dwa z tyłu.
W Europie modele Audi Q5 trafią na rynek w trzech wersjach silnikowych; później dołączą do nich kolejne odmiany. Wszystkie warianty wprowadzone w chwili premiery będą wyposażone w technikę MHEV plus, która krótkookresowo może zapewnić do 18 kW (24 KM) dodatkowej mocy. Każdy z nich korzysta z 7-biegowej dwusprzęgłowej przekładni S tronic.
Podstawowym silnikiem jest 2.0 TFSI. Osiąga on moc 204 KM, maksymalny moment obrotowy 340 Nm i jest wyposażony w napęd na przednie koła. Opcjonalnie dostępny jest również napęd na cztery koła quattro.
Q5 jest dostępne również z silnikiem 2.0 TDI. Zapewnia on moc 204 KM oraz maksymalny moment obrotowy 400 Nm i jest dostępny tylko z napędem na cztery koła quattro. Audi w wersji SQ5 ma silnik V6 TFSI o pojemności 3 litrów, który generuje moc 367 KM i maksymalny moment obrotowy 550 Nm.
Pierwsze samochody do klientów trafia w pierwszym kwartale 2025 roku. Zamówienia można jednak składać już teraz.