System ECOLL i niewerbalna policyjna pomoc

9 maja 2023
System ECOLL i niewerbalna policyjna pomoc

Dzięki systemowi ECALL pewna francuska rodzina podróżująca po Polsce uzyskała pomoc, pomimo, że z policjantami porozumiewali się… niewerbalnie. Rodzice i ich 7-letnie dziecko utknęli w środku lasu na terenie gminy Stary Zamość w okolicach miejscowości Krasne.


Ale po kolei. Najpierw wyjaśnienie co to jest system ECALL. To skrót od "Emergency Call" i służy do automatycznego wysyłania sygnału alarmowego do centrum powiadamiania ratunkowego w przypadku wypadku drogowego. System ten jest obecnie obowiązkowy w Unii Europejskiej dla wszystkich nowych samochodów osobowych i dostawczych. Ma on na celu zminimalizowanie czasu reakcji służb ratunkowych w przypadku wypadku drogowego, co może znacznie zwiększyć szanse na ocalenie ludzkiego życia.Kiedy samochód odnotuje wypadek drogowy, system ECALL automatycznie wysyła sygnał alarmowy do centrum powiadamiania ratunkowego. Sygnał ten zawiera informacje o położeniu samochodu, czasie zdarzenia, kierunku jazdy i inne ważne dane,  które pozwalają na szybką identyfikację miejsca zdarzenia.System ECALL może również zostać uruchomiony ręcznie, jeśli kierowca lub pasażer zauważy jakieś  zagrożenie na drodze. W takim przypadku, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, system ECALL automatycznie wyśle sygnał alarmowy do centrum powiadamiania ratunkowego.


A jak było w przypadku wspomnianych Francuzów? Jak opisuje rzecznik prasowy policji w Zamościu zdarzenie miało miejsce z soboty na niedzielę około godziny 21. Dyżurny policjant z tamtejszej komendy otrzymał informację, że osoby znajdujące się w Mercedesie potrzebują pomocy. Zgłoszenie zostało przekazane przez pracownika systemu ECALL poprzez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu. Przekazane dane lokalizacyjne wskazywały, że pojazd znajduje się na terenie gminy Stary Zamość, w okolicach miejscowości Krasne.

Policjanci przystąpili do działania. Patrol z posterunku policji w Skierbieszowie przy pomocy mobilnych urządzeń służbowych ustalił współrzędne miejsca, gdzie może znajdować się pojazd, z którego wysłano zgłoszenie z prośbą o ratunek. Pojechali we wskazywane miejsce i na drodze gruntowej, w środku lasu zauważyli pojazd, który ugrzązł na błotnistej drodze.


 Wewnątrz były trzy osoby – dwie dorosłe i 7-letnie dziecko, jak się okazało obywatele Francji. Cała trójka była zmęczona, zziębnięta i wystraszona, ale nie potrzebowała pomocy medycznej.

Pomimo utrudnionego kontaktu - osoby te nie mówiły w języku polskim -   policjanci zdołali porozumieć się z odnalezioną w lesie rodziną korzystając z komunikacji niewerbalnej.


Funkcjonariusze dowiedzieli się, że rodzina podróżując Drogą Krajową numer 17 chciała objechać miejsce wypadku w miejscowości Podkrasne. Przy pomocy nawigacji satelitarnej kierowca wybrał  drogę przez las i tam Mercedes, którym podróżowali ugrzązł w błocie.Policjanci, sierżant sztabowy Paweł Kwiatkowski i starszy sierżant Przemysław Sołoducha na miejsce wezwali holownik, operator maszyny wydostał Mercedesa z błotnistej pułapki, a następnie funkcjonariusze pojechali z obywatelami Francji do Zamościa. Pomogli im zakwaterować się w jednym z hoteli, gdzie zmęczona rodzina bezpiecznie spędziła noc.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]