Kia XCeed vs Mazda CX 30 – czym się różnią poszczególne modele?

20 czerwca 2024
Kia XCeed vs Mazda CX 30 – czym się różnią poszczególne modele?

Branża motoryzacyjna stale ewoluuje. Zmieniające się trendy i potrzeby konsumentów popychają producentów do oferowania coraz to nowocześniejszych i lepszych samochodów. W ostatnich latach niesłabnącą popularnością cieszą się SUV-y i crossovery. W tym przypadku do liderów rynku można zaliczyć m.in. takie samochody jak Kia XCeed i Mazda CX 30. Czym różnią się te auta i co oferują? Podpowiadamy!

Kia XCeed – charakterystyka modelu

Kia XCeed to koreański crossover, który zadebiutował na rynku dość niedawno, bo w 2019 roku. Mimo krótkiego stażu w salonach sprzedaży model ten zdołał nazbierać pokaźną liczbę nabywców, którzy docenili to auto m.in. za świetne osiągi i zastosowane technologie. Jednak koreański producent na tym nie poprzestał i już w 2022 roku zdecydował się na odświeżenie modelu Kia XCeed. Dzięki liftingowi kompaktowy crossover jeszcze bardziej zyskał na atrakcyjności.

Nadwozie auta charakteryzuje się nowoczesnością i dynamicznie zaprojektowanymi liniami, które sprawiają, że nadwozie od razu przyciąga uwagę. Wnętrze również może się podobać. Producent wyposażył ten model m.in. w wygodne fotele, koło dojazdowe, a także odpowiednio wykończony bagażnik. W zależności od wybranej wersji wyposażenia, w tym przykładowo wersji GT Line, można liczyć np. na cyfrowe zegary, podgrzewane fotele oraz aktywny tempomat. Dostępna jest także ładowarka indukcyjna do smartfona. Z kolei ekranem dotykowym o przekątnej 10,25 cala jesteśmy w stanie zarządzać każdym systemem, w który wyposażony jest samochód Kia XCeed.

Kia XCeed dostępna jest z benzynowym silnikiem 1.5 T-GDI, który legitymuje się mocą wynoszącą 140 KM. Jednostka ta może być sparowana z dwiema skrzyniami biegów – 7-stopniową dwusprzęgłową przekładnią i 6-stopniowym manualem. Dzięki tym rozwiązaniom zastosowany silnik benzynowy 1.5 T-GDI ma wystarczający moment obrotowy, co przekłada się na dobre osiągi i dynamikę. Oprócz tego Kia XCeed posiada odpowiednio zbalansowane i zestrojone zawieszenie. Dzięki temu komfort jazdy stoi na bardzo wysokim poziomie. Układ kierowniczy jest precyzyjny, a układ jezdny dostosowany do każdych warunków na drodze.

Mazda CX 30 – charakterystyka modelu

Rynkowym rywalem dla samochodu Kia XCeed jest kolejna azjatycka propozycja, tym razem jednak z kraju kwitnącej wiśni – Japonii. Mowa o Maździe i jej modelu CX 30. Ten crossover charakteryzuje się pięknie narysowanym nadwoziem, które nadaje pojazdowi dynamiki i sportowego zacięcia. Przód auta od razu wskazuje, z jaką marką mamy do czynienia. Mazda CX 30 pozycjonowana jest w środku gamy modelowej pomiędzy małym autem CX 3 i większym SUV-em CX 5. Kompaktowe rozmiary opisywanego samochodu sprawiają, że świetnie nadaje się np. dla rodzin z dziećmi mieszkających w miastach.

Wykonanie wnętrza pojazdu, jak i wyposażenie również stoi na wysokim poziomie. W środku kabiny pasażerskiej możemy znaleźć pokrętło wielofunkcyjne, którego zadaniem jest obsługa systemów zainstalowanych i wyświetlanych na ekranie o przekątnej 10,25 cala. Także ergonomia wnętrza jest na wysokim poziomie, jednak większe osoby mogą odczuwać mały dyskomfort, podróżując na drugim rzędzie siedzeń. Wszystko za sprawą specyficznej konstrukcji nadwozia. Niewątpliwym plusem biorąc, pod uwagę segment kompaktowych crossoverów, jest pojemność bagażnika, która wynosi 430 litrów.

Każde dane techniczne obejmują również kwestie napędu danego samochodu. W przypadku Mazdy CX 30 możemy zdecydować się na dwa rodzaje silników benzynowych. Są to dwulitrowe jednostki SKYACTIV w wersji G oraz X. Pierwsza z nich charakteryzuje się mocą wynoszącą od 122 do 150 KM, natomiast druga legitymuje się wartością 186 KM, gwarantującą najlepsze osiągi z całej gamy. W zależności od wersji samochodu możemy liczyć na napęd na przednie koła, jak i obie osie. Za przeniesienie mocy na asfalt odpowiedzialna może być manualna lub automatyczna skrzynia biegów.

Porównanie Kia XCeed – Mazda CX 30 – najważniejsze wnioski i spostrzeżenia

Chcąc zdecydować się na samochód z segmentu kompaktowych crossoverów, warto rozważyć zarówno propozycję z Korei, jak i Japonii – Kia XCeed i Mazda CX 30. Oba modele mają bardzo dużo do zaoferowania w kwestii np. bezpieczeństwa jazdy, dzięki licznym systemom oraz zastosowanej technologii wspomagającej jazdę. Jednak każdy producent ma swoje rozwiązania i kierunek rozwoju swoich samochodów, co przekłada się na różnice między nimi. Jest to zauważalne np. w kwestii jednostek napędowych, w których lepsza okazuje się Mazda CX 30. Z kolei propozycja z Korei, czyli Kia XCeed, oferuje więcej nowinek technicznych i technologicznych, np. w postaci ekranu dotykowego i cyfrowych zegarów. W zależności od tego, czego potrzebujemy, zarówno jeden, jak i drugi model może spełnić nasze oczekiwania.

Kia XCeed vs Mazda CX 30 – który samochód wybrać?

Odpowiedź nie jest prosta i oczywista. Zarówno Kia XCeed, jak i Mazda CX 30 są w stanie zaoferować bardzo dużo dla swoich użytkowników. Kwestia wyboru jednego czy drugiego modelu jest indywidualna i podyktowana osobistymi preferencjami dotyczącymi m.in. wyposażenia, zastosowanej technologii, rodzaju napędu, czy też wartości samochodu. Dane testowe zarówno jednego, jak i drugiego modelu wskazują na bardzo dobre konstrukcje, które bez wątpienia dorównają oczekiwaniom każdego, nawet najbardziej wymagającego kierowcy.

Leasing samochodów Kia XCeed i Mazda CX 30 z VEHIS!

Aby móc cieszyć się najnowszymi propozycjami od renomowanych producentów samochodów, nie musimy na start wydawać bardzo dużych pieniędzy w salonach sprzedaży. Niezwykle korzystnym rozwiązaniem jest w tym przypadku leasing. Tego rodzaju opcja dostępna jest zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Dzięki niej jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić, mając jednocześnie pełne wsparcie w czasie okresu trwania umowy leasingu. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z ofertą VEHIS!


vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]