55 km/h hulajnogą. To niedopuszczalne. Przypominamy przepisy
Policjanci drogówki z Słupska zmierzyli prędkość jadącego hulajnogą młodego mężczyznę. Laserowy miernik wskazał 55 km/h, czyli o 35 km więcej niż zezwalają przepisy.

Hulajnoga nie spełniała warunków technicznych
Funkcjonariusze zatrzymali 23-latka i zbadali jego pojazd. Okazało się, że hulajnoga z uwagi na możliwość rozwinięcia prędkości powyżej 20 km/h nie spełnia warunków technicznych dopuszczenia go do ruchu. Policyjny komunikat nie precyzuje jakie konsekwencje poniósł 23-latek, poza tym, że w związku z kierowaniem pojazdem niedopuszczonym do ruchu będą prowadzić postępowanie w tej sprawie.
Co to jest hulajnoga?
Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Gdzie można jeździć hulajnogą?
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić - z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów - z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Czy można jeździć hulajnoga chodnikami?
Kierujący hulajnogą może poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. W takiej sytuacji można jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, z zachowaniem szczególnej ostrożności, ustępowaniem pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianiem ruchu pieszemu.
Czy karta rowerowa jest konieczna?
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Czy dzieci mogą jeździć hulajnogą?
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Źródło: policja