Strona główna/O leasingu/Czy możesz wyjechać za granicę samochodem w leasingu?

Czy możesz wyjechać za granicę samochodem w leasingu?

11 czerwca 2024

Masz samochód w leasingu i planujesz wybrać się w zagraniczną delegację? A może używasz auta służbowego również do celów prywatnych i chcesz wyjechać nim na wakacje? Przed spakowaniem walizek i zarezerwowaniem hotelu, sprawdź, co musisz wiedzieć o korzystaniu za granicą z pojazdu leasingowego.


Wyjazd samochodem w leasingu za granicę różni się od sytuacji, w której to Ty jesteś właścicielem pojazdu. Bardzo możliwe, że konieczne będzie spełnienie dodatkowych wymogów. Procedury zazwyczaj nie są skomplikowane, więc tym bardziej nie warto ich lekceważyć. Inaczej możesz narazić się na kłopoty formalne czy kary finansowe.

Sprawdź warunki leasingodawcy

Miej na uwadze, że w przypadku leasingu jesteś użytkownikiem, a nie posiadaczem pojazdu. Samochód jest własnością leasingodawcy, który ma prawo do określenia, w jaki sposób możesz korzystać z pojazdu. Dotyczy to też wyjazdów zagranicznych.


O czym warto pamiętać, gdy chcesz leasingowanym autem opuścić granice kraju? Przede wszystkim, sprawdź OWUL, czyli Ogólne Warunki Umowy Leasingu. W dokumencie powinny się znaleźć informacje o tym, czy wyjazd jest w ogóle możliwy oraz o ewentualnych procedurach.


Kluczowa jest zgoda leasingodawcy na wyjazd zagraniczny. Tutaj można spotkać się z kilkoma różnymi podejściami, w zależności od firmy:

  • zgoda do korzystania z samochodu poza granicami kraju jest wystawiana automatycznie, w momencie, w którym podpisujesz umowę leasingową,
  • leasingodawca wydaje zgodę bezpłatnie, na Twoją prośbę,
  • wydanie zgody na użytkowanie auta za granicą jest obarczone opłatą, zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji.


Co się stanie, gdy zdecydujesz się na podróż zagraniczną bez zgody, a leasingodawca się o tym dowie? Musisz liczyć się z tym, że będzie wymagał zapłacenia kary umownej.

Wyjazd do kraju podwyższonego ryzyka

Leasingodawca nie ma obowiązku wydania zgody w każdym przypadku. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których chcesz wyjechać do kraju podwyższonego ryzyka. Właściciel pojazdu może obawiać się uszkodzenia lub utraty samochodu oraz start finansowych wynikających z ograniczonej lub nieistniejącej ochrony ubezpieczeniowej. Może to dotyczyć zwłaszcza miejsc, w których toczą się działania wojenne, np. Ukrainy.

Ograniczenia związane z wyjazdem zagranicznym

Nawet wtedy, gdy uzyskasz zgodę na wyjazd samochodem za granicę, musisz liczyć się innymi ograniczeniami. Przykładowo, leasingodawca może wprowadzić dodatkowy limit kilometrów, jaki możesz pokonać poza granicami. Ponadto, może narzucić ograniczenie czasowe, czyli na przykład pozwolić na użytkowanie zagraniczne, ale na okres do 14 dni.

Upoważnienie na piśmie

Załóżmy, że masz zgodę na wyjazd zagraniczny. Samo prawo jazdy i dowód rejestracyjny mogą nie wystarczyć. Możesz potrzebować pisemnego upoważnienia leasingodawcy do korzystania samochodu. Alternatywnym rozwiązaniem jest upoważnienie PZM dla kierowców wyjeżdżających za granicę pożyczonym pojazdem lub autem, którego właścicielem jest osoba prywatna, przedsiębiorstwo, firma leasingowa lub bank. Jest to dokument traktowany przez służby jako druk urzędowy.

Upoważnienie jest wystawiane odpłatnie, a cena zależy od tego, na ile dni wybierasz się za granicę:

  • 14 dni – 65 zł,
  • 30 dni – 95 zł,
  • 90 dni – 115 zł*.

Nie są to duże kwoty, a odpowiedni dokument pomoże Ci uniknąć nieprzyjemności i straty czasu podczas kontroli drogowej lub granicznej.


W przypadku niektórych krajów obowiązują dodatkowe procedury związanie z upoważnieniem:

  • Węgry – możesz korzystać z dokumentu PZM, ale musi on być przetłumaczony na węgierski,
  • Białoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina – konieczna jest pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadczona notarialnie i przetłumaczona na dany język urzędowy.

Wybierz najlepsze ubezpieczenie

Przed podróżą zweryfikuj, czy ubezpieczenie OC leasingowanego samochodu będzie obowiązywać w krajach, przez które będziesz podróżować. W większości krajów europejskich nie będzie z tym problemu. Na mocy Porozumienia Wielostronnego, honorowana jest polska polisa.

W wybranych krajach istnieje obowiązek posiadania Zielonej Karty, czyli międzynarodowego certyfikatu, który potwierdza, że pojazd ma ważne OC w kraju rejestracji. W tej grupie są: Albania, Azerbejdżan, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja, Ukraina**. Zielona Karta jest zazwyczaj wydawana przez ubezpieczyciela bezpłatnie.


W Kosowie, Białorusi i Rosji obowiązuje tzw. ubezpieczenie graniczne, czyli dodatkowo płatna polisa umożliwiająca poruszanie się po terenie danego państwa. Tego typu dokument będzie też potrzebny, jeśli wybrałeś się do kraju wymagającego Zielonej Karty, ale jej nie masz.


Jeśli często podróżujesz za granicę, już na etapie wyboru umowy leasingowej sprawdź zakres ubezpieczenia. Właściwe zabezpieczenie może Ci pomóc w uniknięciu ponoszenia dodatkowych, wysokich kosztów w razie szkody lub kradzieży pojazdu.


VEHIS oferuje pakiet ubezpieczeniowy OC/AC/NNW, który obowiązuje na terenie Europy. Jego cena jest liczona od wartości netto samochodu (bez VAT), dzięki czemu zapłacisz mniej za polisę, przy zachowaniu ochrony jak przy "pełnej” wartości. Co równie ważne, w razie szkody nie będzie wymagany wkład własny (nie będziesz dopłacać do reperacji pojazdu), jeśli dokonasz naprawy za pośrednictwem VEHIS.


Kolejną zaletą leasingu w VEHIS jest możliwość wyboru polisy GAP. Jest to ubezpieczenie różnicy pomiędzy wartością odszkodowania z polisy komunikacyjnej a wartością samochodu z dnia zakupu. W przypadku szkody całkowitej lub kradzieży, istnieje możliwość uzyskania do 100% wartości fakturowej auta z dnia odbioru kluczyków. Za obsługę tego procesu odpowiada Twój leasingodawca, czyli VEHIS.

Wyjazd za granicę autem w leasingu – podsumowanie

Na pierwszy rzut oka wyjazd samochodem w leasingu w podróż zagraniczną może wydawać się zadaniem żmudnym. Tak naprawdę, formalności nie ma tak wiele.


Pamiętaj o:

  • sprawdzeniu Ogólnych Warunków Umowy Leasingu,
  • skonsultowaniu się z leasingodawcą w sprawie zgody na wyjazd,
  • upoważnieniu do korzystania z auta za granicą,
  • zweryfikowaniu zakresu pakietu ubezpieczeniowego,
  • sprawdzeniu, czy nie potrzebujesz Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego.


*Stan na maj 2024 r., Upoważnienie – pożyczony pojazd [https://www.pzmtravel.com.pl/pzminfo/upowaznienie,do,podrozowania,pozyczonym,pojazdem,,lub,przyczepa,,278.html]

** Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych [https://www.pbuk.pl/system-zielonej-karty/mapa-systemu]

Szukasz samochodu? Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty ponad 8 000 dostępnych samochodów!
Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych wg [tych zasad]
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
+48 32 308 84 44
bok@vehis.pl
Jesteśmy członkiem
Obserwuj nas: