Hyundai Kona Electric - zasięg na jednym ładowaniu

21 czerwca 2023
Hyundai Kona Electric - zasięg na jednym ładowaniu

Hyundai Kona Electric to jeden z najtańszych samochodów elektrycznych na polskim rynku. Jaki ma zasięg? Ile kosztuje? Czy warto go kupić? O tym dowiesz się czytając nasz tekst. Miłej lektury. 


Hyundai Kona electric. Niebawem już trzecia generacja


Hyundai Kona Electric to samochód zaliczający się do pojazdów miejskich, ale całkiem dobrze radzi sobie na trasie. To w pełni elektryczne auto. Pierwsza generacja tego modelu została wprowadzona na rynek w 2018 roku, a druga dwa lata temu, w 2021 roku. Niedawno na salonie samochodowym w Nowym Jorku zadebiutowała trzecia generacji tego interesującego samochodu, która do Europy trafi nie prędzej niż w połowie 2024 roku.

Hyunadi Kona Electric prezentuje się nowocześnie i dynamicznie. Dostępny jest w dwóch wersjach z różnymi bateriami: mniejszy akumulator ma pojemność 39,2 kWh, a większa 64 kWh. Według normy WLTP zasięg wynosi odpowiednio około 305 km i 484 km. Samochód jest wyposażony w silnik o mocy 150 kW (204 KM) i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 395 Nm. Kona Electric przyspiesza od 0 do 100 km/h w około 7,6 sekundy.

Hyundai Kona Electric to samochód, który oferuje szereg funkcji podnoszących bezpieczeństwo użytkowania, m.in. systemy zapobiegające kolizjom, adaptacyjny tempomat, asystent pasa ruchu czy asystent parkowania. Warto zaznaczyć, że Hyundai Kona otrzymał maksymalną ocenę pięciu gwiazdek w teście zderzeniowym Euro NCAP.


Jaki realny zasięg ma Hyundai Kona Electric?


Zasięg Hyundai Kona Electric zależy oczywiście od wielu czynników. Naszym zdaniem najważniejszym czynnikiem jest styl jazdy. Jedziesz szybko, naciskach dynamicznie „gaz”, startujesz spod świateł jak na wyścigu, zużywasz więcej prądu. Jedziesz spokojnie, z rozwagą, obserwujesz zużycie prądu, zasięg rośnie w oczach. Istotne są także warunki drogowe (natężenie ruchu), temperatura otoczenia (w lecie na jednym ładowaniu pojedziesz dłużej, w zimie krócej). Istotne jest także, czy jadąc samochodem elektrycznym takim jak Hyundai Kona korzystasz z klimatyzacji i/lub ogrzewania. Tym niemniej zasięg Hyundaia Kona Electric da się dość precyzyjnie określić.

Otóż producent podaje, że zasięg z do pełna naładowaną baterią, według normy WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure) wynosi około 484 km Jest to wartość maksymalna dla wersji z większą baterią o pojemności 64 kWh. Wersja Hyundaia Kona electric z mniejszą baterią 39,2 kWh ma zasięg wynoszący odpowiednio około 305 km. Tyle teoria, bo te wartości są szacowane w warunkach laboratoryjnych. W rzeczywistych warunkach jazdy zasięh Hyundaia Kona electric z większą baterią to 380-420 km (patrz styl jazdy, temperatura itd.) a z mniejszą 250-290 km. To bardzo „konkurencyjne” zasięgi, jeżeli weźmiemy pod uwagę samochody tej samej klasy i segmentu oferowane na polskim rynku.


Zasięgi w innych autach elektrycznych - porównanie


  1. Tesla Model 3: zasięg około 448 km (wersja Long Range) i około 358 km (wersja Standard Range Plus) według normy WLTP.
  2. Volkswagen ID.4: zasięg około 522 km (wersja z większą baterią 77 kWh) i około 344 km (wersja z mniejszą baterią 52 kWh) według normy WLTP.
  3. Nissan Leaf: zasięg około 270 km (wersja z większą baterią 62 kWh) i około 198 km (wersja z mniejszą baterią 40 kWh) według normy WLTP.
  4. Kia Niro EV: zasięg około 455 km (wersja z większą baterią 64 kWh) i około 289 km (wersja z mniejszą baterią 39,2 kWh) według normy WLTP.


Funkcjonalność = cena samochodu elektrycznego


Funkcjonalność samochodów elektrycznych z roku na rok jest lepsza, dzięki czemu stają się one coraz bardziej atrakcyjne dla kupujących. Wiele nowoczesnych samochodów, a Hyundai Kona electric do nich się zalicza, oferuje dużą pojemność baterii i spory zasięg na jednym ładowaniu. Istotna jest także możliwość szybkiego ładowanie. Nie bez znaczenia jest to, że ciche i nie emitują spalin, co przekłada się na lepszą jakość powietrza.

Jednak cena samochodów elektrycznych może być wyższa niż ich odpowiedników z silnikiem spalinowym. Samochody elektryczne są wciąż uważane za nową technologię, a ich produkcja i rozwój wciąż wiążą się z kosztami. Jednakże, dzięki temu, że samochody elektryczne nie wymagają paliw kopalnych, koszty eksploatacji są zwykle niższe niż w przypadku samochodów z silnikiem spalinowym.

Ponadto można otrzymać dopłatę zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych o zeroemisyjnym napędzie (elektrycznych lub wodorowych). Dla osobowych elektryków fprzewidziano dotację w wysokości 18 750 zł lub nawet 27 000 zł, jeśli deklarowany roczny przebieg pojazdu wyniesie co najmniej 15 tys.


Szukasz bezemisyjnego crossvera? Wybierz Hyundai Kona Electric!


Hyundai Kona Electric jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które szukają małego crossovera, który oferuje nie tylko stylowy design i dobrą jakość wykonania, ale także zaawansowane technologie.

Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć zakup elektrycznego Hyundaia Kona:

  1. Wersja elektryczna oferuje imponujący zasięg i bardzo niskie koszty eksploatacji.
  2. Zaawansowane technologie: Hyundai Kona electric jest wyposażony w wiele zaawansowanych technologii, które zazwyczaj można znaleźć tylko w samochodach wyższej klasy. Na przykład, dostępne są systemy takie jak aktywny tempomat, asystent pasa ruchu, system monitorowania martwego pola czy system rozpoznawania znaków drogowych.
  3. Praktyczny i funkcjonalny: Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, Hyundai Kona electric oferuje dużo miejsca dla pasażerów i bagażu. Jest to bardzo praktyczny samochód, który świetnie sprawdzi się w mieście i poza nim.
  4. Stylowy design: Hyundai Kona electric ma charakterystyczny, sportowy design, który wyróżnia go na tle konkurencji. Dostępne są wiele opcji kolorystycznych, a także wiele opcjonalnych dodatków, dzięki którym można spersonalizować samochód.
  5. Wysoka jakość wykonania i niezawodność: Hyundai Kona electric to samochód, który jest bardzo dobrze wykonany i zaprojektowany. Hyundai słynie z produkcji niezawodnych samochodów, co oznacza, że Kona na prąd powinna być bardzo trwałym i bezawaryjnym samochodem.


Cena Kona Electric powala z nóg? Pomyśl o leasingu!


Cena Hyundaia Kona Electric w Polsce zależy od wersji wyposażenia, ale w przybliżeniu oscyluje w granicach 168 900 -195 tysięcy złotych. Jak już jednak pisaliśmy powyżej w Polsce istnieją programy rządowe zachęcające do zakupu samochodów elektrycznych.

Jeśli chodzi o leasing, to warto brać pod uwagę, że samochody elektryczne zazwyczaj mają wyższą cenę początkową niż samochody z tradycyjnym napędem, ale z drugiej strony, koszty eksploatacji są znacznie niższe.

Leasing może być dobrym wyborem dla osób, które chcą kupić Kona Electric, ale nie chcą inwestować dużych sum pieniędzy od razu. Umożliwia płacenie niskiej miesięcznej raty, a jednocześnie korzystanie z zalet samochodu „na prąd”

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]