Wczorajszy nasz tekst i film o zdarzeniu w Jabłoniu rozgrzał internet. Przypomnijmy: 17-letek wychodząc zza busa na oznakowane przejście dla pieszych został potrącony przez kierowcę Passata. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało, zapewne dzięki temu, że Volkswagen poruszał się powoli – 28 km/h. Jedni uważali, że zawinił nastolatek, inni, że kierowca.
W komunikacie, jaki dostaliśmy od policji nie było jednak informacji kto jest odpowiedzialny za to zdarzenie – chłopak, który wyszedł nagle zza busa, czy kierowca Passata, który nie zachował szczególnej ostrożności zbliżając się do prawidłowo oznaczonego przejścia dla pieszych.
Dlatego też skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym komendy powiatowej policji w Parczewie. Poprosiliśmy o informację jak ocenili potrącenie 17-latka funkcjonariusze, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia.
Odpowiedź otrzymaliśmy od sierz. szt. Anny Borowik z KPP w Parczewie. Oto co nam napisała: „Witam. W chwili obecnej postępowanie jest w toku. Prowadzone są czynności wyjaśniające. Będący na miejscu mężczyzna - kierowca volkswagena nie przyjął mandatu, wobec powyższego sprawa trafi do Sądu. Z poważaniem, sierz. szt. Anna Borowik”.
A więc już wiadomo, że policja uznała winę kierowcy. Czy to sam zrobi sąd? O tym przekonamy się za jakiś czas.
Tymczasem przypominamy brzmienie artykułu 14 kodeksu ruchu drogowego (zakazy dotyczące pieszych - prosimy zwrócić uwagę przede wszystkim na paragraf 1 punkt a i b!) oraz artykuł 26, który reguluje zachowanie kierowcy przed i na przejściu dla pieszych (w opisywanym zdarzeniu istotny jest punkt 1).
Zabrania się:
1)
wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:
a)
bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b)
spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2)
przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3)
zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
4)
przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
5)
chodzenia po torowisku;
6)
wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7)
przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
8)
korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.
1.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1a.
1a.
Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.
2.
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
3.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
1)
wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2)
omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
3)
jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych, z zastrzeżeniem art. 33 obowiązki i zakazy dotyczące kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną ust. 6, art. 33a obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną ust. 2 oraz art. 33b obowiązki kierującego urządzeniem transportu osobistego ust. 2.
4.
Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.