Pożary samochodów spalinowych i elektrycznych. Dlaczego się palą?

11 czerwca 2024
Pożary samochodów spalinowych i elektrycznych. Dlaczego się palą?

Na zdjęciu pożar samochodu osobowego o napędzie spalinowym, do którego doszło dzisiaj na A4, na odcinku pomiędzy węzłem autostradowym Rudno a punktem poboru opłat w Balicach. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Fot. moto.vehis.pl





W dzisiejszych czasach samochody stanowią podstawowy środek transportu dla wielu ludzi na całym świecie. Niestety, wraz z wzrostem liczby pojazdów, wzrasta także liczba pożarów samochodów, zarówno spalinowych, jak i elektrycznych. Pożary te mogą być nie tylko niebezpieczne dla kierowców i pasażerów, ale również stanowić zagrożenie dla innych użytkowników dróg oraz środowiska. W tym artykule omówimy główne przyczyny pożarów samochodów i jakie środki zapobiegawcze można podjąć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takich zdarzeń.


Przyczyny pożarów samochodów spalinowych:


1.  Usterki mechaniczne: Nieprawidłowe funkcjonowanie silnika, przewodów, układu chłodzenia lub układu wydechowego może spowodować wycieki paliwa, oleju lub innych substancji, które łatwopalnymi czynnikami mogą wywołać pożar.

2.  Zbyt wysoka temperatura: Długotrwałe eksploatowanie samochodu w ekstremalnie wysokich temperaturach może powodować przegrzanie silnika i innych części, co w konsekwencji może doprowadzić do pożaru.

3.  Uszkodzenia kolizyjne: Wypadki drogowe mogą uszkodzić układ paliwowy lub elektryczny pojazdu, co może prowadzić do wybuchu pożaru.

4.  Nieszczelności w układzie paliwowym: Stare, zardzewiałe lub uszkodzone przewody paliwowe mogą spowodować wycieki, co jest bezpośrednim zagrożeniem dla wybuchu ognia.

5.  Problemy z instalacją elektryczną: W niektórych przypadkach, pożary w samochodach spalinowych mogą być wynikiem problemów z instalacją elektryczną, takimi jak zwarcia lub przeładowanie akumulatora.


Przyczyny pożarów samochodów elektrycznych:


1.  Awarie akumulatora: Wiele samochodów elektrycznych korzysta z litowo-jonowych akumulatorów, które mogą ulec uszkodzeniu i przegrzaniu, co może doprowadzić do pożaru.

2.  Uszkodzenia kolizyjne: Podobnie jak w przypadku pojazdów spalinowych, kolizje drogowe mogą spowodować uszkodzenia akumulatorów lub instalacji elektrycznych.

3.  Problemy z ładowaniem: Nieprawidłowe ładowanie lub korzystanie z niesprawnych ładowarek może powodować przegrzanie akumulatorów.

4.  Fabryczne defekty: W niektórych przypadkach, wadliwe akumulatory lub komponenty instalacji elektrycznej mogą powodować pożary.

Zapobieganie pożarom samochodów:

1.  Regularne przeglądy i konserwacja: Regularne wizyty w warsztacie w celu przeglądów i konserwacji pojazdu są kluczowe, aby wykryć i naprawić potencjalne problemy mechaniczne lub elektryczne.

2.  Monitorowanie temperatury: Kierowcy powinni zwracać uwagę na wskaźniki temperatury silnika i systemów chłodzenia. W przypadku przegrzania należy niezwłocznie zatrzymać pojazd.

3.  Uważna jazda: Unikanie nadmiernej prędkości i ostrej jazdy pomaga zminimalizować ryzyko wypadków, które mogą prowadzić do pożarów.

4.  Bezpieczne ładowanie elektrycznych samochodów: W przypadku pojazdów elektrycznych, należy korzystać z certyfikowanych ładowarek i unikać pozostawiania pojazdu podczas ładowania bez nadzoru.


Podsumowując, pożary samochodów, zarówno spalinowych, jak i elektrycznych, są poważnym problemem, który może zagrażać bezpieczeństwu kierowców, pasażerów i innych użytkowników dróg. Świadomość potencjalnych przyczyn pożarów i podejmowanie odpowiednich działań zapobiegawczych może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych zdarzeń. Zapewnienie regularnych przeglądów i dbanie o sprawność pojazdu oraz ostrożna jazda to kluczowe aspekty zapobiegania pożarom samochodowym w dzisiejszych czasach.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]