Rosja. Volkswagen sprzedał wszystko

22 maja 2023
Rosja. Volkswagen sprzedał wszystko

Grupa Volkswagen zakończyła sprzedaż swoich udziałów w Volkswagen Group Rus LLC, w tym jej lokalnych spółek zależnych (Volkswagen Components and Services LLC, Scania Leasing LLC, Scania Finance LLC, Scania Insurance LLC) firmie Art-Finance LLC, która jest wspierana przez rosyjskiego dealera Avilon.

 

Wraz z rejestracją transakcji własność udziałów w kapitale zakładowym Volkswagen Group Rus LLC i jej spółek zależnych przechodzi ze sprzedających na kupującego.

 

Nowy właściciel obejmie wszystkie udziały w rosyjskich spółkach zależnych. Transakcja została zatwierdzona przez rosyjskie władze rządowe.

 

Transakcja obejmuje zakłady produkcyjne w Kałudze, strukturę importera (działalność dystrybucyjna i posprzedażna) oraz działalność magazynową i finansową wraz ze wszystkimi powiązanymi z nią pracownikami.


Już w marcu 2022 roku Zarząd Grupy Volkswagen AG informował, że W związku z rosyjską agresją na Ukrainę i wynikającymi z niej konsekwencjami, podjął decyzję o wstrzymaniu do odwołania produkcji pojazdów w Rosji. Decyzja ta dotyczyła rosyjskich zakładów produkcyjnych w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie. Ze skutkiem natychmiastowym wstrzymany został wtedy również eksport pojazdów do Rosji.

 

Zakład LLC Volkswagen Group Rus znajdował się w parku technologicznym Grabtsevo w Kałudze, 170 kilometrów na południowy zachód od Moskwy. Całkowita powierzchnia zakładu wynosiła 2 100 000 metrów kwadratowych. Zakład posiadał pełne zaplecze produkcyjne, w tym blacharnię, lakiernię i montażownię, a także własne bocznice kolejowe.

 

Samochody Volkswagena i Skody były produkowane w Niżnym Nowogrodzie na podstawie umowy z GAZ, spółką Basic Element Group. Jednostka produkująca silniki znajdowała się w Kałudze. Zakład ten produkował silnik benzynowy EA211 o pojemności 1,6 litra. Które trafiały do produkowanych w Kałudze Volkswagenów Polo i Skoda Rapid oraz wytwarzanych wspólnie z GAZ w Niżnym Nowogrodzie Octavii, Karoq i Volkswagena Taos.

 

Nie mamy informacji jaki będzie dalszy los przejętych przez Art-Finance LLC fabryk Volkswagena w Rosji.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]