Wykup auta z leasingu może być korzystną formą przejęcia samochodu na cele prywatne. Sprawdź, jak wyglądają kwestie podatkowe i o czym warto pamiętać, jeśli planujesz to zrobić.
Czym jest wykup pojazdu z leasingu
Gdy leasing na samochód dobiega końca, możesz mieć do wyboru kilka opcji, w zależności od zapisów w dokumentacji:
- przedłużyć umowę leasingu, rozkładając spłatę na dłuższy okres i obniżając raty,
- zwrócić pojazd leasingodawcy,
- wykupić auto.
Wykup to przejęcie samochodu na własność za określoną kwotę. Jest ona ustalana przy podpisywaniu umowy i wpływa na wysokość rat:
- wysoki wykup to niższa opłata wstępna i mniejsze koszty miesięczne,
- niski wykup to z kolei wyższa opłata wstępna i większe raty, ale masz możliwość nabycia samochodu za symboliczne pieniądze.
W przypadku wysokiego wykupu, kwota, jaką musisz uiścić po zakończeniu umowy, może sięgać 50% wartości pojazdu. W przypadku niskiego, to często zaledwie 1%.
Typ leasingu a możliwość wykupu
Kwestia wykupu różni się w zależności od formy finansowania. W leasingu finansowym samochód wchodzi w stan środków trwałych twojej firmy. Po zakończeniu umowy, przedmiot leasingu staje się automatycznie twoją własnością, jako leasingobiorcy.
Znacznie popularniejszą formą finansowania aut firmowych jest leasing operacyjny. To właśnie w tym przypadku masz wspomniane wcześniej opcje. Samochód możesz wykupić na firmę lub cele prywatne.
Wykup samochodu z leasingu a podatki
Wykup samochodu z leasingu jest traktowany jako osobna transakcja w stosunku do dotychczas opłacanych rat miesięcznych. W zależności od tego, ile na koniec zapłacisz za auto:
- wydatek związany z wykupem możesz potraktować jako jednorazowy koszt uzyskania przychodu bądź zaliczyć pojazd do środków trwałych i skorzystać z odpisów amortyzacyjnych – gdy kwota wykupu nie przekracza 10 000 zł (netto, jeżeli jesteś płatnikiem VAT, lub brutto, gdy nie jesteś VAT-owcem),
- wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy i odliczać odpisy amortyzacyjne – przy wykupie powyżej 10 000 zł.
Inaczej wygląda to w wykupie prywatnym, ponieważ będzie to twój osobisty wydatek. W związku z tym:
- nie wpływa to na prowadzoną przez ciebie działalność,
- nie włączysz faktury wykupu do kosztów firmowych,
- nie odliczysz VAT.
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dalej korzystać z samochodu do celów biznesowych. Jeśli będziesz użytkować auto zarówno prywatnie, jak i w działalności, masz prawo do:
- ujmowania w kosztach firmowych 20% wydatków związanych z eksploatacją pojazdu (paliwo, serwis, zakup opon itd.),
- odliczania 50% podatku VAT za faktury kosztowe.
Podatek dochodowy i odsprzedaż pojazdu po leasingu
Przed wprowadzeniem Polskiego Ładu, opłacało się wykupić samochód prywatnie i następnie zarobić na nim na rynku wtórnym. Wystarczyło poczekać 6 miesięcy, żeby nie płacić podatku dochodowego od sprzedaży.
Wraz w wprowadzeniem Polskiego Ładu, zaczęły obowiązywać nowe przepisy związane z prawem podatkowym, w tym związane z wykupem samochodu z leasingu. Okres, po którym sprzedaż pojazdu nie będzie opodatkowana, wydłużył się z pół roku do aż 6 lat. W teorii, wykup auta po leasingu celem zarobku nie jest już specjalnie opłacalny. Jest jednak furtka, która może być korzystna finansowo z perspektywy twojej i najbliższych.
Samochód poleasingowy jako darowizna
Jeżeli nie chcesz użytkować pojazdu wykupionego z leasingu, możesz go przekazać w ramach darowizny. Gdy osoba z grupy zerowej (najbliższa rodzina, czyli małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pasierb lub pasierbica, ojczym, macocha) otrzyma od Ciebie auto, może dokonać sprzedaży już po 6. miesiącach i nie płacić podatku dochodowego. Co więcej, taki podarunek nie będzie obciążony podatkiem od darowizny.
Pamiętaj jednak, żeby uważać przy darowiźnie na męża lub żonę. Jeśli macie wspólnotę majątkową, darowizna nie pomoże uniknąć podatku, ponieważ jako obdarowujący dalej de facto pozostajesz właścicielem samochodu.
Nie wiesz, czy chcesz wykupić samochód? Możesz poczekać
Decyzja o tym, ile wyniesie kwota wykupu i co zrobić z samochodem po zakończeniu leasingu, nie jest łatwa. Wiąże się bowiem z wieloma implikacjami podatkowymi oraz kwestiami logistycznymi dla twojego biznesu. To, co wydawało się korzystne w momencie podpisywania umowy, z biegiem czasu może okazać się problematyczne.
Rozwiązaniem jest znalezienie takiego partnera, który zaoferuje Ci elastyczną formę finansowania samochodu. Jeśli zdecydujesz się nawiązać współpracę z VEHIS, będziesz mieć czas do namysłu.
Nie musisz zobowiązywać się na konkretne rozwiązanie w momencie składania podpisu na dokumentach. Do wyboru masz wiele opcji. Możesz:
- zwrócić lub wymienić samochód na inny w trakcie trwania umowy,
- przedłużyć umowę,
- pozostać przy pierwotnej opcji wykupu po ustalonej na początku cenie,
- zwrócić pojazd po zapłaceniu ostatniej raty.
Ponadto, kwotę wykupu możesz rozłożyć na raty. Twoje potrzeby czy zasoby finansowe mogą się zmienić w trakcie użytkowania samochodu. Dlatego możliwość obrania innego kierunku niż na początku podróży, jest cenna.