Opel Insignia to samochód osobowy klasy średniej zaliczany do segmentu D, który po raz pierwszy zaprezentowany został na targach motoryzacyjnych w Londynie w 2008 roku. Jeszcze w tym samym roku ruszyła jego masowa produkcja, a model miał stać się następcą Opla Vectry oraz Opla Signum. W zależności od rynku, na którym był oferowany, figurował także pod takimi nazwami Chevrolet Vectra, Holden Insignia VXR oraz Vauxhall Insignia.
I generacja pojazdu produkowana była w nadwoziu sedan, liftback oraz kombi i powstała na płycie podłogowej GM Epsilon II, znanej wcześniej z modeli Saab 9-5 II oraz Chevroleta Malibu. W 2013 roku Opel zdecydował się na gruntowny facelifting - w jego ramach zmodyfikowany został pas przedni wraz z reflektorami oraz reflektory tylne. W kabinie zastosowano nowy system multimedialny, obręcze kół zyskały nowe wzory, dodatkowo poszerzono także gamę dostępnej do wyboru tapicerki.
Najnowsza, druga generacja Opla Insignia jest dostępna od 2017 roku i pod względem technologicznym jest spokrewniona w dużej mierze z Chevroletem Malibu V generacji. Stylistycznie nowa odsłona Insignii nawiązuje do swojego poprzednika, choć jest dłuższa i zastosowano w niej większy rozstaw osi. W dalszym ciągu, tak jak w I generacji, dostępne są w niej trzy rodzaje nadwozia modelu - sedan, liftback oraz kombi.
Nowa odsłona oferuje także silniki benzynowe i diesla oraz w zależności od wyboru - manualną lub automatyczną skrzynią biegów. To również napęd na przednią oś lub wszystkie cztery koła. W 2020 roku II generacja Opla Insignia doczekała się liftingu, który polegał m.in. na na zmianie przednich lamp, zderzaka czy atrapy chłodnicy. Dodatkowo koncern zmodyfikował także dostępne w modelu silniki benzynowe oraz diesla które w wersji po liftingu zawyżają mniej paliwa.