Historia motoryzacji. Opel Corsa B

14 grudnia 2023
Historia motoryzacji. Opel Corsa B

Zadebiutowała w 1982 roku. Sprzedano 14,5 miliona egzemplarzy tego auta. Corsa B to przez wiele lat najpopularniejszy mały samochód w wielu krajach całego świata.Druga generacja Corsy, po kanciastym modelu A, pojawiła się na rynku 30 lat temu.  Była pierwszym Oplem „made in Eisenach”.  W Rüsselsheim podjęto decyzję, aby Corsa B stała się bardziej atrakcyjna dla kobiet. Zaprojektowano ją znacznie bardziej zaokrągloną, subtelniejszą, której reflektory wyglądały jak duże oczy. Kontury Corsy B miały też praktyczny efekt: poprawiły aerodynamikę, a tym samym zmniejszyły zużycie paliwa.


Zauważalna była również odmienna stylistyka modeli trzy- i pięciodrzwiowych. Projektanci stworzyli praktycznie dwa różne modele, każdy ze swoim własnym charakterem. Model trzydrzwiowy miał sportową sylwetkę, a jego tył przypominał coupé, natomiast model pięciodrzwiowy był wariantem „rodzinnym” z bardziej prostopadłą pokrywą bagażnika. Tył samochodu był bardziej przestronny dla pasażerów siedzących w drugim rzędzie, a pojemność bagażnika wzrosła do maksymalnie 1.150 litrów.


Ponadto Opel uzupełnił trzy- i pięciodrzwiowe hatchbacki o wersję kombi, czterodrzwiowe nadwozie typu notchback, a nawet na niektóre rynkach pickupa.  Długość Corsy B zwiększono o 10 centymetrów do prawie 3,73 metra, model wyróżniał się dłuższym rozstawem osi i krótkimi zwisami nadwozia. Ponadto przednią szybę przesunięto bardziej do przodu, a tył pięciodrzwiowego modelu był pochylony pod znacznym kątem.


W 1993 roku na drogach pojawiła się sportowa wersja, Corsa GSi 16V. Przyspieszała od zera do 100 km/h w 9,5 sekundy i osiągała prędkość maksymalną 195 km/h.


10


Druga generacja Corsy została wyposażonym we wtrysk paliwa i katalizatory. Dzięki silnikowi o pojemności 1,2 litra (45 KM), Corsa już w 1993 roku spełniała normy emisji spalin, które weszły w życie dopiero trzy lata później.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]