Odpowiednio dobrany samochód firmowy może mieć pozytywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie twojego biznesu. Sprawdź, na jakie czynniki zwrócić uwagę, gdy szukasz auta do swojego przedsiębiorstwa.
Duże firmy powierzają zarządzanie firmowym parkiem samochodowym menadżerom flot lub podmiotom zewnętrznym. Jeżeli jednak samodzielnie wybierasz pojazd do swojego przedsiębiorstwa, planujesz zlecić to zadanie np. osobie z działu administracji lub chcesz po prostu odświeżyć swoją wiedzę, przygotowaliśmy dla Ciebie listę kryteriów, które pozwolą zawęzić poszukiwania.
Budżet na samochód firmowy
Nie oszukujmy się, pieniądze to jeden z decydujących czynników, który będzie mieć wpływ na wybór samochodu firmowego. Dlatego rozważania na temat auta zacznij od analizy TCO (Total Cost of Ownership), czyli całkowitego kosztu posiadania i użytkowania pojazdu. W prognozie uwzględnij wydatki związane z:
- nabyciem samochodu – np. koszt zakupu, wkład własny, wydatki na pośrednika itp.
- miesięcznymi ratami – jeśli decydujesz się na kredyt, leasing, wynajem,
- użytkowaniem i utrzymaniem – m.in. paliwo, serwis, opony, opłaty drogowe, mycie, opłaty parkingowe,
- administrowaniem – księgowość, opłaty rejestracyjne i ubezpieczeniowe,
- utratą wartości pojazdu,
- ewentualnymi szkoleniami dla siebie czy pracowników,
- wykupem, odsprzedażą.
Określ, ile faktycznie chcesz wydawać miesięcznie i jak dużą kwotę zamierzasz przeznaczyć na dany pojazd przez cały okres korzystania.
Typ działalności a samochód firmowy
Zastanów się, do czego dany pojazd ma służyć. Jeżeli ma być "wołem roboczym", to oczywistym wyborem będzie dostawczak. Jeśli auto ma mieć różne zastosowania i okazjonalnie służyć do transportu, pomyśl nad MPV (wielofunkcyjny, np. bus z możliwością przewozu pasażerów), kombi czy SUV-em.
Dla przedstawicieli handlowych odpowiedni może być kompakt. A może szukasz pojazdu reprezentacyjnego lub benefitowego? Wtedy zwróć uwagę na sedany, coupé czy kabriolety.
Samochód firmowy ma pomóc Ci zarabiać. Rozważ, do czego może się przydać nie tylko w danym momencie, ale również w dłuższym okresie. Jest to szczególnie ważne, jeśli prowadzisz start-up lub np. planujesz rozszerzyć działalność na nowy obszar.
Możesz też wybrać wygodne rozwiązanie, jakim jest leasing z możliwością wymiany lub zwrotu pojazdu. W VEHIS możesz się zdecydować w każdej chwili, dzięki czemu zawsze masz opcję doboru samochodu do aktualnych potrzeb.
Do miasta, w trasę czy użytkowanie mieszane?
Z typem działalności wiąże się też sposób użytkowania. Dobierz rodzaj nadwozia i napędu w zależności od tego, czy samochód ma służyć do jazdy po mieście, do długich podróży czy też sprawdzać się w obu przypadkach. Będzie się to bezpośrednio przekładać na koszty eksploatacji, ale też komfort codziennej pracy.
Małe auto segmentu A lub B będzie ekonomiczne i łatwo nim zaparkujesz, ale wyjazd w delegację większą grupą osób okaże się trudny. Z kolei duży SUV z mocnym silnikiem jest kuszący, ale rachunki za użytkowanie mogą być wysokie.
Poza klasycznymi silnikami benzynowymi i Diesla, w ofercie rynkowej są nowoczesne napędy wykorzystujące silniki elektryczne. Hybryda typu plug-in może być uniwersalnym wyborem. W mieście możesz korzystać z trybu EV, a w trasie nie musisz planować dłuższych postojów na ładowanie.
Samochody w pełni elektryczne też mają coraz lepsze zasięgi, sieć ładowania stale się rozbudowuje, a korzystanie z auta na prąd wiąże się z innymi benefitami, m.in. niższymi wydatkami na energię (czyli ekwiwalentem paliwa) i serwis w porównaniu z modelami z napędem spalinowym, darmowym parkowaniem w centrach miast czy możliwością jazdy po bus pasach. Wybór samochodu z napędem hybrydowym lub elektrycznym może być też istotny ze względów wizerunkowych.
Tylko do firmy, czy też prywatnie?
Chcesz korzystać z samochodu firmowego również po zakończeniu pracy lub zaoferować taką możliwość pracownikom w ramach benefitu? To również może mieć wpływ na dobór marki, modelu, napędu i wyposażenia.
Tutaj możesz mieć różne podejście. Przykładowo, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność i masz rodzinę, a auto firmowe będzie jedynym pojazdem, z którego będziesz korzystać, priorytetem może być komfort Twój i Twoich bliskich. Jeśli samochód jest bonusem dla pracowników, to sprawą pierwszorzędną i tak powinna być jego przydatność biznesowa. Pojazd może być też sposobem na przyciągnięcie menadżerów czy wysokiej klasy specjalistów, którzy mogą wręcz oczekiwać, że otrzymają do użytku zawodowo-prywatnego model odpowiedniej klasy.
Bezpieczeństwo
Systemy bezpieczeństwa biernego i czynnego to kolejny czynnik. Te pierwsze chronią kierowcę i pasażerów w razie zdarzenia. Te drugie pomagają zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom.
Systemy bezpieczeństwa czynnego to nie tylko ABS, ESP czy ASR, ale też układy wspomagające kierowcę, w tym asystent pasa ruchu, aktywny tempomat czy system wykrywania pojazdów w martwym polu.
Oczywiście, najważniejsze jest zdrowie Twoje i pracowników. Poza kwestiami etycznymi, dla firmy istotne są jednak również pieniądze. Zwykła stłuczka parkingowa może być kosztowna dla biznesu, bowiem wiąże się z wyłączeniem pojazdu z użytkowania, wydatkami na naprawę czy samochód zastępczy.
Finansowanie i ubezpieczenie
Bez względu na to, jaki samochód wstępnie przykuł Twój uwagę, kluczowy jest wybór sposobu, w jaki sfinansujesz auto. Oczywiście, możesz po prostu kupić pojazd za gotówkę. Jednak w takim przypadku możesz znacznie uszczuplić firmowy budżet jednorazowym wydatkiem.
Jeśli weźmiesz kredyt, spłatę rozłożysz na raty. Miej jednak na względzie, że ta forma może wiązać się z wieloma formalnościami. Poza tym, nie skorzystasz z dodatkowych udogodnień, na które możesz liczyć w przypadku rozwiązań stworzonych z myślą o finansowaniu samochodu do firmy (serwisowanie, kupno ubezpieczenia czy sprawy administracyjne będą spoczywać na Twoich barkach).
Takimi formami są leasing oraz wynajem długoterminowy. Jak w przypadku kredytu, co miesiąc płacisz określoną stawkę. Jej wysokość dopasujesz do swoich możliwości finansowych, w zależności od modelu samochodu, ustalonej wpłaty wstępnej czy wartości wykupu.
Obie te formy mają swoje plusy, jak i ograniczenia. Możesz jednak wybrać rozwiązanie 2 w 1, które łączy w sobie to, co najlepsze w leasingu i wynajmie.
W finansowaniu VEHIS nie ma limitu kilometrów (tak samo, jak w leasingu), samochód jest otoczony opieką serwisową (jak w wynajmie) i nie trzeba dopłacać za ponadnormatywne zużycie.
Jednym z najwyższych corocznych wydatków na samochód jest ubezpieczenie. I tu VEHIS może mieć przewagę nad kupnem auta za gotówkę, kredytem czy leasingowymi ofertami konkurencji. Dzięki naliczaniu kosztu polisy od wartości netto pojazdu, składka może być nawet do 20% niższa od standardowej.
Gdzie wybrać samochód firmowy?
Samochód do firmy możesz znaleźć na własną rękę. Możesz także zdecydować się na ofertę konkretnego dealera lub danej marki, które mają własne oferty leasingowe. Wtedy jednak Twój wybór będzie ograniczony do modeli konkretnego producenta.
Wygodnym sposobem będzie skorzystanie z oferty firmy leasingowej, która ma w gamie przekrój modeli. Przykładowo, w VEHIS możesz wybierać spośród pojazdów ponad 30 marek, o każdym możliwym napędzie (od silników benzynowych i wysokoprężnych, po hybrydy, hybrydy plug-in i elektryczne) i typie nadwozia (od miejskiego, przez SUV-y, po vany).
Wybór samochodu firmowego nie jest zadaniem łatwym. Samodzielne poszukiwania odpowiedniego pojazdu mogą być czasochłonne. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w finansowaniu pojazdów, jak VEHIS, zaoferują Ci pomoc. Doradca zaproponuje Ci auto, które będzie dopasowane do Twoich możliwości finansowych oraz potrzeb, co może przełożyć się na to, że samochód faktycznie wspomoże Twój biznes.