Nowy Fiat 600 czy Jeep Avenger – zestawienie modeli

28 maja 2024
Nowy Fiat 600 czy Jeep Avenger – zestawienie modeli

Fiat 600 i Jeep Avenger to nowe modele w zestawieniu producentów należących do koncernu Stellantis. Są one dostępne zarówno w wariantach hybrydowych, jak i w wersjach BEV SUV, czyli w pełni elektrycznych, zeroemisyjnych SUV-ów. Obydwa pojazdy wykazują wiele cech wspólnych, które wynikają przede wszystkim z konstrukcji opartej na tej samej platformie. Co warto o nich wiedzieć? Które auto będzie lepszą opcją dla osób szukających kompaktowego SUV-a?

Fiat 600 vs. Jeep Avenger – porównanie modeli

Już na pierwszy rzut oka są to pojazdy, które łączy naprawdę sporo. Zarówno Fiat 600, jak i Jeep Avenger to modele zaprojektowane we Włoszech i produkowane w Polsce. O ile w przypadku Fiata zakład w Tychach już od dawna jest jednym z najważniejszych punktów produkcji, o tyle dla Jeepa to właśnie Avenger będzie pierwszym modelem powstającym w naszym kraju. Co więcej, oba modele korzystają z platformy CMP lub e-CMP (CMP – dla wersji spalinowych; e-CMP – wersje elektryczne), co przekłada się na szereg podobieństw pod względem konstrukcji i osiągów. Nie brakuje jednak pewnych różnic, które mogą wpłynąć na wybór konkretnego modelu.

Design: podobieństwa i różnice

Fiat 600 i Jeep Avenger odznaczają się praktycznie takimi samymi wymiarami:

długość – Fiat 600: 417,1 cm; Jeep Avenger: 408,4 cm;

szerokość – Fiat 600: 178,1 cm; Jeep Avenger: 177,6 cm;

wysokość – Fiat 600: 152,3 cm; Jeep Avenger: 152,8 cm;

prześwit – Fiat 600: 19,9 cm; Jeep Avenger: 20 cm;

pojemność bagażnika – Fiat 600: 360 l; Jeep Avenger: 355 l.

Bagażnik jest nieznacznie większy w modelu włoskiego producenta, jednak ogólne gabaryty są niemal identyczne, podobnie jak sama bryła pojazdu. Największe różnice w projektach obydwóch samochodów można zauważyć z przodu. Fiat postawił na okrągłe światła z „brewkami”, które podążają za linią maski, nawiązując do stylistyki innych kompaktowych modeli ze swojej oferty. Choć nazwa Fiata 600 wskazuje na związek z produkowanym wcześniej Seicento, jego design jest w znacznie większym stopniu zbliżony do modelu 500X – innego kompaktowego SUV-a włoskiej firmy. Przód Jeepa wyróżnia się natomiast charakterystyczną maskownicą, a cały samochód odznacza się znacznie odważniejszym, bardziej agresywnym designem. Jest to także najmniejszy model w obecnym zestawieniu Jeepa, o znacznie skromniejszych wymiarach niż np. SUV Altitude z serii Grand Cherokee.

Prędkość maksymalna i inne osiągi

Pod maską obydwóch modeli znajdziemy silniki typu mild hybrid z serii PureTech o mocy 99 koni mechanicznych lub napędy elektryczne 115 kW (154 KM). Z uwagi na podobieństwa w konstrukcji prędkość maksymalna i inne osiągi są bardzo podobne. W przypadku opcji hybrydowych przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 10,6 sekundy, a silnik pozwala rozwinąć prędkość 183 km/h. Jeśli z kolei chodzi o warianty elektryczne, możemy liczyć na przyspieszenie 0–100 km/h w ok. 9 sekund i maksymalną prędkość 150 km/h. Warto jednak zaznaczyć, że Fiat 600 jest sprzedawany również w mocniejszej wersji Abarth 600e wyposażonej w silnik o mocy 237 KM.

Dostępne wersje i zastosowane technologie: Fiat 600 w specjalnej opcji BEV SUV e RED, Jeep Avenger z dodatkowym wsparciem dla jazdy w terenie

Warto zwrócić uwagę, że marka Fiat przygotowała specjalną, bazową wersję swojego nowego modelu w ramach inicjatywy Product Red. Wariant BEV SUV e RED wyróżnia się charakterystycznym, czerwonym kolorem i podstawowym wyposażeniem. Oprócz tego oferta producenta obejmuje warianty La Prima z dodatkowymi elementami w środku pojazdu.

W przypadku modelu marki Jeep można natomiast liczyć na specjalne rozwiązania wspomagające jazdę w trudnym terenie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza system Selec-Terrain, pozwalający na wybór trybu według rodzaju nawierzchni – dostępne tryby to Normal (normalny), Eco (ekologiczny), Sport (sportowy), Snow (śnieg), Mud (błoto) i Sand (piasek). Obydwa modele zostały wyposażone w technologię HDC (Hill Descent Control) ułatwiającą bezpieczny zjazd ze wzniesień.

Zasięg w wariantach elektrycznych

Chcąc postawić na wersję elektryczną modelu Fiat 600 lub Jeep Avenger, nie można pominąć kwestii zasięgu jazdy na jednym ładowaniu. To kolejny parametr, który wypada bardzo podobnie w obydwóch samochodach. Według deklaracji producentów jest to 406–409 km (Fiat 600) lub 400 km (Jeep Avenger) według standardu WLTP. Zarówno propozycja Fiata, jak i marki Jeep bez problemu wystarczy zatem na większość tras – przy dłuższych wycieczkach niestety trzeba będzie jednak zadbać o odpowiedni plan, uwzględniając dostępność ładowarek.

Fiat 600 vs. Jeep Avenger – który model wybrać?

Z uwagi na liczne podobieństwa pomiędzy nowymi pozycjami w zestawieniu Jeepa i Fiata wybór konkretnego modelu może stanowić niemały problem. Jaką opcję wybrać, chcąc poruszać się po mieście, a na jaką postawić przy częstej jeździe poza standardowymi trasami? Delikatne różnice w zastosowanych technologiach wskazują, że w pierwszym przypadku lepiej będzie wybrać Fiata 600, z kolei w drugim – model Avenger marki Jeep. Obydwa z nich jednak bez większych problemów poradzą sobie zarówno na ulicy, jak i w terenie, zapewniając przy tym wysoki komfort jazdy. Co istotne, wymiary nowego Fiata 600 i Jeepa Avengera są niemal takie same, czego efektem jest m.in. bagażnik o praktycznie jednakowej pojemności.

Przy wyborze należy zwrócić uwagę oczywiście także na różnice w wyglądzie poszczególnych modeli. Ze względu na bardziej opływowe kształty i okrągłe elementy zastosowane w projekcie Fiat 600 ma nieco łagodniejszy wygląd, podczas gdy pomysł na estetykę modelu Avenger nawiązuje do bardziej agresywnych, terenowych modeli z oferty firmy.

Fiat 600 i Jeep Avenger w leasingu od VEHIS

Jedną z najkorzystniejszych opcji, by jeździć nowymi, interesującymi pojazdami od największych producentów, jest leasing. To rozwiązanie dostępne zarówno dla osób prywatnych, jak i firm, które pozwala przede wszystkim sporo zaoszczędzić, zyskując jednocześnie dostęp do pełnego wsparcia podczas całego okresu użytkowania samochodu. Zapraszamy do sprawdzenia oferty VE.

Czytaj również nasze testy Fiata 600 i Jeepa Avangera

Fiat 600. Nasz test

Jeep Avenger. Nasz test


vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]