Opony zimowe. Czy warto je zakładać? A może wystarczą wielosezonowe?

26 października 2023
Opony zimowe. Czy warto je zakładać? A może wystarczą wielosezonowe?


Na takie warunki "zimówka" jest konieczna. Fot.moto.vehis.pl


Opony zimowe są kluczowym elementem bezpieczeństwa i komfortu jazdy w trudnych warunkach zimowych. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie, czy warto inwestować w opony zimowe, czy może lepiej postawić na opony wielosezonowe.

Dlaczego opony zimowe są istotne?

Opony zimowe, w odróżnieniu od letnich czy całorocznych, posiadają specjalną mieszankę gumy, która zachowuje elastyczność nawet w niskich temperaturach. Dzięki temu zapewniają lepszą przyczepność do nawierzchni, skracają drogę hamowania oraz poprawiają kontrolę nad pojazdem na śliskiej nawierzchni. Wśród kluczowych cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze opon zimowych, znajdują się wskaźniki przyczepności na śniegu i lodzie, zdolność do skutecznego odprowadzania wody i błota, jak również zdolność do utrzymania stabilności jazdy w trudnych warunkach zimowych.

Fot.moto.vehis.pl

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Decyzja o zmianie opon na zimowe powinna być zależna od spadku temperatury oraz warunków atmosferycznych. Zaleca się, aby opony zimowe były montowane, gdy temperatura spada poniżej 7°C. Warto jednak pamiętać, że zmiana opon powinna odbywać się przed pierwszymi opadami śniegu, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo na drodze.

Opona wielosezonowa. Fot. moto.vehis.pl

Czy warto kupować opony wielosezonowe?

Opony wielosezonowe stanowią kompromis pomiędzy oponami letnimi a zimowymi, oferując akceptowalną przyczepność zarówno latem, jak i zimą. Jednak ich właściwości nie są tak doskonale przystosowane do skrajnych warunków atmosferycznych, jak opony dedykowane sezonowo. Opony wielosezonowe mogą być rozwiązaniem dla osób, które nie chcą często zmieniać opon w zależności od pory roku, jednak warto mieć na uwadze, że ich właściwości w trudnych warunkach zimowych mogą być ograniczone.

Fot.moto.vehis.pl

Jak wybrać odpowiednie opony zimowe?

Przy wyborze opon zimowych warto kierować się kilkoma kluczowymi czynnikami. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na oznaczenia dotyczące przyczepności na śniegu i lodzie, a także na zdolność hamowania na mokrej i śliskiej nawierzchni. Kolejnym istotnym aspektem jest rozmiar opony, który powinien być zgodny z wymogami producenta pojazdu. Ponadto, warto zwrócić uwagę na testy opon prowadzone przez niezależne instytucje, takie jak np. ADAC, które dostarczają niezależne i rzetelne informacje na temat właściwości opon.

Na suchym asfalcie opony zimowe przy temperaturze poniżej 7 st. C też się przydadzą. Fot. moto.vehis.pl

Konserwacja opon zimowych

Aby opony zimowe mogły skutecznie pełnić swoją funkcję, ważne jest regularne sprawdzanie ich stanu. Należy dbać o odpowiednie ciśnienie w oponach, regularnie sprawdzać bieżnik oraz kontrolować stan zużycia. Ponadto, w sezonie letnim zaleca się przechowywanie opon w odpowiednich warunkach, aby zapobiec ich przedwczesnemu zużyciu.

 

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]