Parkowanie na kopercie przysługuje wyłącznie osobom z orzeczoną prawnie niepełnosprawnością. Każde odstępstwo od tej zasady grozi mandatem i punktami karnymi, a przede wszystkim jest nieprzyzwoite. Nawet jak takie parkowanie jest "na chwilę".
Kto może korzystać miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych?
To osoby
– z orzeczonym stopniem niepełnosprawności,
– z całkowitą niezdolnością do pracy i niezdolnością do samodzielnej egzystencji,
– z całkowitą niezdolnością do pracy,
– z częściową niezdolnością do pracy orzeczoną na podstawie schorzenia narządu ruchu.
Fot. Policja Dolnośląska
Aby parkować na miejscu dla niepełnosprawnych wymagana jest specjalna karta parkingowa wydana na nazwisko osoby niepełnosprawnej, która uprawnia do stawiania pojazdu na takim miejscu.
W momencie pozostawienia samochodu na kopercie karta powinna być umieszczona w widoczny sposób na desce rozdzielczej za przednią szybą auta. Musi być cała widoczna.
Oto jak oznaczone są miejsca dla osób niepełnosprawnych:
Oznakowanie poziome:
– znak P-18 – białe linie ograniczające miejsce dla pojazdu,
– znak P-20 – białe linie tworzące „kopertę”,
– znak P-24 – namalowany na jezdni symbol osoby niepełnosprawnej,
– niebieski kolor miejsca parkingowego.
Oznakowanie pionowe:
– niebieski znak informacyjny D-18a z literą „P” i symbolem „koperty”,
– pomocnicza tabliczka T-29 z symbolem osoby niepełnosprawnej umieszczana pod znakiem D-18a.
Fot. Policja Dolnośląska
Nieuprawnione parkowanie na kopercie jest wykroczeniem. Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych bez zezwolenia, to mandat w wysokości co najmniej 800 zł i 5 punktów karnych.
Jeżeli kierowca podszywania się pod osobę niepełnosprawną, czyli bezprawie posługuje się specjalną kartą parkingową dla inwalidów (korzysta z cudzej karty parkingowej) grozi mandat w wysokości 1200 złotych.
Strażnik Miejski lub policjant może zrezygnować z postępowania mandatowego z zdecydować się na wypisanie wniosku o ukaranie do sądu. W myśl nowych przepisów sąd może na kierowcę parkującego na miejscu dla osób niepełnosprawnych nałożyć grzywnę nawet do 30 000 zł.
Należy pamiętać, że światła awaryjne ("bo zaparkowałem tylko na chwileczkę") nie usprawiedliwiają parkowania w niedozwolonym miejscu. Za takie postępowanie można otrzymać mandat zarówno za nieprawidłowe parkowanie, jak i nadużycie świateł awaryjnych.