Uszkodzenie auta w leasingu może być nieoczekiwanym wyzwaniem. Leasing samochodowy jest popularnym sposobem na korzystanie z nowego pojazdu, ale gdy auto ulega uszkodzeniu, pojawiają się pytania dotyczące naprawy i finansowania. W tym artykule omówimy, jak postępować w przypadku uszkodzenia samochodu w leasingu i co należy wiedzieć o ubezpieczeniu pojazdu.
Umowa leasingu a odpowiedzialność za szkody
Umowa leasingu samochodowego ma swoje unikalne aspekty związane z odpowiedzialnością za szkody. W ramach tej umowy, zarówno leasingodawca, jak i leasingobiorca mają swoje określone obowiązki i prawa, w przypadku kolizji. Kluczowe kwestie obejmują zakres ubezpieczenia, odpowiedzialność za szkody, procedury zgłaszania oraz naprawy.
Przeważnie, pojazd objęty umową leasingową musi być ubezpieczony. Leasingobiorca jest odpowiedzialny za wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które chroni przed różnymi rodzajami szkód, takimi jak kolizje, kradzieże czy uszkodzenia powstałe w wyniku działań zewnętrznych, czy inne uszkodzenia samochodu. W umowie leasingowej określone są zazwyczaj ograniczenia w zakresie wysokości szkód, które są akceptowalne bez dodatkowych opłat. Jeśli koszty naprawy samochodu przekroczą te limity, leasingobiorca może ponosić wysokość nadwyżki.
Co w przypadku wygaśnięcia umowy leasingu?
Co istotne, po wygaśnięciu umowy leasingu finansujący ma prawo zażądać od osoby użytkującej pojazd zapłat, które są przewidziane w umowie. Ostateczną należność, którą finansujący musi uregulować po wygaśnięciu umowy leasingu, jest obliczana po uwzględnieniu wszelkich korzyści, jakie finansujący uzyskał w wyniku wcześniejszych płatności przed terminem umówionym w umowie leasingu, a także świadczeń z tytułu ubezpieczenia rzeczy oraz odszkodowania za naprawę szkód.
Dlatego, jeśli podczas umowy leasingowej doszło do jakiegokolwiek uszkodzenia samochodu, a ubezpieczenie je obejmowało, warto zgłosić roszczenia i dokładnie przeanalizować, jakie koszty były pokrywane przez ubezpieczenie. Może to wpłynąć na końcowe rozliczenie z leasingodawcą.
Leasing a wypadek — jak przebiega likwidacja szkody?
Likwidacja szkody w przypadku wypadku w trakcie umowy leasingowej jest procesem, który może różnić się w zależności od umowy, rodzaju ubezpieczenia i okoliczności wypadku. Podstawową czynnością jest zgłoszenie szkody.
Zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi
Po zaistnieniu wypadku leasingobiorca jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia wypadku leasingodawcy lub firmie leasingowej oraz odpowiednim organom i ubezpieczycielowi. Warto zachować pełną dokumentację związana z wypadkiem, taką jak relacje policyjne czy zdjęcia.
Ubezpieczyciel przeprowadzi ocenę szkód i określi, czy wypadek jest objęty umową ubezpieczeniową. W zależności od rodzaju polisy ubezpieczeniowej możliwe jest, że leasingobiorca będzie musiał pokryć własny udział w kosztach szkody, zwany dedykowaniem lub udziałem własnym.
Jeśli pojazd może być naprawiony, ubezpieczyciel wspólnie z leasingodawcą podejmują decyzję odnośnie do naprawy. Jeśli pojazd jest niereperowalny lub naprawa jest nieekonomiczna, może zostać zastąpiony innym pojazdem. W niektórych przypadkach leasingodawca może mieć określone wytyczne co do wyboru warsztatu naprawczego.
Auto w leasingu a szkoda całkowita lub kradzież pojazdu
W przypadku, gdy pojazd ulegnie szkodzie całkowitej lub zostanie skradziony, leasingobiorca jest zobowiązany niezwłocznie poinformować leasingodawcę i ubezpieczyciela o zdarzeniu. Zgłoszenie powinno zawierać pełne informacje na temat wypadku lub kradzieży, w tym protokół policyjny oraz zgłoszenie wypadku czy zdjęcia.
Ubezpieczyciel przeprowadzi ocenę wartości rynkowej pojazdu przed szkodą i oceni, czy wartość ubezpieczenia jest wystarczająca, aby pokryć straty związane z kradzieżą lub szkodą całkowitą. Kodeks cywilny jasno mówi, że jeżeli przedmiot leasingu zostanie utracony z przyczyn, za które finansujący nie ponosi odpowiedzialności, umowa leasingu wygasa.
Warto zabezpieczyć się przed powyższymi sytuacjami wykupując ubezpieczenie wartości pojazdu (ubezpieczenie straty finansowej GAP), które razem z ubezpieczeniem AC daje zwrot całkowitej wartości pojazdu, w przypadku wystąpienia szkody całkowitej lub kiedy dojdzie do kradzieży pojazdu. Taka opcja daje przedsiębiorcy bezpieczeństwo finansowe po rozwiązaniu umowy leasingu, ponieważ będzie on mógł nabyć nowy pojazd lub spłacić leasing.
Szkoda likwidowana z polisy OC sprawcy
Jeśli auto jest naprawiane z ubezpieczenia OC sprawcy, to procedura jest zazwyczaj korzystniejsza dla właściciela, ponieważ nie ma bezpośrednich kosztów związanych z naprawą. Jednak w przypadku likwidacji szkody z polisy autocasco (AC), które obejmuje szkody częściowe lub całkowite, istnieje niuansowana sytuacja. Gdy właściciel otrzymuje odszkodowanie z polisy AC, wartość ubezpieczenia jest obniżana, co oznacza, że w razie przyszłych poważnych kolizji lub szkód całkowitych, odszkodowanie może być niższe niż początkowa wartość pojazdu.
Wypłata odszkodowania za auto w leasingu — szkoda częściowa
W przypadku szkody częściowej odszkodowanie zostanie wypłacone na podstawie oceny szkód i wartości szkody. Leasingobiorca może być odpowiedzialny za pokrycie własnego udziału w kosztach, znanej również jako udział własny.
Kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania?
Umowy ubezpieczeniowe zazwyczaj zawierają określone wykluczenia, czyli sytuacje, w których odszkodowanie nie jest wypłacane. Należą do nich:
- Brak płatności składki,
- Brak zgodności z warunkami umowy,
- Fałszywe lub mylące informacje,
- Brak zgodności z postanowieniami umowy,
- Nieprawidłowa procedura zgłaszania roszczenia,
- Wykorzystywanie pojazdu w sposób niezgodny z umową,
- Niedokładne lub niekompletne informacje w aplikacji ubezpieczeniowej.
Czy należy nam się auto zastępcze i zwrot kosztów holowania przy szkodzie w leasingu?
Istotnym aspektem jest rodzaj i zakres polisy ubezpieczeniowej. Niektóre polisy obejmują usługi takie jak auto zastępcze i koszty holowania w przypadku szkód, podczas gdy inne tego nie zapewniają. Warto przejrzeć swoją polisę ubezpieczeniową, aby dowiedzieć się, jakie świadczenia są w niej uwzględnione. Warto także zajrzeć do umowy leasingowej lub skontaktować się z biurem obsługi klienta. W Polsce najczęściej wybieranym rodzajem leasingu jest leasing operacyjny, polegający na tym, że właścicielem samochodu jest leasingodawca.