Most Grunwaldzki w Krakowie zamknięty
Od dzisiaj, tj od soboty, 10 maja, Most Grunwaldzki w Krakowie jest zamknięty bo będzie przechodził gruntowny remont, który potrwa aż 10 miesięcy. Wpłynie to na codzienne przemieszczanie się tysięcy mieszkańców i gości miasta. W pierwszej fazie prac, trwającej do wakacji, ruch przez most zostanie całkowicie wstrzymany zarówno dla samochodów, jak i tramwajów. Przez kolejne miesiące kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość – przeprawa dla aut pozostanie zamknięta aż do końca roku, ale tramwaje wrócą na most.

Dla pieszych i rowerzystów
Na szczęście, pomimo utrudnień, piesi i rowerzyści nadal będą mogli korzystać z Mostu Grunwaldzkiego. Dla nich przygotowano ciąg komunikacyjny po północnej stronie konstrukcji (od strony Wawelu). To dobra wiadomość dla miłośników spacerów nad Wisłą oraz osób, które na co dzień wybierają ekologiczne środki transportu.
Fot. Jacek Jurecki
Tramwaje i autobusy: tymczasowe zmiany i nowe przystanki
Zamknięcie mostu oznacza poważną reorganizację tras komunikacji miejskiej. Już od 12 maja tramwaje linii kursujących przez Most Grunwaldzki zostaną przekierowane. W rejonie Centrum Kongresowego ICE Kraków przy ul. Monte Cassino powstanie tymczasowy przystanek, który umożliwi dwukierunkowy ruch tramwajów od strony ul. Kapelanka. Dodatkowo:
- Tramwaje jadące z ul. Dietla zostaną skierowane na ul. Krakowską,
- Na odcinku Dietla wprowadzono możliwość zawracania pojazdów przed mostem,
- Ruch tramwajowy i autobusowy będzie omijał most, kierując się przez ul. Kalwaryjską i Limanowskiego do ul. Krakowskiej oraz Starowiślnej.
Fot. Jacek Jurecki
Samochody: objazdy i zmiany w sygnalizacji
Kierowcy muszą przygotować się na dodatkowe kilometry i wydłużony czas podróży. Pojazdy nadjeżdżające od północy (np. z okolic Nowej Huty) będą kierowane objazdem przez ul. Wita Stwosza, Lubomirskiego oraz ronda Mogilskie i Grzegórzeckie. W rejonie prowadzonych prac wprowadzono także modyfikacje w sygnalizacji świetlnej – część świateł zostanie wyłączona, a inne dostosowane do nowego układu ruchu.
Fot. Jacek Jurecki
Dlaczego remont jest konieczny?
Most Grunwaldzki, oddany do użytku w 1972 roku, od lat wymaga modernizacji. Przeprowadzone prace nie tylko przedłużą żywotność konstrukcji, ale też poprawią bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Choć utrudnienia są znaczące, efekt końcowy przyniesie korzyści zarówno dla ruchu kołowego, jak i pieszych.