Strona główna/O leasingu/Auto poleasingowe – czy warto? Wszystko, co musisz wiedzieć przed leasingiem

Auto poleasingowe – czy warto? Wszystko, co musisz wiedzieć przed leasingiem

Wojtek KaczałekAutor

Szukasz sprawdzonego pojazdu używanego do celów firmowych lub prywatnych? Dobrym wyborem może być auto poleasingowe. Sprawdź, dlaczego taka opcja może być dla Ciebie korzystna. Podpowiemy też, w jaki sposób możesz sfinansować samochód poleasingowy.

Poza klasycznymi modelami flotowymi takich marek, jak Hyundai, Kia, Renault czy Škoda, w gamie VEHIS są też auta premium, m.in. Audi, BMW czy Range Rover. Fot. Jacek Jurecki
Poza klasycznymi modelami flotowymi takich marek, jak Hyundai, Kia, Renault czy Škoda, w gamie VEHIS są też auta premium, m.in. Audi, BMW czy Range Rover. Fot. Jacek Jurecki

Czym różni się auto poleasingowe od zwykłego używanego samochodu?

Samochód poleasingowy to pojazd, który wcześniej był użytkowany w ramach leasingu – najczęściej przez firmowe floty. Może też pochodzić z wynajmu długoterminowego.

W przeciwieństwie do wielu samochodów używanych, pojazdy poleasingowe nie są zazwyczaj sprzedawane przez osoby prywatne. Zgodnie ze specyfiką leasingu i wynajmu, najczęściej tego typu auta należą do podmiotów zapewniających finansowanie aut, czyli leasingodawców. Będą to egzemplarze, które po umowie leasingu i wynajmu wróciły do firmy finansującej.

Firmy leasingowe mają ścisłe reguły związane z tym, jak klienci powinni traktować auta. Użytkownicy (leasingobiorcy lub wynajmujący), muszą stosować się do konkretnych warunków eksploatacyjnych zapisanych w umowie leasingowej. Dla Ciebie, jako potencjalnego nabywcy, to duży plus.

Samochody poleasingowe – jakie mają zalety?

Samochody używane, które pochodzą z leasingu, mogą być ciekawszym wyborem niż inne auta z rynku wtórnego. Czym się wyróżniają?

  1. Pewna historia serwisowa – jak wspominaliśmy, auta w leasingu muszą być serwisowane w sposób przewidziany przez leasingodawcę. Oznacza to, że najczęściej były poddawane przeglądom w autoryzowanych serwisach (ASO) lub warsztatach zatwierdzonych przez finansującego (VASO). Serwis samochodów poleasingowych jest zazwyczaj dobrze udokumentowany.
  2. Ponadto, skoro auto nie zostało wykupione, w interesie dotychczasowego leasingobiorcy było, aby pojazd przed powrotem do leasingodawcy był w jak najlepszej kondycji. Wiele firm leasingowych nakłada bowiem dodatkowe opłaty za zły stan techniczny.
  3. Również w interesie samych przedsiębiorców leży dbanie o dobrą kondycję pojazdów. Auto wyłączone z floty z powodu awarii czy stłuczki to dla firmy potencjalne koszty, wynikające nie tylko z konieczności finansowania napraw, ale też braku możliwości użytkowania samochodu.
  4. Wiek – typowy leasing operacyjny trwa od 3 do 5 lat. Pojazdy, które po zakończeniu umowy leasingowej trafiają na rynek wtórny, to wciąż stosunkowo młode egzemplarze. W związku z tym są to modele nowoczesne i spełniające najnowsze normy dotyczące bezpieczeństwa czy norm emisji szkodliwych substancji.
  5. Dobre standardowe wyposażenie – samochody poleasingowe zazwyczaj nie schodzą poniżej pewnego standardu. Można podzielić je na kilka grup: klasyczne auta służbowe, pojazdy benefitowe dla osób na wyższych stanowiskach, egzemplarze, które służyły jako samochody do użytku firmowo-prywatnego.
  6. Modele wyższych klas, które były przeznaczone dla kadry menadżerskiej, czy auta, które przedsiębiorcy skroili pod siebie, bo korzystali z nich także w czasie wolnym, mogą cechować się wyższym standardem. Jednak nawet typowe "woły robocze", poleasingowe auta miejskie czy kompaktowe, będą miały przyzwoite wyposażenie.
  7. Firmy leasingowe i dealerzy często przygotowują specjalne warianty wyposażeniowe typowo pod firmy. Byłe pojazdy służbowe zazwyczaj mają systemy podnoszące bezpieczeństwo czynne (bo obniża to potencjalne ryzyko stłuczek, a więc koszty), a także elementy poprawiające komfort, w tym klimatyzację czy zestaw multimedialny z Bluetooth.
  8. Dużo egzemplarzy do wyboru – szeroki wybór samochodów poleasingowych to kolejna zaleta. W Polsce niemal 70% samochodów jest rejestrowanych na firmy*, z czego dużo pojawi się na rynku wtórnym po zakończeniu finansowania. Trzeba jednak podkreślić, że możesz trafić na wiele sztuk tego samego modelu w podobnej konfiguracji czy kolorze.
  9. Niższa cena – używany samochód po leasingu będzie tańszy niż nowe auto. Szacunkowo, pojazd traci najwięcej na wartości po pierwszych 3-4 latach. Masz więc szansę nie tylko taniej nabyć lub sfinansować auto, ale też ewentualnie odsprzedać po całkiem korzystnej cenie.


Gwarancja na samochody używane po leasingu

Samochody poleasingowe wciąż mogą być objęte gwarancją producenta. Oczywiście, będzie to zależne od wieku danego egzemplarza oraz przebiegu.

Jeżeli samochód nie podlega już pod gwarancję fabryczną, wciąż może być objęty ochroną. Firma leasingowa czy dealer mogą zaproponować Ci swoją własną gwarancję. Typowo tego typu zabezpieczenie trwa rok lub dwa lata od momentu zakupu. Może być też ograniczone przebiegiem.

Samochody poleasingowe – gdzie ich szukać?

Pojazdy poleasingowe są oferowane przez wiele podmiotów. Działy samochodów używanych dealerów samochodowych, portale specjalizujące się w autach po leasingu, popularne serwisy ogłoszeniowe – wybór jest szeroki.

Jedną z najlepszych opcji może być przejrzenie ofert firm leasingowych. Dlaczego? Ponieważ często znajdziesz tam egzemplarze, które wcześniej były finansowane właśnie przez danego leasingodawcę w ramach leasingu operacyjnego czy wynajmu długoterminowego.

Tak jest np. w przypadku VEHIS. W ofercie samochodów poleasingowych znajdziesz pojazdy z dokładnie udokumentowaną historią, zadbane, z krajowego rynku. Poza klasycznymi modelami flotowymi takich marek, jak Hyundai, Kia, Renault czy Škoda, w gamie VEHIS są też auta premium, m.in. Audi, BMW czy Range Rover.

Samochód poleasingowy – czy warto zdecydować się na leasing takiego auta?

Zakupu samochodu poleasingowego możesz dokonać jako klient indywidualny lub firmowy (do użytku służbowo-prywatnego lub do realizacji celów przedsiębiorstwa). Nie musisz jednak obciążać swojego budżetu jednorazowym wydatkiem. Zamiast kupować auto poleasingowe za gotówkę, możesz wybrać leasing.

Jak to działa? Tak samo, jak w przypadku każdego innego egzemplarza z rynku wtórnego. Leasingodawcy oferują możliwość sfinansowania pojazdu używanego, pod warunkiem, że spełnia określone wymagania dotyczące m.in. wieku. W przypadku samochodów poleasingowych, zazwyczaj nie stanowi to problemu, bowiem są to wciąż auta młode.

Finansowanie zamiast zakupu auta poleasingowego to sposób na korzystanie z pojazdu w zamian za miesięczne, dopasowane do Twoich potrzeb, raty. Jest to rozwiązanie elastyczne. Możesz wybrać wartość wpłaty własnej i wykupu końcowego.

Co więcej, jeśli wybierzesz auto oferowane przez leasingodawcę i równocześnie zdecydujesz się na finansowanie w tej samej firmie, możesz liczyć na korzyści finansowe. Przykładowo, VEHIS oferuje rabat na ratę leasingową, jeśli pojazd będzie pochodził z parku maszyn poleasingowych tej firmy.

Auto poleasingowe – na co zwrócić uwagę przed decyzją?

Przed podpisaniem umowy leasingowej dokładnie przeanalizuj historię pojazdu. Istotne są m.in.:

  • pełna dokumentacja serwisowa,
  • realny przebieg,
  • brak poważnych napraw blacharsko-lakierniczych,
  • weryfikacja stanu wyposażenia i zużycia wnętrza.

Sprawdź też, czy auto było wcześniej leasingowane przez jednego użytkownika, czy przez firmę zajmującą się najmem krótkoterminowym – to może mieć wpływ na jego faktyczny stan i potencjalne koszty napraw w przyszłości.

Komu opłaci się leasing auta poleasingowego?

Taki model finansowania będzie dobrym wyborem, jeśli:

  • szukasz auta w dobrym stanie, ale nie chcesz wydawać tyle pieniędzy, ile na nowy egzemplarz,
  • cenisz sobie elastyczność i możliwość wykupu po zakończeniu umowy,
  • potrzebujesz samochodu "na już" – bez długiego oczekiwania na produkcję,
  • chcesz uzupełnić swoją flotę o pojazdy do konkretnego celu i np. uzupełnić ją tymczasowo o samochody dostawcze,
  • szukasz sposobu na optymalizację kosztów firmowych, a równocześnie korzystać z pojazdu z pewnego źródła.


Poznaj atrakcyjną ofertę VEHIS

Samochód poleasingowy to nie zawsze okazja, ale jeśli wybierzesz leasing u zaufanego partnera, takiego jak VEHIS, możesz zyskać nowoczesne auto w rozsądnej cenie i z przewidywalnymi kosztami użytkowania. Leasing auta poleasingowego to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają elastycznego modelu finansowania, a jednocześnie chcą jeździć sprawdzonym, zadbanym samochodem. Sprawdź ofertę samochodów poleasingowych na Vehis.pl i skontaktuj się z konsultantem, który doradzi Ci w kwestii wyboru modelu i finansowania.

*Rejestracje samochodów osobowych i dostawczych w grudniu 2024 roku, [https://www.samar.pl/rynek-w-liczbach/rejestracje-nowych-samochodow-osobowych-i-dostawczych-2024-2025

Szukasz samochodu? Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty ponad 9809 dostępnych samochodów!
Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych wg [tych zasad]
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
+48 32 308 84 44
bok@vehis.pl
Jesteśmy członkiem
Obserwuj nas: