Strona główna/Wiadomości/Leasing operacyjny — księgowanie, rozliczenie amortyzacja

Leasing operacyjny — księgowanie, rozliczenie amortyzacja

15 stycznia 2024

Z umowy leasingu korzysta wiele przedsiębiorstw, ponieważ jest atrakcyjną formą nabycia samochodu osobowego. Część firm wybiera leasing finansowy ze względu na księgowanie kosztów uzyskania przychodów. Inaczej naliczane są odpisy amortyzacyjne niż w przypadku leasingu operacyjnego, gdzie przedmiot umowy jest własnością leasingodawcy. Przed podjęciem decyzji, warto przemyśleć, która forma leasingu jest korzystniejsza dla danej firmy.

Czym różni się leasing finansowy od leasingu operacyjnego?

Leasing finansowy jest to umowa, na mocy której firma leasingowa przekazuje w użytkowanie, samochód osobowy czy inny przedmiot w zamian za pokrywanie comiesięcznych rat leasingowych przez leasingobiorcę.

W przypadku leasingu finansowego właścicielem przedmiotu leasingu użytkownik staje się po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej, ale traktuje pojazd jako środek trwały. Przedmiot umowy jest zapisany jako własność leasingobiorcy. Jednak dopiero po zakończeniu umowy leasingowej przedmiot staje się własnością leasingodawcy. W leasingu finansowym podatek VAT musi być odprowadzony przy zawarciu umowy. Podczas użytkowania uwzględniane są w księgach rachunkowych odpisy amortyzacyjne, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

W leasingu operacyjnym umowa określa przewidywany okres użytkowania przedmiotu. Leasingobiorca pokrywa raty leasingowe podobnie jak w przypadku leasingu finansowego. Przedmiot leasingu jest zwracany po zakończeniu umowy leasingu, choć leasingobiorca ma prawo pierwokupu samochodu czy maszyny. Podatek VAT jest doliczany do comiesięcznych rat leasingowych, ponieważ umowa leasingu operacyjnego przybiera formę usługi. Korzystający w każdym momencie może ją wypowiedzieć. Przedmiot umowy jest wówczas zwracany, co jest wygodnym rozwiązaniem.

Dlaczego leasing operacyjny samochodu osobowego jest opłacalny?

Leasing operacyjny samochodu osobowego jest bardzo często wybierany przez firmy, choć w dłuższej perspektywie, może okazać się dość kosztowny. Korzystanie jest opłacalne w takich sytuacjach jak:

·        częsta wymiana samochodu na nowszy model,

·        brak ryzyka utraty wartości auta,

·        koszty serwisowania w umowie,

·        możliwość odliczenia podatku VAT od rat leasingowych,

·        ograniczony roczny przebieg pojazdu,

·        łatwe zarządzanie flotą samochodów,

·        brak zobowiązań po wygaśnięciu umowy leasingu.

Wybór leasingu operacyjnego jest korzystny dla małych i średnich przedsiębiorstw. Decydują się firmy transportowe, kurierskie, transportowe, consultingowe, outsourcingowe oraz zatrudniające przedstawicieli handlowych. Samochód osobowy w leasingu operacyjnym jest też opłacalny dla osób wykonujących wolne zawody. Na umowę leasingu decydują się też korporacje, ponieważ jest elastyczna, a poza tym daje możliwość korzystania z nowszych modeli pojazdów.

Jakie elementy zawiera umowa leasingu operacyjnego?

Przed podpisaniem umowy leasingu operacyjnego należy koniecznie zapoznać się treścią, ponieważ firma leasingowa będąca właścicielem pojazdu może wprowadzić ograniczenia użytkowania, jak np.: limitowane obszary geograficzne oraz dodatkowe opłaty leasingowe, jak np.: kary za przekroczenie limitu przebiegu oraz za nadmierne zużycie auta.

Aby zawrzeć umowę leasingu, trzeba uiścić opłatę wstępną, dlatego przed wpłatą zaznajomienie się z dokumentem jest podstawą. Niezależnie od tego, czy umowa dotyczy leasingu operacyjnego lub leasingu finansowego powinna zawierać dokładny opis samochodu, który jest przedmiotem leasingu. Musi się w niej znaleźć okres trwania umowy leasingu. Podana jest wysokość raty leasingowej, a w leasingu finansowym – zawiera część odsetkową raty leasingowej. Raty leasingowe należy regulować terminowo, dlatego częstotliwość oraz data wpłaty muszą być wyszczególnione w formularzu.

Przed podpisaniem umowy leasingowej należy sprawdzić, kto jest odpowiedzialny za koszty serwisowania oraz napraw samochodu i czy wydatki wliczone są w raty leasingowe. Przedmiot umowy jest własnością leasingodawcy, więc firma może stawiać wymagania dotyczące ubezpieczenia auta. Istotną sprawą jest procedura zwrócenia pojazdu po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, ale też możliwość jego wykupu. Samochód osobowy może mieć określony limitowany przebieg roczny, dlatego trzeba sprawdzić wysokość, a jeśli użytkownik będzie pokonywał tysiące km, powinien uzgodnić dodatkowe rozszerzenie.

Rozliczanie kosztów uzyskania przychodu, odpisów amortyzacyjnych w leasingu operacyjnym

Rozliczanie kosztów uzyskania przychodu w leasingu operacyjnym różni się od ich księgowania w leasingu finansowym. Raty leasingu samochodu osobowego, który jest przedmiotem umowy leasingu operacyjnego i będący własnością leasingodawcy, są zaliczane w całości do kosztów podatkowych przedsiębiorstwa. Firma decydująca się na wybór leasingu operacyjnego odlicza koszty uzyskania przychodu, obejmujące płatności leasingowe, uznawane za koszty operacyjne. Mogą być odliczane od dochodu firmy w trakcie trwania umowy leasingu.

W leasingu operacyjnym nie istnieje podział na odsetki i kapitał, więc raty leasingowe rozlicza się w całości. Księgowaniu podlegają inne opłaty związane z użytkowaniem przedmiotu leasingu. Do kosztów uzyskania przychodu leasingu operacyjnego zalicza się wydatki związane z eksploatację pojazdu. Jeśli chodzi o zakup paliwa, w 100% stanowi ono koszty, jeśli samochód osobowy jest wykorzystywany tylko do celów biznesowych. Natomiast 75%, kiedy pojazd jest używany zarówno na potrzeby firmy, jak i prywatnie. Za koszty uzyskania przychodu uznawane są: ubezpieczenie pojazdu oraz wydatki związane z ewentualnymi naprawami. Leasingobiorca odlicza podatek VAT, o ile jest jego płatnikiem.

Jeśli chodzi o odpisy amortyzacyjne, rozliczanie w leasingu operacyjnym, różni się od leasingu finansowego. Przedmiot leasingu jest własnością firmy leasingowej i to ona ma prawo do dokonywania odliczeń. Przepisy jednak dopuszczają możliwość umarzania wartości samochodu przyjętej po wprowadzeniu pojazdu do firmy.

Przedsiębiorstwo może jednak księgować odpisy amortyzacyjne, stosując określone stawki amortyzacji, ale dopiero po zakończeniu umowy leasingu i pod warunkiem że wykupi przedmiot leasingu od firmy leasingowej. Gdy wartość przedmiotu umowy jest wyższa niż 10 000 zł, wprowadzany jest do ewidencji środków trwałych. Jeśli nie przekracza tej wartości, można go traktować jako jednorazowy wydatek czy stosować odpisy amortyzacyjne, stosując metody: standardową liniową, liniową przyspieszoną lub indywidualną, według określonej stawki amortyzacji.

Odpisy amortyzacyjne w przypadku leasingu operacyjnego zdecydowanie różnią się od leasingu finansowego. Księgowanie kosztów uzyskania przychodów jest bardzo ważne dla firmy, dlatego warto przeanalizować formę w jakiej jest zawierana umowa leasingowa.


Szukasz samochodu? Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty ponad 8 000 dostępnych samochodów!
Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych wg [tych zasad]
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
+48 32 308 84 44
bok@vehis.pl
Jesteśmy członkiem
Obserwuj nas: