Leasing auta używanego jest opłacalny, ze względu na dużo niższe ceny samochodów, ale również na korzystne warunki finansowe, jakie często oferuje firma leasingowa. Zdarzają się też specjalne promocje, obniżające koszt leasingu samochodu używanego.
Zawsze przed podpisaniem umowy, należy zapoznać się z jej warunkami. Dotyczy to nie tylko rat leasingowych, ale również możliwość wykupu pojazdu na korzystnych warunkach.
Leasing samochodów używanych — czy jest korzystny?
Leasing samochodów używanych może być korzystny z wielu względów. Przede wszystkim ceny pojazdów na rynku wtórnym są atrakcyjniejsze niż w przypadku aut nowych. Używane samochody osobowe kupują osoby rozpoczynające biznes na krótki okres, więc po zakończeniu umowy leasingu, mogą z nich zrezygnować i wybierać nowe modele. Firma leasingowa bierze na siebie ryzyko obniżenia wartości przedmiotu, jakim jest używany samochód, nie najemca.
Przy leasingu samochodów używanych ważne, żeby była stała opłata miesięczna, co ułatwia planowanie wydatków. Dokładne przeczytanie umowy leasingu przed jej podpisaniem jest kluczowe. Określone są w niej warunki leasingu. Należy ustalić, co wpływa na wysokość rat leasingowych. Umowa leasingowa powinna zawierać opcję wykupu samochodu po zakończeniu leasingu. Jest to szczególnie ważne, gdy firma rozważa leasing finansowy.
Kto może korzystać z leasingu samochodów używanych?
Leasing samochodów używanych jest dostępny praktycznie dla każdego. Korzystają z niego osoby prywatne, traktując to rozwiązanie jako formę najmu. Po wygaśnięciu umowy leasingu mogą zwrócić pojazd i kupić nowszy model.
Z leasingu samochodów używanych korzystają przedsiębiorstwa handlowe i usługowe. Zainwestowanie w nowe auta jest często nieopłacalną inwestycją, ponieważ nie wszyscy pracownicy dbają o firmowe auta i często po dwóch latach użytkowania nadają się do kapitalnego remontu. Leasing auta używanego jest atrakcyjną formą dla przedsiębiorstw świadczących usługi transportowe, takie jak: wynajmem aut, przewóz osób i rzeczy oraz taxi. Mogą w dowolnym momencie nabyć kolejny pojazd, nie nadwyrężając specjalnie budżetu firmy.
Leasing auta używanego jest również korzystną opcją dla freelancerów, pracujących na własny rachunek. Kupują samochody używane zazwyczaj, nie mając środków na nowe auta. Umowy leasingu są niekiedy jedyną możliwością posiadania czterech kółek, ze względu na problem z otrzymaniem kredytu.
Jaki osobowy samochód używany można wziąć w leasing?
W przypadku aut używanych firmy leasingowe stawiają pewne warunki. Nie jest możliwy każdy zakup używanego samochodu, ale określonej marki oraz wytypowanych modeli pojazdów. Instytucje finansowe określają również wiek, historię i stan techniczny auta i okres najmu, jeśli chodzi o samochód używany. Przedmiotem leasingu nie może być auto używane starsze niż 8 lat, ponieważ jest nieatrakcyjną opcją dla leasingodawcy. Firmy wykluczają samochody używane bardzo tanie, ale też i drogie modele.
Przy leasingu samochodów używanych brana jest pod uwagę historia kredytowa klienta. Wpływa na zdolność uzyskania finansowania, jak i na warunki umowy leasingowej. Osoby mające lepszy BIK mają szansę otrzymać atrakcyjniejsze warunki. Aby leasing używanego auta był możliwy, instytucja stawia również wymagania dotyczące ubezpieczenia oraz Wstępnej Opłaty Leasingowej. Aby wybrać atrakcyjny leasing samochodu osobowego, należy sprawdzić oferty wszystkich firm, ponieważ wymagania oraz wysokość rat miesięcznych mogą się znacznie różnić.
Czy mogę wziąć w leasing samochód używany sprowadzany z zagranicy?
Samochód używany sprowadzany z zagranicy można wziąć w leasing. Istnieją jednak pewne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę. Należy znać warunki leasingu, jakie obowiązują w danej instytucji. Zakup samochodu używanego musi być opłacalny dla obu stron umowy.
Planując leasing samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii. Pojazd powinien pochodzić od zaufanego dostawcy i cechować się niedużym przebiegiem oraz dobrym stanem technicznym. Firma leasingowa wymaga zarejestrowania auta w Polsce.
Jakie samochody używane mogą być przedmiotem leasingu?
Najlepiej, gdy przedmiotem leasingu jest używany samochód marki niemieckiej lub japońskiej. Wszystko zależy jednak od firmy leasingowej. Do popularnych producentów uznawanych przez instytucje, należą: Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz, Audi, Toyota, Chevrolet, Ford, Honda, Nissan, Kia. Leasing używanego auta jest opłacalny przy młodszych modelach, ze względu na niższe oprocentowanie.
Wysokość opłaty wstępnej jest uzależniona od wieku samochodu używanego oraz źródła jego pochodzenia. Leasing używanego auta starszego niż 6 lat może być problematyczny, ale też nieopłacalny, dlatego planując zakup używanego samochodu, warto sprawdzić warunki leasingu kilku firm.
Leasing auta używanego dla osoby prywatnej
Leasing używanego auta dla osoby prywatnej wygląda podobnie jak leasing samochodów nowych. Przebieg procesu leasingu samochodu używanego:
wybór samochodu używanego spełniające oczekiwania użytkownika,
wybór firmy leasingowej oferującej atrakcyjne warunki,
przygotowanie dokumentów wymaganych przez leasingodawcę,
określenie warunków: okres leasingu, limit przebiegu km, opłaty, raty,
ocena techniczna i wartość samochodu używanego przez leasingodawcę,
podpisanie umowy leasingu.
Leasing samochodów używanych różni się w zależności od firmy, dlatego przed podpisaniem umowy, należy sprawdzić, czy wstępne ustalenia są zawarte w dokumencie.
Leasing auta używanego – okres leasingu i koszt leasingu
Leasing auta używanego podlega krótszemu okresowi finansowania niż w przypadku nowego pojazdu i wynosi: 24, 36, 48, 60 miesięcy. Im starszy samochód używany, tym leasing trwa krócej. Jeśli chodzi o koszty to leasing samochodu osobowego obejmuje: opłatę wstępną, uiszczaną przed rozpoczęciem umowy, miesięczne raty, ubezpieczenie, opłaty dodatkowe związane z eksploatacją pojazdu, zużyciem opon oraz nadmiernymi uszkodzeniami karoserii i podzespołów.