Strona główna/Wiadomości/Minister oszukany. Kupił... klona. Auto zostało zarekwirowane

Minister oszukany. Kupił... klona. Auto zostało zarekwirowane

26 kwietnia 2024

Samochody klonowane to coraz poważniejszy problem w dzisiejszym świecie motoryzacji. Klonowanie pojazdów polega na wykorzystaniu danych identyfikacyjnych jednego samochodu do stworzenia kopii innego, często kradzionego lub powypadkowego. Te fałszywe pojazdy mogą być następnie sprzedawane na rynku wtórnym. I taki właśnie pojazd, Peugeota 5008 kupił minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.


"Wczoraj dowiedziałem się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tys. zł, ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję. Finał jest taki, że samochód został zajęty przez Policję i Prokuraturę, a my z żoną straciliśmy 100 tys. zł".


„Wpisaliśmy do mObywatela dane mojego samochodu, wszystko wyskakuje na zielono. Zero nieprawidłowości” – mówił portalowi Gazeta.pl polityk. „Autoryzowany serwis chyba powinien wiedzieć, że są dwa auta na świecie z takim numerem, a nie jeden? Rozumiem, że jakaś służba może nie mieć takiej informacji ale autoryzowany serwis?” – dodał.  


"Jesteśmy w trakcie wyjaśniania tej sprawy. Jednocześnie deklarujemy pełną współpracę ze wszystkimi zaangażowanymi w nią stronami" - przekazała portalowi Gazeta.pl firma Stellantis Polska, właściciel marki Peugeot.


***




1.  Sprawdzenie historii pojazdu: Przed zakupem samochodu zawsze należy sprawdzić jego historię. Usługi takie oferuje kilka firm tworząc raporty historii pojazdu, które zawierają informacje o poprzednich właścicielach, wypadkach, naprawach i innych istotnych danych.


2.  Weryfikacja numeru VIN: Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) jest unikalnym kodem, który można znaleźć na tabliczce znamionowej umieszczonej zwykle na desce rozdzielczej lub ramie drzwiowej kierowcy. Upewnij się, że numer VIN na samochodzie odpowiada numerowi VIN zawartemu w dokumentach pojazdu i raporcie historii.


3.  Badanie dokumentów: Przed zakupem samochodu zawsze należy sprawdzić wszelkie dokumenty pojazdu, w tym tytuł, rejestrację, certyfikaty przeglądów technicznych, rachunki za serwis i inne dokumenty potwierdzające historię pojazdu. Sprawdź, czy dokumenty wyglądają autentycznie i czy nie ma w nich żadnych podejrzanych znaków.


4.  Ostrożność w przypadku ofert zbyt dobrych, by były prawdziwe: Jeśli oferta wydaje się zbyt korzystna, by mogła być prawdziwa, warto zachować zdrowy sceptycyzm. Klonowane samochody często są sprzedawane po atrakcyjnych cenach, aby przyciągnąć naiwnych nabywców.


5.  Skorzystanie z pomocy eksperta: Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności pojazdu, warto skorzystać z usług eksperta, na przykład mechanika lub rzeczoznawcy samochodowego. Profesjonalista może dokładnie zbadać samochód i pomóc zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości.


Pamiętaj, że uniknięcie pułapek związanych z klonowaniem samochodów wymaga ostrożności, dokładności i pewności, że dokonujesz transakcji z zaufanym sprzedawcą. Nie warto ryzykować, gdy chodzi o tak duże inwestycje jak zakup samochodu.

Szukasz samochodu? Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty ponad 8 000 dostępnych samochodów!
Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych wg [tych zasad]
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
+48 32 308 84 44
bok@vehis.pl
Jesteśmy członkiem
Obserwuj nas: