Minister oszukany. Kupił... klona. Auto zostało zarekwirowane

26 kwietnia 2024
Minister oszukany. Kupił... klona. Auto zostało zarekwirowane

Samochody klonowane to coraz poważniejszy problem w dzisiejszym świecie motoryzacji. Klonowanie pojazdów polega na wykorzystaniu danych identyfikacyjnych jednego samochodu do stworzenia kopii innego, często kradzionego lub powypadkowego. Te fałszywe pojazdy mogą być następnie sprzedawane na rynku wtórnym. I taki właśnie pojazd, Peugeota 5008 kupił minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.


"Wczoraj dowiedziałem się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tys. zł, ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję. Finał jest taki, że samochód został zajęty przez Policję i Prokuraturę, a my z żoną straciliśmy 100 tys. zł".


„Wpisaliśmy do mObywatela dane mojego samochodu, wszystko wyskakuje na zielono. Zero nieprawidłowości” – mówił portalowi Gazeta.pl polityk. „Autoryzowany serwis chyba powinien wiedzieć, że są dwa auta na świecie z takim numerem, a nie jeden? Rozumiem, że jakaś służba może nie mieć takiej informacji ale autoryzowany serwis?” – dodał.  


"Jesteśmy w trakcie wyjaśniania tej sprawy. Jednocześnie deklarujemy pełną współpracę ze wszystkimi zaangażowanymi w nią stronami" - przekazała portalowi Gazeta.pl firma Stellantis Polska, właściciel marki Peugeot.


***


Aby uniknąć oszustw związanych z samochodami klonami, istnieje kilka ważnych kroków, które można podjąć:


1.  Sprawdzenie historii pojazdu: Przed zakupem samochodu zawsze należy sprawdzić jego historię. Usługi takie oferuje kilka firm tworząc raporty historii pojazdu, które zawierają informacje o poprzednich właścicielach, wypadkach, naprawach i innych istotnych danych.


2.  Weryfikacja numeru VIN: Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) jest unikalnym kodem, który można znaleźć na tabliczce znamionowej umieszczonej zwykle na desce rozdzielczej lub ramie drzwiowej kierowcy. Upewnij się, że numer VIN na samochodzie odpowiada numerowi VIN zawartemu w dokumentach pojazdu i raporcie historii.


3.  Badanie dokumentów: Przed zakupem samochodu zawsze należy sprawdzić wszelkie dokumenty pojazdu, w tym tytuł, rejestrację, certyfikaty przeglądów technicznych, rachunki za serwis i inne dokumenty potwierdzające historię pojazdu. Sprawdź, czy dokumenty wyglądają autentycznie i czy nie ma w nich żadnych podejrzanych znaków.


4.  Ostrożność w przypadku ofert zbyt dobrych, by były prawdziwe: Jeśli oferta wydaje się zbyt korzystna, by mogła być prawdziwa, warto zachować zdrowy sceptycyzm. Klonowane samochody często są sprzedawane po atrakcyjnych cenach, aby przyciągnąć naiwnych nabywców.


5.  Skorzystanie z pomocy eksperta: Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności pojazdu, warto skorzystać z usług eksperta, na przykład mechanika lub rzeczoznawcy samochodowego. Profesjonalista może dokładnie zbadać samochód i pomóc zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości.


Pamiętaj, że uniknięcie pułapek związanych z klonowaniem samochodów wymaga ostrożności, dokładności i pewności, że dokonujesz transakcji z zaufanym sprzedawcą. Nie warto ryzykować, gdy chodzi o tak duże inwestycje jak zakup samochodu.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]