Nowy samochód w nowej firmie - co warto wiedzieć?

14 lutego 2024
Nowy samochód w nowej firmie - co warto wiedzieć?

Twoja firma dopiero startuje? Nowy samochód może Ci pomóc w szybszym rozwoju przedsiębiorstwa. Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego finansowania. Sprawdź, dlaczego leasing może być najkorzystniejszą opcją.

Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?

Co miesiąc w Polsce działalność rozpoczyna od 25 do 35 tys. nowych firm*. Konkurencja jest spora, a wyzwań, z którymi musi się mierzyć start-up, jest dużo. Zdobycie klientów, budowa wizerunku marki, koszt wejścia i utrzymania się na rynku – to niektóre z nich. 

Samochód firmowy może być jednym z ważniejszych elementów, które będą miały wpływ na sukces. Dlaczego?

Narzędzie pracy – auto może być niezbędne do prowadzenia bieżącej działalności. Jeśli zakładasz firmę realizującą usługi techniczne, posłuży do transportu sprzętu i materiałów. Gdy prowadzisz sklep, możesz zaoferować klientom możliwość szybkiego dowozu produktów w obrębie miasta. Nawet wtedy, gdy samochód nie będzie służył do transportowania rzeczy, to zapewni Ci mobilność i pozwoli szybciej odpowiadać na bieżące wyzwania (np. dojechać na nagłe spotkanie biznesowe).

Więcej pieniędzy na koncie firmowym – przy wyborze odpowiedniej formy finansowania, samochód może być kosztem, więc jego użytkowanie będzie się wiązać z korzyściami finansowymi. Ponadto, jeśli dysponujesz autem, możesz w dłuższej perspektywie ograniczyć wydatki na usługi zewnętrzne, np. związane z odbiorem towarów.

Postrzeganie firmy – dobór samochodu firmowego może mieć wpływ na to, jak Twój biznes będzie oceniany przez klientów. Aż 67% przedstawicieli mikro- i małych przedsiębiorstw uważa, że auto stanowi wizytówkę firmy – wynika z badania IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów*.


Jak sfinansować samochód dla nowej firmy?

Najprostszym sposobem na sfinansowanie samochodu dla start-upu jest kupno za gotówkę. Takie rozwiązanie ma jednak dużą wadę z perspektywy młodego przedsiębiorstwa. Wiąże się z dużym, jednorazowym wydatkiem. Kupując auto ze środków własnych, pozbywasz się pieniędzy, które możesz zainwestować w rozwój firmy lub po prostu przeznaczyć na bieżącą działalność.

Alternatywą może być kredyt: gotówkowy lub samochodowy. W przypadku tego pierwszego otrzymane pieniądze możesz wydać na dowolne auto. Kredyt samochodowy jest z kolei tzw. kredytem celowym. We wniosku musisz wskazać konkretny pojazd, który będzie podlegać finansowaniu. Po spłaceniu kredytu, będziesz właścicielem auta, ale podpisanie umowy z bankiem może wymagać zabezpieczenia zobowiązania w formie zastawu rejestrowego, cesji praw z polisy AC czy depozytu karty pojazdu.

Atrakcyjną opcją z perspektywy start-upu jest leasing samochodu. Ten sposób finansowania jest formą dzierżawy. Samochód pozostaje własnością leasingodawcy. Korzystasz z auta w zamian za stałe, miesięczne opłaty (raty). Czym różni się w porównaniu z zakupem za gotówkę i kredytem?

Samochód dla nowego przedsiębiorcy – dlaczego warto wybrać leasing?

Leasing samochodowy to dla nowej firmy korzystne rozwiązanie z kilku powodów. Tak samo, jak w przypadku kredytu, nie musisz pokrywać całego kosztu samochodu jednorazowo. Z punktu widzenia start-upu, leasing może mieć wiele przewag nad kredytem.

Mniej formalności

Zaciągnięcie kredytu samochodowego na firmę może wiązać się ze skomplikowaną biurokracją, wynikającą z oceny zdolności kredytowej (na podstawie sprawozdań finansowych czy dokumentów z urzędu skarbowego). Proces może być dłuższy w porównaniu z leasingiem. W przypadku start-upu jest możliwe, że kredyt w ogóle nie zostanie przyznany, ze względu na brak historii i wyższe ryzyko z perspektywy banku.

Gdy ubiegasz się o leasing, często możesz skorzystać z tzw. procedury uproszczonej, która może polegać na złożeniu wniosku z podstawowymi danymi firmy i udzieleniem zgody na weryfikację informacji o działalności i zobowiązaniach. Pomyślną decyzję możesz otrzymać tego samego dnia. Oczywiście, leasingodawca może przeprowadzić dodatkowy proces weryfikacji potencjału start-upu, ale ponosi mniejsze ryzyko w porównaniu z bankiem, ponieważ pozostaje właścicielem pojazdu.

Utrzymanie zdolności kredytowej

Ważną zaletą leasingu jest to, że nie obciąża zdolności kredytowej. Dzięki temu masz większe możliwości. Zaczynasz korzystać z samochodu w ramach leasingu, a potencjalny kredyt możesz przeznaczyć na rozwój działalności.

Większe zróżnicowanie i koszty

Spłata kredytu samochodowego może być rozłożona na dłuższy okres w porównaniu z leasingiem (np. na 10, a nie maksymalnie 5 lat), możesz więc wybrać niskie raty. Całkowity koszt kredytu może okazać się jednak wyższy niż suma opłat leasingowych. 

Wspomniana cecha kredytu polegająca na tym, że auto staje się Twoją własnością, może być zarówno zaletą, jak i wadą. Pojazd z czasem traci na wartości (trudno liczyć na zysk przy odsprzedaży starszego auta), a w trakcie użytkowania może okazać się, że potrzebujesz pojazdu o innej charakterystyce.

Leasing zapewnia dużą elastyczność w kwestii rozliczeń i wyboru samochodów. W zależności od oferty i typu leasingu (operacyjny lub finansowy), auto możesz wykupić, zwrócić lub zamienić na inny model, lepiej dopasowany do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. Możesz też ustalić z leasingodawcą wysokość opłaty wstępnej i wartość wykupu.

Ważnym czynnikiem przemawiającym za leasingiem jest możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu nawet 100% comiesięcznej raty (w leasingu operacyjnym). Przy kredycie odpis dotyczy tylko odsetkowej części raty.

Leasing samochodu a start-up – na co zwrócić uwagę?

Założenie nowej działalności to duże wyzwanie pod względem organizacyjnym i finansowym. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiednich partnerów, którzy zaufają start-upowi i zaoferują najkorzystniejsze warunki. Co jest istotne przy wyborze firmy leasingowej i na jaką ofertę się zdecydować?

Już od pierwszego dnia

Dopiero starujesz i potrzebujesz auta na już? Zwróć uwagę, jak firma leasingowa interpretuje pojęcie "nowej firmy”. Warunkiem udzielenia finansowania może być prowadzenie działalności od trzech, sześciu lub nawet dwunastu miesięcy.

Pod tym względem wyróżnia się vehis.pl. Leasingodawca finansuje samochody start-upom już od pierwszego dnia działalności gospodarczej. Dzięki temu, możesz bardzo szybko zacząć użytkować pojazd, zamiast np. wydawać pieniądze na wynajem auta ad hoc.

Przeczytaj również : Leasing czy wynajem - co bardziej się opłaca?

Przyjazna weryfikacja

Kolejną kwestią jest ocena potencjału Twojej firmy. Część leasingodawców ma pod tym względem niezwykle wysokie wymagania, obejmujące np. hipotekę na nieruchomość.

VEHIS też zweryfikuje możliwości Twojego start-upu, jednak bez drakońskich obostrzeń dotyczących zabezpieczenia majątku. Dobre przygotowanie pozwoli Ci uzyskać finansowanie na samochód. Sprawdzeniu może podlegać m.in. Twój pomysł na biznes i ocena potencjał produktu lub usługi, Twoje doświadczenie biznesowe i zawodowe oraz wizerunek i zaangażowanie (listy intencyjne od partnerów, profesjonalna strona internetowa i sprawnie prowadzone profile społecznościowe).

Wszystko w jednym

Każda forma finansowania ma swoje ograniczenia. Dotyczy to też leasingu: finansowego (klasycznego) i operacyjnego z obsługą (najem długoterminowy). Przykładowo, wynajmując samochód nie możesz go wykupić po zakończeniu umowy. Z kolei w klasycznym leasingu nie możesz skorzystać z wielu usług dodatkowych typowych dla najmu, w tym serwisu opłacanego w ramach raty.

Sprawdź także : Czym różni się leasing operacyjny od leasingu finansowego >>

VEHIS ma innowacyjną ofertę finansowania, łączącą najlepsze cechy leasingu finansowego i leasingu operacyjnego. W cenę miesięcznej raty wliczone są koszt ubezpieczenia i wsparcie serwisowe, nie musisz więc przejmować się formalnościami czy dodatkowymi wydatkami związanymi z eksploatacją.

Po zakończeniu umowy możesz samochód zwrócić (jak w najmie) lub wykupić po ustalonej wcześniej cenie (jak w klasycznym leasingu, ale z możliwością rozłożenia opłaty końcowej na raty). Dla nowej firmy to wygoda. Jej profil lub zasięg działania mogą ulec zmianie, co będzie rzutować też na dobór typu pojazdu.

Dodatkowo, VEHIS wyróżnia się brakiem limitu kilometrów i dodatkowych opłat za ponadnormatywne zużycie. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku nowej firmy precyzyjne oszacowanie przebiegu będzie trudne, a każdy ponadplanowy wydatek może mieć wpływ na płynność finansową.

Szeroka gama pojazdów

Część firm leasingowych jest ściśle powiązana z konkretnymi producentami. Z tego powodu ich oferta pojazdów może być ograniczona. W VEHIS masz do wyboru samochody wielu marek, o różnym typie napędu i przeznaczenia, od miejskich, przez SUV-y, po dostawcze, z silnikami benzynowymi, Diesla, układami hybrydowymi i napędem elektrycznym.

W ofercie znajdziesz tylko aktualnie dostępne pojazdy. Dzięki temu konkretnym samochodem możesz jeździć nawet po upływie zaledwie doby.

Nowy samochód dla start-upu – podsumowanie

Rozpoczęcie nowej działalności to stres i liczenie każdego grosza. Samochód powinien być narzędziem, które wesprze Cię w rozwoju biznesu, a nie powodem do dodatkowych nerwów i niepotrzebnych wydatków. Dlatego ważny jest wybór formy finansowania, która zapewni Twojemu start-upowi największą elastyczność. Leasing, który łączy najlepsze cechy różnych form finansowania, pozwoli Ci skupić się na tym, co naprawdę ważne – rozwoju i zdobywaniu klientów.

Źródła:

*Nowe firmy w Polsce w 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015 , 2014 i 2013 roku, dostęp 1.02.2024 [https://www.coig.com.pl/nowe-firmy-w-polsce_2016_2015_2014_2013.php]

**Jaki jest wpływ auta na wizerunek firmy? Opinie najmniejszych polskich przedsiębiorców, dostęp 1.02.2024 [https://pzwlp.pl/informacja-prasowa/jaki-jest-wplyw-auta-na-wizerunek-firmy-opinie-najmniejszych-polskich-przedsiebiorcow]

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]