Leasing czy wynajem — co bardziej się opłaca?

9 stycznia 2024
Leasing czy wynajem — co bardziej się opłaca?

W świecie biznesu przedsiębiorcy mają do wyboru różne opcje pozyskiwania aktywów, w tym samochodów, sprzętu biurowego, maszyn, a także nieruchomości. Dwie popularne strategie to wynajem długoterminowy oraz leasing. Oba te podejścia oferują elastyczność i korzyści podatkowe, ale różnią się w kilku kluczowych aspektach. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej obu opcjom, porównując je pod kątem zalet, wad, skutków podatkowych i elastyczności. Dowiedz się, czy bardziej odpowiada Ci leasing, czy wynajem.


Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to umowa, w ramach której przedsiębiorstwo (wynajmujący) wynajmuje przedmiot, na przykład samochód, sprzęt biurowy lub maszyny, od firmy leasingowej (wynajmującej) na określony okres czasu, zazwyczaj trwający od kilku miesięcy do kilku lat. Umowa wynajmu długoterminowego różni się od umowy leasingu finansowego, ponieważ wynajmujący nie ma zazwyczaj opcji wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy. Przedmiot wynajmu pozostaje własnością firmy leasingowej.

Najem długoterminowy — co trzeba wiedzieć?

W przypadku wynajmu długoterminowego warto zaznaczyć kilka istotnych rzeczy, które wiążą się z tego rodzaju umową:

 • Okres wynajmu — zazwyczaj wynosi co najmniej kilka miesięcy, ale może sięgać nawet kilku lat, w zależności od potrzeb wynajmującego.
 • Opłaty — wynajmujący płaci regularne opłaty (często miesięczne) za korzystanie z przedmiotu, zwykle obejmują usługi serwisowe, ubezpieczenie i obsługę techniczną.
 • Właściciel — przedmiot wynajmu pozostaje własnością firmy leasingowej, co oznacza, że wynajmujący nie ma prawa do jego wykupu po zakończeniu umowy najmu.
 • Elastyczność — dotyczy zarządzania flotą samochodową lub innymi aktywami, umożliwiając łatwą wymianę i aktualizację przedmiotów w miarę rozwoju działalności.
 • Korzyści podatkowe — w niektórych jurysdykcjach opłaty za wynajem długoterminowy mogą być odliczane od podatku.

Leasing operacyjny i finansowy

Leasing to umowa finansowa, w ramach której jedna strona — leasingodawca, udostępnia drugiej stronie — leasingobiorcy, przedmiot leasingu, np. samochód, sprzęt czy nieruchomość, w zamian za regularne płatności, czyli raty leasingowe. Umowa leasingu określa okres trwania umowy, kwotę rat oraz inne warunki, zgodnie z którymi leasingobiorca korzysta z przedmiotu leasingu.

Leasing operacyjny i leasing finansowy to dwie główne kategorie umów leasingowych. W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu jest zazwyczaj własnością leasingodawcy, natomiast leasingobiorca tylko płaci za jego użytkowanie. Odwrotnie wygląda sytuacja w leasingu finansowym, gdzie przedmiot leasingu jest zazwyczaj traktowany jak własność leasingobiorcy i to on odpowiada za utrzymanie i naprawy przedmiotu.

Leasing finansowy umożliwia nabywanie aktywów bez potrzeby dużego wkładu własnego, a także umożliwia odliczanie odsetek od podatku w niektórych jurysdykcjach. Natomiast zaletą leasingu operacyjnego jest elastyczne dostosowywanie floty samochodowej lub sprzętu do bieżących potrzeb firmy, minimalizując ryzyko utraty wartości aktywa.

Co różni leasing od wynajmu samochodu?

Wynajem i leasing samochodu to dwie różne metody korzystania z pojazdów. W przypadku leasingu leasingobiorca ma zazwyczaj długoterminową umowę na korzystanie z samochodu, przy czym płaci raty leasingowe. Możliwy jest wykup samochodu po zakończeniu umowy, ale samochód jest zarejestrowany na leasingodawcę. Natomiast wynajem samochodu to krótkoterminowy najem, zwykle na dni, tygodnie lub miesiące, bez opcji wykupu, a samochód jest zazwyczaj zarejestrowany na firmie wynajmującej. Leasing ma na ogół dłuższy okres trwania, podczas gdy wynajem samochodu jest bardziej elastyczny i krótkoterminowy.

Rodzaj umowy ma także odzwierciedlenie podczas użytkowania samochodu. Jeśli chodzi o leasing użytkownik praktycznie korzysta z niego, jak z własnego pojazdu. Ma to istotne znaczenie szczególnie jeśli chodzi o auta dostawcze, które charakteryzują się specyficzną eksploatacją pojazdu.

Najmem długoterminowym powinny zainteresować się osoby, które chcą możliwie tanio używać pojazd, nie chcą zajmować się obsługą auta, różnymi naprawami i wymianą części oraz dla tych przedsiębiorców, którym zależy na częstej wymianie samochodów.

Wynajem długoterminowy czy leasing – jaka forma finansowania dla kogo?

Wybór między wynajmem długoterminowym a leasingiem zależy od indywidualnych potrzeb i celów. Wynajem długoterminowy jest bardziej elastyczny i odpowiedni dla tych, którzy potrzebują krótkoterminowego dostępu do aktywów, bez zobowiązań długoterminowych. Jest to popularna opcja dla osób prywatnych i firm, które potrzebują samochodów lub sprzętu na określony okres czasu i cenią sobie usługi dodatkowe oraz brak ryzyka utraty wartości aktywów.

Leasing jest często wybierany przez firmy, które planują długotrwałe posiadanie aktywów, są gotowe do przejęcia ich pełnej własności i chcą odliczać odsetki od podatku. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują aktywów, takich jak samochody, maszyny lub nieruchomości, ale nie chcą ponosić dużych kapitałowych kosztów finansowania.

Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Do zalet wynajmu długoterminowego można zaliczyć:

 • Elastyczność — korzystanie z aktywów na krótki okres bez zobowiązań długoterminowych jest korzystne dla osób lub firm, które potrzebują tymczasowego dostępu do aktywów,
 • Brak ryzyka utraty wartości — wynajmujący ponosi ryzyko utraty wartości aktywów,
 • Usługi dodatkowe — w umowie wynajmu długoterminowego mogą być zawarte dodatkowe usługi, takie jak serwisowanie, ubezpieczenie czy pomoc drogowa,
 • Koszty odliczalne od podatku.

W przypadku najmu długoterminowego musimy brać pod uwagę poniższe wady:

 • Wyższe koszty ogółem — koszty wynajmu długoterminowego na dłuższą metę mogą być wyższe niż w przypadku zakupu aktywów,
 • Brak opcji wykupu — oznacza to, że nie stajesz się właścicielem po zakończeniu umowy,
 • Ograniczenie ilości dostępnych aktywów.

Co lepsze leasing czy wynajem długoterminowy? Podsumowanie

Jeśli nadal zastanawiasz się jaką opcję wybrać — leasing czy wynajem, weź pod uwagę konkretne kryteria i okoliczności, takie jak rodzaj aktywów, długość okresu użytkowania, dostępność kapitału, sytuacja podatkowa i plany rozwoju. Warto dokładnie rozważyć zalety i wady obu opcji, a także skonsultować się z ekspertem finansowym lub prawnym, aby podjąć najlepszą decyzję zgodnie z potrzebami i celami.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]