Policyjny pomiar prędkości. Kto ma rację?

9 marca 2024
Policyjny pomiar prędkości. Kto ma rację?

Historia stara, ale warta przypomnienia.

 

Poniżej film i wyjaśnienie policji.

(…) W materiale pt. „Skandal. Policja bezprawnie zabrała prawo jazdy?” dziennikarz poddał pod wątpliwość prawidłowość pomiaru prędkości samochodu, przeprowadzonego przez policjantów ruchu drogowego. Kierowca pojazdu w związku z przekroczeniem prędkości o 50 km/h niż dozwolona na obszarze zabudowanym stracił prawo jazdy. Dziennikarz osobiście analizując opublikowane na portalu Policji nagranie z wideo-rejestratora doszedł do błędnych wniosków. Nie skonfrontował ich z jakimkolwiek ekspertem oraz nie zwrócił się do samej Policji z prośbą o informację.


Na opublikowanym przez Policję nagraniu widać moment pojawienia się czasu i dystansu pomiaru. Jest to początek dowodowego pomiaru prędkości. W tym momencie odległość pomiędzy pojazdami można określić odcinkiem widocznych pięciu przerywanych linii i fragmentem szóstej. Po przejechaniu 100 m odcinka pomiarowego i zatrzymania czasu pomiaru nadal pomiędzy pojazdami widać odcinek wyznaczony pięcioma liniami przerywanymi i fragmentem szóstej. To oznacza, że odległość pomiędzy pojazdami była stała mimo, że na pomiarowym odcinku oba pojazdy zwolniły z prędkości 115,9 km/h do 98,4 km/h.Prędkość 107,7 km/h, która była podstawą do uznania, że kierowca mercedesa złamał prawo nie jest prędkością radiowozu, jak uznaje autor artykułu lecz średnią pomiarową wyliczoną przez system wideo-rejestratora na wskazanym odcinku pomiarowym i w czasie trwania tej procedury. Należy podkreślić, że urządzenie pomiarowe posiada świadectwo kwalifikacji nadane przez uprawniony organ, a policjanci przeszli stosowne szkolenia i mają odpowiednie kwalifikacje do jego obsługi.


Prezentowane nagranie zostało poddane rzetelnej analizie przez doświadczonych funkcjonariuszy ruchu drogowego. Stwierdzono, że pomiar prędkości został przeprowadzony prawidłowo.


Z danych statystycznych wynika, że główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość, która przekłada się na tragiczne skutki tych zdarzeń. Poruszanie się z nadmierną prędkością, a w szczególności w terenie zabudowanym, stwarza realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego; kierujących jak i pieszych. W związku z powyższym, funkcjonariusze Policji bezwzględnie reagują na tego typu wykroczenia.


Zatrzymanie prawa jazdy kierowcy mercedesa, który przekroczył znacząco prędkość na obszarze zabudowanym, co mogło doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa było uzasadnione. (…)

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]