Pozwoli zapobiec kolizji na skrzyżowaniach

19 czerwca 2023
Pozwoli  zapobiec kolizji na skrzyżowaniach

Czy nam się to podoba czy nie samochody autonomiczne, czyli samojeżdżące prędzej czy później pojawią się na ulicach i drogach.  To po prostu zdolności samochodu do poruszania się bez udziału kierowcy lub z minimalnym zaangażowaniem ze strony człowieka.


Jazda autonomiczna polega na wykorzystaniu różnych technologii, takich jak czujniki, kamery, radar, lidary i oprogramowanie, które pozwalają samochodom analizować otoczenie, podejmować decyzje i kontrolować ruch na drodze.

Podstawowym celem jazdy autonomicznej jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze i zmniejszenie liczby wypadków związanych z czynnikiem ludzkim, który często jest przyczyną większości wypadków drogowych.

Systemy autonomiczne samochodów opierają się na zaawansowanych algorytmach, które przetwarzają dane z czujników, aby rozpoznać i zinterpretować otaczające obiekty, takie jak inne pojazdy, piesi, znaki drogowe i sygnalizacja świetlna. Na podstawie tych informacji samochód podejmuje decyzje dotyczące prędkości, zmiany pasa ruchu, hamowania i innych manewrów drogowych.


Obecnie istnieje kilka poziomów automatyzacji samochodów, określanych jako poziomy autonomiczności. Skala ta, opracowana przez Society of Automotive Engineers (SAE), obejmuje poziomy od 0 do 5, gdzie poziom 0 oznacza brak automatyzacji, a poziom 5 oznacza pełną autonomiczność, bez potrzeby obecności człowieka w roli kierowcy.


Warto zaznaczyć, że mimo postępów w technologii autonomicznej jazdy, nadal są prowadzone badania, testy i prace nad ulepszeniem systemów i dostosowaniem przepisów prawnych, aby umożliwić bezpieczne i powszechne wprowadzenie samochodów autonomicznych na drogi.


Interesującą pracę przeprowadza w tym temacie Nissan, który parę dni temu   przeprowadził prezentację opracowanej przez siebie, zaawansowanej technologii wspomagania prowadzenia, która umożliwi unikanie kolizji na skrzyżowaniach.

To oparte na lidarze rozwiązanie jest obecnie w fazie rozwojowej. Podczas wydarzenia, zorganizowanego w zakładzie Nissana w Jokohamie, zaprezentowano zdolność tej technologii do wykonywania pewnych zautomatyzowanych manewrów, których celem jest uniknięcie kolizji w bardziej złożonych warunkach drogowych.

Omawiana technologia wyposażona jest w nowy układ sterowania systemem unikania kolizji na skrzyżowaniach, która oparta jest na postrzeganiu naziemnym z wykorzystaniem lidaru nowej generacji. Jest ona w stanie wykryć prędkość i lokalizację obiektu, a także potencjalne ryzyko kolizji bocznej z jego udziałem. System został zaprojektowany tak, by natychmiast reagować na zmieniającą się sytuację na drodze: awaryjnie uruchamiać hamulce lub je zwalniać po uniknięciu potencjalnego ryzyka.

Wypadki na skrzyżowaniach wynikające z błędów kierowców mogą niestety prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego też opracowywany system został zaprojektowany tak, by zapewnić lepsze wspomaganie w trudnych sytuacjach dzięki zaawansowanym zdolnościom badania sytuacji na drodze i podejmowania decyzji za kierowcę.


vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]