Punkty karne 2023 – kiedy pożegnamy się z prawem jazdy?

3 lipca 2023
Punkty karne 2023 – kiedy pożegnamy się z prawem jazdy?

Punkty karne za wykroczenia drogowe kierowcy liczą z niepokojem – im bliżej górnego limitu, tym większe ryzyko, że każde kolejne wykroczenie spowoduje utratę prawa jazdy. Sprawdź, jakie zmiany pojawiły się ostatnio w przepisach o ruchu drogowym i kiedy musisz liczyć się z utratą prawa jazdy.


Kodeks drogowy – aktualne zmiany, o których warto wiedzieć


Pod koniec 2023 roku w kodeksie ruchu drogowego pojawiło się sporo zmian, głównie na niekorzyść kierowców. Wydłużono czas przedawnienia punktów karnych z 12 do 24 miesięcy, zwiększono maksymalną wysokość punktów, jakie można uzyskać za jedno wykroczenie drogowe z 10 do 15 punktów karnych, wzrosły też koszty mandatów popełnianych w warunkach recydywy. Dotkliwe kary czekają też za takie przewinienia jak naruszenie zakazu zawracania, nieustąpienie pierwszeństwa, niezatrzymanie pojazdu celu uniknięcia kontroli,


Aktualnie ustawodawcy pracują nad kolejnymi zmianami, które prawdopodobnie wejdą w życie w drugiej połowie 2023 roku. W nowych przepisach znajdą się między innymi:


·        konfiskata auta za jazdę po alkoholu,

·        wyższe kary za brak OC,

·        większe kary za niezatrzymanie się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, w tym osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej,

·        zmiany w badaniach technicznych,

·        powrót kursów reedukacyjnych, które obecnie obowiązujące przepisy zlikwidowały.


Szczególnie wysoka kara jest za brak ubezpieczenia. Warto więc wykupić odpowiednie ubezpieczenie pojazdu. Tym bardziej że wiele firm leasingowych daje atrakcyjne oferty. Sprawdź leasing VEHIS i ciesz się nawet do 50% niższą ceną za OC i AC.


Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu


Już niedługo kierowcy, którzy wsiądą za kółko pod wpływem alkoholu, mogą stracić swoje auto. Konfiskata samochodu będzie dotyczyła wszystkich kierowców, którzy zostaną zatrzymani przez policję do kontroli drogowej, a badanie alkomatem wskaże powyżej 1,5 promila. Naruszenie zakazu może Cię słono kosztować.


Niższa granica będzie dotyczyła kierowców, którzy pod wpływem alkoholu spowodują wypadek. Wtedy już pół promila wystarczy, aby utracić swoje auto. Taka sama granica będzie dotyczyła osób, które za jazdę po procentach zostaną zatrzymani po raz kolejny. Nowelizacja kodeksu karnego dotycząca konfiskaty aut za jazdę pod wpływem została podpisana przez prezydenta i trafiła do dalszych prac. Nie wiadomo kiedy ostatecznie nowe przepisy wejdą w życie.


Taryfikator punktów karnych 2023 – najwyższe kary


Kierowcy popełniający wykroczenia drogowe otrzymują punkty karne według ścisłego taryfikatora. Policjanci podczas kontroli muszą więc poruszać się w konkretnych granicach, nie mogą nakładać punktów karnych według własnego widzimisię. Jedno spojrzenie na taryfikator punktów karnych pokazuje jednak, że jest on bardzo surowy i niewiele trzeba, aby podczas jednej nieostrożnej jazdy uzbierać komplet, po którym traci się prawi jazdy.


Nowy taryfikator punktów karnych w 2023 roku za przekroczenie dopuszczalnej prędkości wygląda następująco:

  • przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł i 1 punkt karny,
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
  • przekroczenie prędkości o 16–20 km/h – mandat 200 zł i 3 punkt karne,
  • o 21–25 km/h – mandat 300 zł i 5 punków.

Nowe przepisy zmieniły liczbę punktów karnych z 10 do 15, jakie kierowca może otrzymać jednorazowo. Najwyższe kary dotyczą sprowadzenia katastrofy i spowodowania wypadku w ruchu, kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i tuż za nimi, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Cała lista jest dosyć długa i warto się z nią zapoznać – brak wiedzy może skutkować tym, że przekroczysz limit punktów karnych i stracisz prawo jazdy, zupełnie się tego nie spodziewając.


Ile mogę mieć punktów karnych?


Przepisy kodeksu drogowego regulują limit punktów karnych, po którego przekroczeniu stracisz prawo jazdy i musisz ponownie przystąpić do egzaminu. W przypadku kierowców w wieku powyżej 20 lat i ze stażem ponad rok prawo jazdy zostanie zabrane po przekroczeniu limitu 24 punktów za wykroczenia drogowe.


W nieco gorszej sytuacji są młodzi kierowcy poniżej 20. roku oraz ci, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok. W ich przypadku limit wynosi 20 punktów, czyli już uzbieranie 21 powoduje odebranie prawa jazdy. Niedobra informacja dla każdego kierowcy to natomiast fakt, że od 17 września ubiegłego roku ważność punktów uległa zmianie. Przed tym terminem punkty karne zerowały się po upływie 12 miesięcy od popełnienia wykroczenia. Obecnie czas ten wydłużony jest do 24 miesięcy.


Co dzieje się po przekroczeniu limitu?


Przekroczenie limitu punktów karnych powoduje odebranie uprawnień do kierowania pojazdem. Co nie oznacza, że musimy fizycznie oddać dokument prawa jazdy. Od kiedy wprowadzono system CEPIK, kierowcy nie muszą fizycznie mieć przy sobie dokumentu.


Informacja o odebraniu prawa skutkuje jednak stosowną adnotacją w systemie. Nie jest więc dobrym pomysłem wsiadanie do auta po przekroczeniu limitu punktów. Gdy zatrzyma Cię policja, czekają Cię poważne konsekwencje za jazdę bez uprawnień. Kierowcy, którzy utracili prawo jazdy, mają obowiązek ponownego zdania egzaminu, zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Na szczęście nie oznacza to, że trzeba od początku zapisywać się na kurs prawa jazdy.


Czy w 2023 roku powróci kurs redukujący punkty karne?


Do momentu zmiany przepisów we wrześniu 2022 roku kierowcy mieli możliwość uczestniczenia w specjalnych kursach redukujących punkty karne. Raz na pół roku można było skasować aż 6 punktów za wykroczenia drogowe. Szkolenie trwało 6 godzin i kosztowało kilkaset złotych. Pomimo kosztów, kierowcy, którzy zbliżali się do limitu punktów chętnie z niego korzystali.

W grudniu 2022 roku pojawiło się jednak rozporządzenie Ministra Infrastruktury, informujące o powrocie kursów reedukacyjnych, ale w zupełnie nowej odsłonie. Nie będą już dobrowolne, a obowiązkowe dla wszystkich kierowców, którzy przekroczyli limit 24 punktów i utracili prawo jazdy. Wydłuży się też czas ich trwania z 6 do 28 godzin lekcyjnych. Na razie wszystko jest jednak na etapie planowania i nie wiadomo, kiedy faktycznie nowe kursy redukujące punkty karne wejdą w życie.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]