„Żyje się tylko dwa razy” z 2000G

21 grudnia 2023
„Żyje się tylko dwa razy” z 2000G

Pamiętasz film „Żyje się tylko dwa razy” o przygodach agenta brytyjskiego wywiadu Jamesa Bonda? „Zagrała” w nim prezentowana na zdjęciach Toyota 2000G.


To jeden z najbardziej unikatowych samochodów japońskiego producenta. Po raz pierwszy pokazano go na salonie samochodowym w Tokio w 1965 roku. I szybko zyskał status legendy.


W latach  między 1967 a 1971 rokiem wyprodukowano zaledwie 351 egzemplarzy tego pięknego coupe o ponadczasowej linii. Dlatego też na aukcjach antyków jego cena osiąga astronomiczne sumy. Pierwszy egzemplarz tego modelu, który w 1967 roku zjechał z linii produkcyjnej, został w marcu 2022 roku sprzedany za rekordowe 2,5 mln dolarów.


Toyota 2000G  była niesamowicie dopracowana pod względem technicznym. Miała lekkie, aluminiowe nadwozie. Pod długą maską pracował dwulitrowy, sześciocylindrowy silnik o mocy 150 KM, który napędzał tylne koła. Do tego montowano pięciobiegową skrzynię manualną lub trzybiegową automatyczną.

2000GT było pierwszym japońskim autem z seryjnie montowanymi hamulcami tarczowymi przy każdym z kół oraz z tylnym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu. Coupe miało niezależne zawieszenie oraz wyjątkowe felgi ze stopu aluminium i magnezu, a rewelacyjne prowadzenie to zasługa nisko położonego środka ciężkości oraz niskiej masy, która wynosiła zaledwie 1125 kg.


Prędkość maksymalna Toyoty 2000GT wynosiła 220 km/h, a od 0 do 100 km/h auto rozpędzało się w 8,4 sekundy. Blisko 60 lat temu takie osiągi cywilnego auta robiły piorunujące wrażenie.


Na potrzeby filmu „Żyje się tylko dwa razy”  powstały dwa egzemplarze 2000GT bez dachu.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]