Jakie finansowanie dla samochodu na firmę?

7 grudnia 2020
Jakie finansowanie dla samochodu na firmę?

Trudno wyobrazić sobie obecnie firmę, która nie posiada na stanie samochodu. Jedne firmy kupują pojazdy za gotówkę lub na kredyt, inne korzystają z leasingu, a jeszcze inne korzystają z najmu długoterminowego. Zakup samochodu na firmę jest o tyle kluczowy, że oprócz modelu, który nam odpowiada musimy dopasować też takie opcje zakupu, finansowania i opieki posprzedażowej, które sumarycznie wyjdą najkorzystniej w całościowym rozrachunku. To oznacza, że potrzebny jest czas,  bowiem osobno trzeba wyszukać samochód, osobno porównywać różne warunki finansowe, potem zadbać o ubezpieczenie… formalności się piętrzą.  Przyjrzyjmy się zatem dostępnym modelom, w których przedsiębiorcy najczęściej kupują samochód na firmę. Warto znać zalety i wady tych rozwiązań, a także wiedzieć, jak poprawnie i korzystnie rozliczyć koszty posiadania samochodu. Warto mieć też na uwadze, że są rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić cenny czas, ale o tym później.

Samochód na firmę za gotówkę –  czy to się opłaca?

Zakup za gotówkę wydaje się na pierwszy rzut oka najprostszy i najlepszy, gdyż nie wymaga płacenia odsetek od wykorzystanego obcego kapitału. Jest to jednak zysk pozorny. Po pierwsze finansowanie samochodów za gotówkę już na początku wymaga wyłożenia całej kwoty na zakup pojazdu - doliczając do tego koszty ubezpieczenia, a przecież z powodzeniem można by te pieniądze wykorzystać na rozwój firmy. Po drugie wliczając zakup w koszty, będziesz musiał go amortyzować przez 5 lat w przypadku nowego samochodu i połowę tego okresu w przypadku pojazdu używanego. Naliczonego  VAT-u również nie odliczysz jednorazowo, ale w trzech kolejnych miesiącach następujących po miesiącu nabycia samochodu. Jak widać zaleta zakupu za gotówkę jest taka, że pojazd pozostaje twoją własnością, możesz negocjować cenę, ale niestety finalnie zamrażasz gotówkę i dość długo amortyzujesz pojazd. Jest to zdecydowanie opcja dla firm dysponujących wolnymi środkami.

Firmowe auto kredyt

Drugą opcją, nie blokującą twojej gotówki, jest zakup w kredycie. Samochód w dalszym ciągu należy do ciebie, choć bank ustanawia na nim zastaw. Nie blokujesz gotówki, ale za to całkowita kwota do spłaty jest wyższa niż w przypadku pierwszym. Musisz też znaleźć instytucję, która udzieli kredytu na zakup. Pozostałe warunki rozliczenia zakupu pozostają takie same, z tą różnicą, że w koszty możesz też wliczyć odsetki od kredytu. W tym przypadku samochód pozostaje twoją własnością w ograniczonym zakresie, masz większą kwotę do zapłaty, ale nie blokujesz kapitału.

Samochód na firmę w leasingu

Kolejną opcją pozyskania samochodu do firmy jest leasing finansowy lub operacyjny. Różnica pomiędzy leasingiem finansowym i operacyjnym polega na tym, że w pierwszym przypadku samochód zostaje własnością leasingobiorcy, a w drugim leasingodawcy. Wiąże się z tym między innymi konieczność wpłaty całej kwoty VAT w przypadku leasingu finansowego. Z tego powodu leasing operacyjny jest bardziej popularną formą wybieraną przez przedsiębiorców i na nim się skupimy. Trzeba pamiętać, że osoby fizyczne prowadzące firmę muszą zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na czas określony, wynoszący minimum 40% standardowego czasu amortyzacji, czyli 2 lata. Firma leasingobiorcza może zaliczyć opłatę wstępną oraz raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodu. Należy pamiętać, że raty leasingu można wliczać w koszty do wysokości 150 000 zł w przypadku samochodu spalinowego i 225 000 zł dla samochodów elektrycznych. Powyżej tych kwot odpisywane raty należy proporcjonalnie zmniejszyć. Odliczenie VAT od leasingowanych samochodów nie różni się od procedury w przypadku zakupu na fakturę.

Leasing u dobrego partnera to szansa na niższe ceny samochodów

A jak wygląda sprawa kosztów? Koszty są wyższe niż w przypadku zakupu samochodu za gotówkę, jednak firma leasingowa z racji liczby kupowanych samochodów może liczyć na znaczny upust cenowy u producenta lub dystrybutora. Dlatego cena wyjściowa samochodu jest dla nich niższa i może być uwzględniona w wielkości raty z korzyścią dla leasingobiorcy. Korzystając z leasingu operacyjnego nie musisz się też przejmować VATem, a w dobrej firmie możesz z niego skorzystać nawet bez wkładu własnego. Per saldo możesz lepiej wykorzystać kapitał, który musiałbyś wyłożyć w przypadku zakupu za gotówkę, a to może przysporzyć większych korzyści, nawet pomimo wyższej całkowitej kwoty do zapłaty za samochód.

Najem długoterminowy – najdroższa opcja dla samochodu na firmę

Ostatnią opcją, na którą warto zwrócić uwagę jest najem długoterminowy samochodów. W tym przypadku samochód pozostaje własnością firmy wynajmującej i po jej stronie pozostaje serwisowanie, ubezpieczenie, wymiana opon, likwidacja szkód, itp. Klient jedynie uzupełnia paliwo i cieszy się jazdą. Jest jeszcze jedna rzecz, o której powinieneś wiedzieć decydując się na najem. Umowa definiuje limit kilometrów, które możesz przejechać miesięcznie i na jego podstawie wyznacza kwotę  raty miesięcznej. Jest to niewątpliwie najdroższa opcja z opisywanych, gdyż zawiera koszty przygotowania samochodu do jazdy i bierze pod uwagę realną utratę wartości w czasie użytkowania. Skierowana raczej do firm posiadających floty samochodów lub bogatych właścicieli ceniących brak zobowiązań wynikających z użytkowania samochodu. 

VEHIS daje znacznie więcej

Przyglądając się poszczególnym formom nabycia samochodu wydaje się, że dla zdecydowanej większości nabywców najkorzystniejszy jest leasing operacyjny, gdyż nie wymaga zamrożenia kapitału, umożliwia proste rozliczenie podatkowe i jest elastyczny w zakresie dopasowywania długości umowy i wysokości miesięcznego zobowiązania. Minusem jest czas potrzebny na wyszukanie i porównanie oferty samochodu, następnie wyszukanie właściwej oferty leasingu i wreszcie porównanie i zakupienie odpowiedniego wariantu ubezpieczenia. Okazuje się jednak, że na rynku jest produkt, który likwiduje również ten problem. Rozwiązaniem jest VEHIS – firma, w której w jednym miejscu można wyszukać samochód, sfinansować go i ubezpieczyć. Wszystko na jednej umowie i fakturze.

Jak to działa?

Po wybraniu modelu pojazdu z gamy kilku tysięcy ofert 30 najpopularniejszych marek oraz dopasowaniu opcji finansowania i ubezpieczenia, konsultanci VEHIS prześlą ci jedną, krótką, transparentną umowę zawierająca wszystkie wybrane elementy. Decyzja o zakupie samochodu do 150.000 zł nie będzie wymagała dodatkowej analizy dokumentów  i dotrze do ciebie w ciągu niecałej godziny. Przy droższych samochodach decyzja dotrze tego samego dnia w najkrótszym możliwym czasie. Od momentu podpisania umowy pozostanie ci tylko czekać, aż załatwimy za ciebie formalności związane z rejestracją i powiadomimy, z którego z salonów na terenie Polski możesz odebrać samochód. I co najlepsze, cały opisany powyżej proces przejdziesz z domu, online,z krótką przerwą na podpisanie umowy. Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się nami - odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Jeśli zdecydujesz się na transakcję, do zakupu otrzymasz też bezpłatną kartę serwisową, dzięki której uzyskasz między innymi całodobową opiekę assistance i zniżki w autoryzowanych serwisach samochodowych. W przypadku likwidacji szkód będziesz mógł skorzystać z samochodu zastępczego, a specjaliści VEHIS upewnią się, że samochód zostanie przywrócony do pierwotnego stanu bez dodatkowych kosztów. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci wybrać optymalną wersję finansowania Twojego nowego samochodu. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, potrzebujesz porady w sprawie wyboru finansowania lub samochodu, to zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]