Pościgowe BMW CANARD pod lupą prokuratury

21 lutego 2024
Pościgowe BMW CANARD pod lupą prokuratury

Główny Inspektorat Transportu Drogowego, za poprzedniego kierownictwa, zakupił 33 sztuk BMW 330i xDrive wyposażonych, tak  jak nieoznakowane policyjne radiowozy grupy Speed, w mierniki prędkości. Samochody te, z napędem na cztery koła, mają moc 245 KM. Do 100 km/h przyspieszają w niespełna 6 sekund.

 


Kontrakt opiewał na 12 milionów złotych. Samochody takie były podobno potrzebne, aby łapać kierowców, którzy przekraczają prędkość, ale w miejscach  w których z różnych przyczyn nie można instalować stacjonarnych fotoradarów systemu CANARD czyli Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.  Ten cel spełniałby również zakup o wiele tańszych samochodów, ale z jakiegoś powodu wybrano auta koncernu z Bawarii.


Po wyborach szefostwo Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zmieniło się. Nowy dyrektor, którym został Artur Czapiewski przyglądnął się zakupowi samochodów oraz mierników prędkości i uznał, że zamawiając BMW, doprowadzono do niegospodarności.


Główny Inspektor Transportu Drogowego - Artur Czapiewski


„Na zrealizowanie obydwu postępowań poniesiono wydatek ok. 12 mln zł ze środków publicznych, kupując w pierwszym postępowaniu 11 pojazdów niewspółmiernie drogich do realizowanych celów, a w drugim postępowaniu 22 pojazdy po zawyżonych cenach, z niedającą się wytłumaczyć decyzją o ich zakupie w wyniku której wydano dodatkowe 2 mln 124 tys. zł. Mamy wszelkie podstawy podejrzewać, że w CANARD doszło do niegospodarności przy realizacji tych zamówień. Wobec stwierdzonych nieprawidłowości, skierowałem dziś do prokuratury rejonowej w Warszawie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa niecelowego wydatkowania środków publicznych oraz działanie na szkodę interesu publicznego na skutek decyzji i niewystarczającego nadzoru sprawowanego przez byłe kierownictwo GITD – w tym Głównego Inspektora” – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski.


Zdjęcia: GITD

 

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 3 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]