Dla niejednego polskiego przedsiębiorcy samochód to narzędzie równie niezbędne do prowadzenia biznesu, jak telefon czy komputer. Podczas gdy zakup auta za gotówkę może obniżać płynność finansową firmy i po prostu przekraczać fizyczny budżet (szczególnie u mikroprzedsiębiorców), inne formy finansowania samochodu okazują się bardziej sprzyjające przedsiębiorczym Polakom. Zobacz, jakie masz opcje.
Jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w 2023 roku w Polsce funkcjonowało 2 066 209 przedsiębiorstw, z czego 99,8% z nich należało do sektora MŚP. Przedsiębiorcy z tej grupy wypracowali PKB na poziomie 43,6%.
Przyglądając się z bliska działowi MŚP, nie sposób nie zauważyć, że przeważają w nim mikroprzedsiębiorcy, którzy odpowiadają za działanie 97,2% wszystkich aktualnie funkcjonujących firm. Małe przedsiębiorstwa mają w tym udział na poziomie 2,1%, a średnie – 0,6%.*
Posiadanie pojazdu firmowego – albo minifloty na użytek własny i pracowników – zapewnia przedsiębiorcy dużą elastyczność w kontekście prowadzenia działalności. To nie tylko symbol pewnego statusu, ale również środek niezbędny do tego, by fizycznie dotrzeć do klientów i zrealizować zamówioną przez nich usługę.
Choć nie każdy przedsiębiorca rzeczywiście potrzebuje samochodu do prowadzenia biznesu, okazuje się, że polskie firmy chętnie decydują się na taką opcję. Wystarczy tylko wspomnieć, że 72,5% wszystkich samochodów zarejestrowanych w Polsce w 2023 roku było pojazdami firmowymi. W segmencie aut premium współczynnik ten był jeszcze wyższy i wyniósł 83,66%.**
W 2023 roku największym powodzeniem wśród klientów firmowych cieszyła się Toyota Corolla, którą zarejestrowano w ponad 23 tys. egzemplarzy – jak podaje raport przygotowany przez SAMAR. Drugie miejsce w rankingu zajęła Škoda Octavia (13 805 rejestracji), a trzecie Toyota Yaris (8 679 rejestracji). W zestawieniu najpopularniejszych modeli znalazło się też miejsce dla jeszcze dwóch pozycji. KIA Sportage została zarejestrowana w 7 034 sztukach, a Toyota C-HR – w 6 601.**
Nawet jeśli w sferze prywatnej decydujesz się zwykle na zakupy dokonywane za gotówkę, w kontekście prowadzonej działalności gospodarczej nie zawsze jest to dobrym pomysłem. Największą wadą tego rozwiązania jest to, że musisz zaangażować gotówkę, która może zostać wykorzystana w inny sposób. Możesz np. zainwestować ją w rozwój biznesu albo pozostawić jako rezerwę finansową na czarną godzinę. Gdy nagle stracisz płynność finansową, taka rezerwa może okazać się znacznie bardziej przydatna niż pieniądze zamrożone w samochodzie, który z każdym kolejnym rokiem tylko traci na wartości.
Warto też spojrzeć na tę kwestię w dłuższej perspektywie, czyli pod kątem potencjalnych ulg finansowych w przyszłości. Gdy kupujesz auto za gotówkę, najpewniej nie uda Ci się odliczyć całego VAT-u, a w ujęciu miesięcznym wrzucisz do kosztów firmowych tylko odpisy amortyzacyjne i opłaty eksploatacyjne. Inne formy finansowania samochodu firmowego zapewniają jednak więcej korzyści podatkowych. Poznaj ich atuty.
Kredyt na samochód
Do wyboru masz kredyt gotówkowy lub samochodowy. Oba działają podobnie, ale różnią się pewnymi szczegółami.
*Za pieniądze uzyskane z kredytu samochodowego możesz kupić jedynie konkretne auto, podczas gdy kredyt gotówkowy może być przeznaczony na dowolny cel.
*Przy kredycie samochodowym pojazd staje się zabezpieczeniem banku. Jego jedynym, pełnoprawnym właścicielem stajesz się dopiero po spłaceniu całej należności. Kredyt gotówkowy zwykle nie wymaga ustanowienia żadnego zabezpieczenia. Instytucja udzielająca kredytu może stawiać wymagania względem samochodu, np. w kontekście jego wieku. Przy kredycie gotówkowym nie obowiązują żadne ograniczenia.
*Kredyt gotówkowy jest zazwyczaj spłacany w standardowy sposób, tak jak każdy inny. W przypadku kredytu samochodowego w grę wchodzą dwie dodatkowe opcje: spłata jednorazowa (połowa kwoty przy zakupie, połowa w ustalonym wcześniej terminie) lub balonowa (niskie raty przez dłuższy okres i jedna większa na sam koniec).
*Niezależnie od tego, na który z tych wariantów się zdecydujesz, w pewnym momencie auto staje się Twoją własnością i możesz nim rozporządzać zgodnie z własnymi potrzebami. Po jego późniejszej sprzedaży odzyskasz też część środków przeznaczonych na zakup pojazdu. Oczywiście nie będzie to kwota równa tej, za którą udało Ci się go kupić, bo wartość samochodów (zwłaszcza w pierwszych latach użytkowania) szybko spada.
Do wad kredytu można zaliczyć m.in. konieczność spełnienia wysokich wymagań banku, a nierzadko również kupienia dodatkowych produktów, jak np. ubezpieczenia na życie. Możliwe są również dodatkowe koszty pod postacią marży i prowizji.
Jeśli zamierzasz użytkować ten sam pojazd przez długi czas, to rozwiązanie okaże się najbardziej korzystne. Kredyt gotówkowy powinien też zainteresować osoby mające na oku konkretne auto – takie, które trudno będzie dostać w leasingu czy w wynajmie, np. starszy model.
Sprawdź również : Nowy samochód w nowej firmie - co warto wiedzieć?
Leasing
Leasing cieszy się dość dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. Wystarczy tylko wspomnieć, że po trzech kwartałach 2023 roku wartość samochodów przekazanych w użytkowanie przez polskie firmy leasingowe wyniosła 32 015,4 mln zł – zgodnie z szacunkami Związku Polskiego Leasingu.***
Pod pojęciem leasingu kryje się odpłatne użytkowanie samochodu, który stanowi własność firmy leasingowej. Aby skorzystać z tej opcji, musisz wnieść wkład własny, a następnie co miesiąc płacić stałą kwotę za samo użytkowanie. Jeśli chcesz, możesz zdecydować się na wykup pojazdu na koniec umowy, a wtedy stanie się częścią majątku firmy. Nie masz jednak takiego obowiązku.
Decyzja o wzięciu firmowego samochodu w leasing jest często motywowana względami podatkowymi. Opłaty związane z realizacją umowy leasingowej mogą bowiem zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym obniżyć kwotę podatku do zapłaty. W porównaniu z kredytem leasing oznacza również mniej formalności i uproszczony proces wnioskowania.
Leasing zapewnia przedsiębiorcy dużą elastyczność, tak cenioną w biznesie. Do wyboru masz wiele modeli (nowych i używanych), a warunki umowy możesz dopasować do własnych potrzeb i możliwości. Negocjacji podlegają zarówno wysokość opłaty początkowej, jak i długość okresu finansowania czy kwota wykupu na koniec.
Choć leasing oferuje wiele korzyści, nie pozostaje bez wad. Najważniejszą jest bez wątpienia długi okres zobowiązania oraz problemy z jego przedwczesnym rozwiązaniem. Jeśli Twoja firma nagle straci płynność finansową i przestanie płacić leasingodawcy, nie tylko straci samochód, ale też otrzyma wysoką karę za złamanie umowy. Trzeba też pamiętać, że auto w leasingu wymaga ubezpieczenia, a obowiązek tej najczęściej spoczywa na Tobie. Dodatkowo, firmy leasingowe mają wysokie wymagania względem ubezpieczenia, więc nie skończy się na najtańszym OC.
W rezultacie leasing wydaje się dobrym rozwiązaniem dla firm, które szukają oszczędności w kontekście podatkowym, ale jednocześnie cechują się ustabilizowaną pozycją na rynku. Nie obawiają się zatem tego, że nagłe załamanie mogłoby doprowadzić do zaprzestania płatności za leasing i utraty samochodu.
Wynajem długoterminowy
Wynajem długoterminowy to stosunkowo młoda i nie wszystkim znana alternatywa dla leasingu, która oferuje większość jego zalet i dokłada kilka kolejnych. Zasadę działania tego rozwiązania można porównać do abonamentu za dowolną usługę, np. streaming multimediów. Auto jest udostępniane w ramach umowy zakładającej stałą, comiesięczną opłatę za jego użytkowanie. W odróżnieniu od leasingu, pokrywa ona nie tylko samo użytkowanie samochodu, ale również m.in.:
*przegląd,
*komplet ubezpieczeń (OC + AC + NNW + assistance),
*pakiet opon (wymiana + przechowywanie),
*serwis, w tym wymianę części eksploatacyjnych,
*samochód zastępczy, jeśli będzie potrzebny.
Podsumowując, płacisz stałą opłatę i kupujesz paliwo – reszta kosztów jest po stronie firmy wynajmującej. Umowa jest podpisywana na wybrany okres z opcją wypowiedzenia z zachowaniem ustalonego okresu wypowiedzenia. Gdy zostanie rozwiązana, zwracasz auto i – jeśli chcesz – wynajmujesz kolejne. Skorzystanie z wynajmu nie zostawia również śladu w historii kredytowej, a zatem nie ogranicza możliwości wzięcia kredytu na inny cel związany z prowadzoną firmą.
Samochód nie staje się jednak Twoją własnością. Z wynajmem długoterminowym wiąże się też jeszcze jedno ograniczenie, a mianowicie limit kilometrów. Ustalasz go podczas podpisywania umowy i musisz uważać na to, by go nie przekroczyć, gdyż wiąże się to z dodatkowymi opłatami.
Na wynajmie długoterminowym mogą najwięcej zyskać przedsiębiorcy, którzy potrzebują stałych, miesięcznych kosztów w celu obniżenia należnych podatków. To także dobra opcja dla osób, które nie chcą inwestować dużej kwoty we wkład własny. Jest on zwykle niski, a i znalezienie oferty bez opłaty początkowej nie powinno być problemem. Z tego powodu wynajem jest chętnie wybierany przez stosunkowo młode firmy, które albo nie mają dużego kapitału własnego, albo wolą go przeznaczyć na skalowanie biznesu.
Dowiedz się także : Leasing czy wynajem — co bardziej się opłaca?
Z powyższych rozważań wynika, że każdy wariant finansowania samochodu może okazać się korzystny, o ile będzie współgrać z celem biznesowym realizowanym przez przedsiębiorstwo. Jak to jednak wygląda w praktyce?
Raport PZPM wskazuje, że w 2023 roku gotówka, kredyt i klasyczny leasing zaliczyły największy wzrost względem poprzedzającego roku. Dla tych trzech form finansowania wyniósł on łącznie 23,2%. Udział wynajmu długoterminowego wzrósł natomiast o 2,8% w stosunku rok do roku.****
Atrakcyjną alternatywę dla wyżej wskazanych form finansowania samochodu stanowi leasing VEHIS – unikalne rozwiązanie, które łączy w sobie atuty leasingu i najmu długoterminowego.
Z jednej strony, nie martwisz się limitem kilometrów, lecz użytkujesz auto tak, jak chcesz. Duże zużycie nie będzie się wiązało z koniecznością dopłacenia do pierwotnie ustalonej składki. Na koniec podejmujesz decyzję o tym, czy chcesz wykupić pojazd po ustalonej z góry cenie, czy go zwrócić.
Z drugiej strony, VEHIS zapewnia pełną elastyczność w kwestiach związanych z rozwiązaniem umowy. Samochód możesz oddać w dowolnym momencie – np. gdy już nie potrzebujesz, chcesz go wymienić na nowszy albo pilnie szukasz oszczędności w firmie. Do dyspozycji masz duży wybór pojazdów, które są dostępne ze stosunkowo niskim wkładem własnym. Nie musisz też martwić się niemal żadnymi kosztami eksploatacyjnymi poza zakupem paliwa. Serwisowanie i ubezpieczenie (OC/AC/NNW + GAP) są wliczone w wysokość miesięcznej opłaty.
Zobacz również : Na czym polega leasing zwrotny?
Źródła:
*https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/ROSS_2023_scalony_ost_popr.pdf
***https://www.leasing.org.pl/page.php?entry_details&id=111
****https://www.pzpm.org.pl/pl/Publikacje/Raporty/Rocznik-Raport-Branzy-Motoryzacyjnej-PZPM-2023-2024