Izera. Pokrętne losy projektu, który skazany jest na…

20 listopada 2023
Izera. Pokrętne losy projektu, który skazany jest na…

Przyznaję, że początkowo byłem niedowiarkiem, ale teraz jestem naprawdę zadowolony. To ładny, zgrabny, funkcjonalny, nowoczesny samochód. Ma zaskakująco dobre osiągi i solidny zasięg. Do tego dochodzą bogate już w standardzie wyposażenie, korzystne warunki gwarancji, no i konkurencyjna cena. A jak Państwu jeździ się Izerą? A nie... zaraz...wróć... Przepraszam za ten żart, ale trudno nie żartować, patrząc na pokrętne losy projektu, którego celem ma być zbudowanie pierwszego masowo produkowanego polskiego samochodu elektrycznego. Podkpiwać lub, zależnie od nastroju, psioczyć i załamywać ręce. 


Jak pamiętamy, zaczęło się od buńczucznych zapowiedzi, że już w 2025 roku po naszych drogach będzie jeździł milion "elektryków" - rodzimej konstrukcji i krajowej produkcji. Wkrótce powołano spółkę, która zorganizowała karykaturalny, skierowany do amatorów i półamatorów konkurs na rysunek nadwozia owego pojazdu. Za jakiś czas szumnie zaprezentowana dwa prototypy e-aut i ogłoszono nazwę nowej marki: Izera.


Przez chwilę powiało optymizmem. A może jednak...? Później pojawiały się sprzeczne informacje na temat zagranicznych partnerów przedsięwzięcia. Wreszcie ogłoszono, że będzie nim chiński koncern Geely. Wybrano też lokalizację przyszłej fabryki Izery. Wszystkie te wydarzenia rozdzielały długie okresy ciszy. Wycięto drzewa rosnące na terenie przeznaczonym pod przyszłe hale i znowu zapadło milczenie. 


Nowy rząd, utworzony, na co wszystko wskazuje, przez dotychczasową opozycję będzie miał poważną zagwozdkę. Co z tym fantem zrobić? Brnąć dalej w wielce ryzykowny biznes? Wiedząc, że stworzenie od podstaw nowej marki samochodowej wymaga ogromnego wysiłku, gigantycznych, trudnych do oszacowania nakładów finansowych i nigdy nie gwarantuje sukcesu?


A może dać sobie spokój, narażając się na oskarżenia ze strony przyszłej opozycji o zaprzepaszczenie dziejowej szansy na odrodzenie polskiego przemysłu motoryzacyjnego i zmarnotrawienia dotąd wydatkowanych publicznych środków?


I tak źle, i tak niedobrze. Niewykluczone zatem, że ambitne zamiary skończą się na zbudowaniu montowni, składającej pojazdy choćby i pod szyldem Izera, lecz wedle cudzej myśli technicznej. My damy plac, siłę roboczą i ulgi podatkowe dla inwestora, on całą resztę.


Taka decyzja, być może politycznie i ekonomicznie najbezpieczniejsza, oznaczałaby w gruncie rzeczy porażkę strzelistych wizji i otwarcie europejskiego rynku dla chińskiej motobranży, nawiasem mówiąc bardzo mocno stawiającej na rozwój elektromobilności. 


CLACSON


***

Największa akcja promocyjna w tym roku! Poznaj moc dodatkowych korzyści, jakie niesie za sobą leasing samochodu w VEHIS. Jedyna taka szansa tylko z okazji 𝑩𝒍𝒂𝒄𝒌 𝑭𝒓𝒊𝒅𝒂𝒚

 

Nie przegap i 𝐳𝐚𝐩𝐢𝐬𝐳 𝐬𝐢𝐞̨ jeszcze dziś, aby dowiedzieć się o niej jako 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝘆!


Super okazja! Kliknij TUTAJ.

vehis
Szukasz samochodu?
Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty 2 000 samochodów dostępnych od ręki!
[więcej]
Wyrażam zgodę na przekazywanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług telefonicznie lub za pośrednictwem SMS/MMS, w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
[więcej]
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez VEHIS Sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług na podany przeze mnie w formularzu kontaktowym adres e-mail, w tym w szczególności celem realizacji niniejszego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.
Wypełniając i wysyłając formularz kontaktowy, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych w formularzu. Dane będą przetwarzane według zasad opisanych poniżej: RODO - obowiązek informacyjny [więcej]