Strona główna/O leasingu/Leasing dla nievatowca – jaki wybrać?

Leasing dla nievatowca – jaki wybrać?

Wojtek KaczałekAutor

Jesteś przedsiębiorcą, który nie rozlicza podatku VAT i zastanawiasz się nad leasingiem samochodu? Sprawdź, jakie masz możliwości. Podpowiadamy, jaki leasing dla nievatowca będzie najbardziej opłacalny, jak wygląda kwestia rozliczeń i na czym możesz zaoszczędzić.

Leasing dla nievatowca – jakie opcje masz dostępne? Dokładnie takie same, jak inni przedsiębiorcy. Fot. Jacek Jurecki
Leasing dla nievatowca – jakie opcje masz dostępne? Dokładnie takie same, jak inni przedsiębiorcy. Fot. Jacek Jurecki

Nievatowiec – co to oznacza?

Nievatowiec nie jest zobowiązany do rozliczania podatku od towarów i usług (VAT). Uzyskanie takiego statusu może być wynikiem:

  • zwolnienia podmiotowego – przysługuje Ci, jeśli roczny obrót Twojej firmy nie przekracza 200 000 zł,
  • zwolnienia przedmiotowego – obejmuje ono określone branże, wymienione w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, w tym usługi medyczne, edukacyjne, finansowe, ubezpieczeniowe, artystyczne i kulturalne oraz związane z opieką społeczną.

Bycie nievatowcem ma w określonych przypadkach swoje zalety. Warto zdecydować się na taki status, jeśli:

  • prowadzisz biznes B2C – jeżeli Twoimi klientami są głównie osoby prywatne, brak VAT sprawi, że Twoja oferta będzie tańsza dla konsumentów,
  • Twoje wydatki firmowe są niewielkie – brak możliwości odliczenia VAT nie będzie dużym obciążeniem,
  • zależy Ci na prostocie rozliczeń – status bezvatowca to mniej obowiązków wobec urzędu skarbowego (brak konieczności składania deklaracji VAT i prowadzenia ewidencji VAT),
  • nie chcesz zamrażać środków przy zakupach – jeśli jesteś płatnikiem VAT, musisz najpierw zapłacić podatek, a dopiero później możesz go odliczyć.

Jeśli nie jesteś czynnym podatnikiem VAT, musisz liczyć się z tym, że:

  • nie odliczysz podatku – towary i usługi będą droższe,
  • Twoja oferta może być mniej atrakcyjna dla B2B – ponieważ klienci biznesowi mogą preferować firmy, które wystawiają faktury VAT,
  • trzeba monitorować obrotowy – gdy korzystasz ze zwolnienia podmiotowego, musisz pilnować, aby nie przekroczyć progu 200 000 zł.


Leasing dla nievatowca – czy jest możliwy?

Jako nievatowiec masz takie same możliwości, jeśli chodzi o sposób finansowania samochodu do firmy, jak przedsiębiorstwa o innym statusie. Różnice będą dotyczyć kwestii podatkowych.

W związku z tym, że nie rozliczasz podatku VAT, ponosisz pełny koszt leasingu brutto. Czy to oznacza, że dla bezvatowców leasing jest nieopłacalny? Absolutnie nie.

Dalej możesz korzystać z zalet i wybranych oszczędności podatkowych, które wiążą się z tą formą pozyskania środków na samochód. Mimo braku zwrotu za VAT, leasing może być ciekawszą opcją niż na przykład klasyczna płatność za gotówkę, która jest dużym, jednorazowym wydatkiem i pozbawia Cię poduszki finansowej.

Rodzaje leasingu dla nievatowca – który wybrać?

Leasing dla nievatowca – jakie opcje masz dostępne? Dokładnie takie same, jak inni przedsiębiorcy. Poszczególne typy finansowania będą różnić się sposobem naliczania VAT oraz kwestiami związanymi z wykupem na koniec umowy leasingowej.

Najmodniejsze SUV'y

Leasing operacyjny dla bezvatowca

W operacyjnym leasingu samochodu, właścicielem pojazdu jest leasingodawca. Jako leasingobiorca, przez okres trwania umowy, jesteś użytkownikiem. Leasing operacyjny jest elastyczną formą, jeśli chodzi o opłatę wstępną i końcową. Możesz zdecydować się na wysoki wykup i płacić niższe raty, bądź na niską opłatę finalną i przejąć samochód za niewielką opłatą. Możesz także zrezygnować z wykupu auta.

Leasing operacyjny dla nievatowca oznacza, że:

  • spłata VAT nie będzie jednorazowa, a rozłożona w czasie, ponieważ podatek będzie wliczany w raty leasingowe,
  • czynsz inicjalny i opłaty miesięczne możesz w całości traktować jako koszt uzyskania przychodu.


Leasing finansowy a nievatowiec

Leasing finansowy różni się od operacyjnego m.in. kwestią własności przedmiotu leasingu. Inaczej wygląda także kwestia rozliczeń:

  • VAT płacisz w całości z góry przy pierwszej racie,
  • do kosztów uzyskania przychodu zaliczasz część odsetkową raty,
  • kosztem są także odpisy amortyzacje, ponieważ samochód jest traktowany jako środek trwały Twojej firmy.


Leasing konsumencki – czy to dobra alternatywa?

Jeśli zależy Ci na wygodnym finansowaniu, niskich wymogach formalnych, a samochód nie musi być dla Ciebie kosztem firmowym, możesz zdecydować się na leasing konsumencki. Dzięki niemu korzystasz z auta w zamian za opłacanie rat, ale jako osoba fizyczna, a nie przedsiębiorca. Może to być dobra alternatywna dla kupna za gotówkę czy kredytu bankowego. Nie jest bowiem dużym kosztem jednorazowym, a leasing jest formą finansowania, która nie obciąża zdolności kredytowej.

Jak wygląda procedura leasingu dla nievatowca?

Jeśli znalazłeś ofertę leasingu, która Cię interesuje, leasingodawca oceni Twoją zdolność do spłaty zobowiązania. Poprosi Cię o przygotowanie dokumentacji. Wymagane mogą być:

  • dokument tożsamości,
  • dokumenty rejestrowe Twojej firmy (np. NIP i REGON czy wyciąg z KRS),
  • potwierdzenie z ZUS i US o niezaleganiu z płatnościami,
  • deklaracje podatkowe z wybranego okresu,
  • biznesplan i prognozy finansowe – w przypadku młodej firmy.

Część leasingodawców umożliwia skorzystanie z tzw. procedury uproszczonej. Znacznie skraca ona czas uzyskania zgody na leasing i pozwala Ci uniknąć konieczności zbierania dokumentacji. Przykładowo, VEHIS wymaga jedynie wypełnienia wniosku, w którym podasz:

  • NIP firmy,
  • dane z dokumentu tożsamości,
  • dane teleadresowe.

We wniosku zaznaczasz, że zgadzasz się na sprawdzenie Twojej sytuacji w bazach CEiDG lub KRS. Pozytywną decyzję o możliwości podpisania umowy możesz otrzymać już w ciągu kilkunastu minut.

Leasing dla nievatowca – jakie są koszty?

Ze względu na specyfikę swojego statusu, jako nievatowiec inaczej rozliczasz koszty niż podatnicy VAT.

Koszty całkowite:

  • jesteś zobowiązany do płacenia podatku VAT, którego nie odzyskasz,
  • w związku z tym, koszt leasingu to dla Ciebie kwota brutto, czyli z VAT.

Koszty początkowe:

  • wpłata własna - może być niska lub wysoka, co przekłada się na wysokość rat,
  • opłaty leasingowe (np. manipulacyjne),
  • podatek VAT – w przypadku leasingu finansowego.

Koszty miesięczne:

  • rata leasingowa brutto – w leasingu operacyjnym,
  • rata leasingowa netto – w leasingu finansowym, bo VAT został opłacony na początku,
  • koszty eksploatacyjne – możesz wrzucić te wydatki w koszt uzyskania przychodu, ale VAT-u zawartego w rzeczonych wydatkach nie odzyskasz.


Jaki leasing dla nievatowca jest najlepszy?

Wybór typu leasingu zależy od tego, w jaki sposób chcesz spłacać samochód i co z nim zrobić po zakończeniu umowy. Jeżeli masz pewność, że chcesz zachować auto po zakończeniu leasingu i stać Cię na zapłacenie całej kwoty VAT jednorazowo, możesz wybrać leasing finansowy. Rata może być niższa, bo nie będzie już uwzględniać VAT-u.

Klasycznym wyborem dla nievatowców jest leasing operacyjny. VAT będziesz płacić w ratach. Możesz dobrać wysokość czynszu inicjalnego i opłaty końcowej do potrzeb, w zależności od tego, czy bardziej zależy Ci na niższych opłatach miesięcznych czy małej kwocie wykupu.

Zalety i wady leasingu dla nievatowca

Chociaż kwestia VAT może być pewnym ograniczeniem, to dalej leasing pozostaje dobrą opcją dla nievatowców.

Zalety leasingu to m.in.:

  • brak konieczności płacenia pełnej kwoty za pojazd na start,
  • zaliczenie rat leasingowych i kosztów eksploatacji do kosztów uzyskania przychodu,
  • dostęp do nowszych modeli samochodów i możliwość wymiany aut co kilka lat.

Wady leasingu dla nievatowców:

  • brak możliwości odliczenia VAT,
  • konieczność wykupienia pojazdu po zakończeniu umowy (w leasingu finansowym).


Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jaki leasing dla nievatowca jest najlepszy?

Popularnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie rozliczają podatku VAT, jest leasing operacyjny. VAT będzie wliczona w raty leasingowe, a jego spłata rozłożona w czasie. W leasingu finansowym całość podatku płacisz na początku umowy leasingowej, co może być przeszkodą. Z drugiej strony, raty mogą być dzięki temu niższe.

Jak wygląda rozliczenie VAT w leasingu dla nievatowca?

Jako nievatowiec, płacisz całą kwotę brutto leasingu. W leasingu operacyjnym – VAT jest rozłożony na raty, w leasingu finansowym – płacisz podatek w całości na starcie. Nie masz możliwości odzyskania VAT-u.

Czy nievatowiec może mieć leasing na samochód używany?

Bezvatowiec, jak każdy inny leasingobiorca, może wybrać, jaki pojazd chce sfinansować leasingiem. Jeżeli leasingodawca oferuje taką opcję, przedmiotem leasingu może być pojazd z drugiej ręki. Pamiętaj jednak, że mogą tu występować pewne ograniczenia. Maksymalna długość leasing samochodu używanego może być krótsza niż wtedy, gdy chcesz sfinansować nowe auto.

Czy można wziąć leasing na samochód bez działalności gospodarczej?

Tak, nie musisz mieć firmy, żeby skorzystać z leasingu. Możesz wybrać leasing konsumencki, przeznaczony dla osób fizycznych.

Leasing VEHIS – korzyści dla nievatowca

W związku z tym, że leasing dla nievatowca będzie droższy niż dla przedsiębiorcy płacącego VAT, bardzo istotne jest znalezienie partnera zapewniającego najlepszy stosunek ceny do jakości usług. VEHIS jest firmą leasingową, która oferuje finansowanie łączące cechy leasingu z wynajmem długoterminowym, zarówno dla biznesu, jak i klientów indywidualnych.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? W ratę masz wliczone koszty serwisu i ubezpieczenia. Dodatkowo oszczędzasz dzięki temu, że VEHIS nie narzuca limitu kilometrów i nie pobiera opłat za ponadnormatywne zużycie pojazdu. Opłata wstępna może być niska i wynosić 1%. Ponadto, możesz skorzystać z leasingu nawet wtedy, gdy Twoja firma działa zaledwie jeden dzień. Użyj kalkulatorów na Vehis.pl i wypełnij formularz, żeby skontaktować się z konsultantem.

Szukasz samochodu? Doradca VEHIS ma dla Ciebie oferty ponad 11351 dostępnych samochodów!
Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych wg [tych zasad]
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
+48 32 308 84 44
bok@vehis.pl
Jesteśmy członkiem
Obserwuj nas: